Gerdab.IR | گرداب

حمله باج‌افزارها به شبکه سلامت و اورژانس آمریکا

تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۰

سازمان اف‌بی‌ای اعلام کرده است که باج افزاری که مراکز مراقبت از سلامت ایرلند را هدف قرار داده بود توانست به برخی از مراکز مشابه و سرویس‌های اورژانسی آمریکا نیز نفوذ کند.

به گزارش گرداب، چندی پیش هکرها با استفاده از باج‌افزاری ویژه سیستم مراقبت از سلامت ایرلند را هدف حملات خود قرار دادند. اکنون به نظر می‌رسد که این اتفاق بار دیگر تکرار شده است و اف بی‌ای تاکید کرده است که گروه باج‌افزاری مسئول حملات ایرلند حداقل 16 شبکه اورژانس و مراقبت از سلامت آمریکا از قبیل پلیس و مرکز تماس 911 را نیز هدف قرار داده اند.

این گروه از نوع خاصی از باج‌افزار به نام Conti استفاده کرده اند که فایل‌ها را دزدیده، سیستم‌ها را رمزنگاری کرده و قربانیان را مجبور می‌کنند که میزان پول درخواست شده را به آنها بپردازند و در غیر این صورت داده‌های دزدیده شده را به صورت آنلاین منتشر کرده یا می‌فروشند.

باور متخصصان بر این است که باج‌افزار Conti تحت کنترل گروه روسی جرایم سایبری ویزایرد اسپادر باشد. همچنین شواهد به دست آمده حاکی از آن است که این سری از حملات با روش کار حملات باج‌افزار Ryuk شباهت زیادی دارد و حتی از کانال‌های توزیعی این باج‌افزار مورد استفاده قرار گرفته است.
حمله باج‌افزارها به شبکه سلامت و اورژانس آمریکا
جالب است بدانید که هکرهای دخیل در حمله به مراکز مراقبت از سلامت ایرلند که درخواست باج سنگینی کرده بودند، پس از پی بردن به ماهیت قربانیان خود یک رمزگشای رایگان را در اختیار مراکز یاد شده قرار دادند اما اعلام کردند که داده‌های جمع آوری شده را خواهند فروخت.

هکرهایی که این روزها با این تاکتیک به مراکز اصلی دولتی حمله می‌کنند روز به روز زیاد‌تر می‌شوند. متاسفانه در بیشتر موارد حتی در صورت پرداخت باج درخواست شده، داده‌های کاربران همچنان در معرض خطر افشا شدن باقی خواهند ماند و از طرف دیگر سایر هکرها نیز به انجام حملات درآمدزای مشابه ترغیب می‌شوند.