روسیه لوایح مقابله با محتوای غیر قانونی شبکه‌های اجتماعی را تصویب کرد

روسیه لوایح مقابله با محتوای غیر قانونی شبکه‌های اجتماعی را تصویب کرد
تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۳۹۹

قانونگذاران روسیه لوایح جدیدی را تأیید کرده‌اند که می‌توانند اعمال محدودیت بیشتر بر محتوای آنلاین را امکان پذیر کرده و سایت‌هایی نظیر یوتیوب و توییتر را مسدود کنند.

به گزارش گرداب، لایحه اول، مسدودسازی وب‌سایت‌های خارجی که علیه رسانه‌های روسی «تبعیض» قائل می‌شوند را امکان پذیر می‌کند. لایحه دوم امکان جریمه کردن شرکت‌هایی که محتواهای ممنوع شده در روسیه را از روی سایت خود بر نمی‌دارند بوجود می‌آورد.

لایحه سوم نیز امکان زندانی کردن افرادی که نظرات «افتراآمیز» در فضای مجازی می‌نویسند را فراهم می‌کند. آنطور که در گزارش نوشته شده، این لایحه به روسیه اجازه می‌دهد تا برای فردی که به جرم نوشتن نظرات تهمت‌آمیز دستگیر شده تا حداکثر ۲ سال زندان و حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ دلار جریمه نقدی در نظر بگیرد.

لوایح یاد شده توسط مجلس سفلای روسیه موسوم به «دومای دولتی» تصویب شده‌اند و اگر به قانون تبدیل شوند، امکان مسدودسازی یا کند کردن سرعت سایت‌هایی همچون یوتیوب، فیسبوک و توییتر را که اخبار و محتواهای رسانه‌های روسی را تحت عنوان «وابسته به دولت» برچسب گذاری می‌کنند بوجود می‌آورد.

توییتر از تابستان سال جاری میلادی برچسب گذاری پروفایل‌های رسانه‌های روسیه را با عنوان «وابسته به دولت» شروع کرده که سبب خشم مقامات این کشور شده است. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه برای اعمال کنترل بیشتر بر فضای مجازی دستور توسعه پلتفرم‌های اجتماعی مشابه توییتر را داده است.

منتقدین کرملین از جمله «الکسی ناوالنی»، رهبر اپوزیسیون روسیه که تابستان سال جاری میلادی مسموم شد، از یوتیوب و توییتر برای اطلاع رسانی به میلیون‌ها مخاطب روس زبان استفاده کرده و محدودیت‌های تلویزیون دولتی روسیه را دور می‌زنند.