بنیاد ضدانقلابی ایران ندا که متشکل از گروهی از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران سکولار و فراری است، فعالیت خود را در قالب پروژه دریافت فیلم از "یک روز زندگی ایرانیان" آغاز کرد.
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۸۹ - ۱۶:۳۵
کد خبر: ۳۰۵۲
در آستانه 16 آذر، بنیاد ضدانقلابی "ایران ندا" با هدف جمع‌آوری اخبار حوادث احتمالی و سیاه‌نمایی علیه نظام از طریق ساخت فیلم مستند، خواستار ارسال فیلم‌های خصوصی ایرانیان شد.

به گزارش گرداب به نقل از مشرق، بنیاد ضدانقلابی ایران ندا که متشکل از گروهی از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران سکولار و فراری است، فعالیت خود را در قالب پروژه دریافت فیلم از "یک روز زندگی ایرانیان" آغاز کرد.

این بنیاد به منظور جمع‌آوری اخبار و حوادث احتمالی 16 آذر روز و با هدف سیاه‌نمایی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق ساخت فیلم مستند در قالب پروژه‌ای تحت عنوان "یک روز از زندگی ایرانیان" خواستار تهیه فیلم و ارسال آن برای این بنیاد از سوی ایرانیان داخل و خارج از کشور شده است.

اما به گفته کارشناسان فرهنگی و رسانه‌ای این پیشنهاد بیش از هر چیز برای ورود به زندگی خصوصی ایرانیان طرح ریزی شده است. در بخشی از اطلاعیه بنیاد ایران ندا که بر روی صفحه آزمایشی سایت اینترنتی بنیاد مزبور درج شده، خطاب به ایرانیان چنین آمده است: «بیائید در کاری مشترک، یک روز معین از زندگی ایرانیان... را برای نسل‌های آینده ثبت کنیم.» به عبارت دیگر آنها انتظار دارند مردم ایران با تصویربرداری از خصوصی‌ترین مکان‌ها و لحظات زندگی خود و ارسال آن برای این تشکیلات در پیش‌برد این پروژه که حیازدایی از جوامع ایمانی یکی از اهداف آن است، مشارکت کنند.

البته تصویربرداری از لحظات سیاسی و در واقع عملی سازی پروژه "خبرنگاری شهروندی" (Citizen Journalism) یعنی جاسوس‌سازی از مردم جوامع هدف نیز از ابعاد دیگر ماجراست. چرا که با تمرین فیلم‌بردرای و عکس‌برداری از لحظات بحرانی موجود در جوامع هدف، بخشی از منابع خبری و خوراک رسانه‌ای مورد نیاز رسانه‌های غربی نیز تامین خواهد شد. خبرنگاری شهروندی یکی از سرخط‌های مهم پروژه "جهانی‌سازی" است که در قالب ارسال خبر، عکس، فیلم و گزارش‌های مردمی از کشورهای مورد نظر در راستای طرح براندازی حکومت‌ها (Regim Change) عملی می‌شود و نمونه آن در "انقلاب های رنگین" اروپای شرقی بارها به اجرا در آمد.

پس از ناآرامی‌های بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران "CIMA" مرکز دیگری که زیر مجموعه بنیاد "NED" فعال است و به صورت خاص بر روی رسانه‌ها کار می‌کند، جزوات مفصلی در تعریف و تئوریزه کردن خبرنگاری شهروندی ارائه داد که در نهایت به قول این مراکز به تغییرات سریع سیاسی- به عبارتی کودتا در قدرت- می‌انجامد.

سایت ایران ندا به تحریم‌های اینترنتی امریکا علیه ایران اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «ایرانی‌ها، به خصوص دختران و پسران جوان... به بهانه اِعمال تحریمات دولت آمریکا، از شرکت در حرکت جهانی "یک روز زندگی" محروم شدند.» ایران ندا اینگونه از اجرای یکی از برنامه‌های پروژه جهانی‌سازی (Globalization) غرب یعنی حرکت جهانی یک روز زندگی به طور ناخواسته پرده‌بر‌داری می‌کند.

ایران ندا سپس با لحن اعتراضی نسبت به دولت امریکا، این کار را توجیه‌ناپذیر دانسته و می‌نویسد: «ایران ندا در مقابله با این تبعیض آشکار و توجیه‌ناپذیر، در اولین حرکت مردم ‌نهاد خود از تمام ایرانیان در هر کجا که هستند، دعوت می‌کند تا با هر دوربینی که در اختیار دارند در هشتم آذر ماه سال جاری از زندگی خود، دور و بری‌ها، حوادث روزمره یا استثنائی که در این روز معین با آن مواجه می‌شوند تصویربرداری کنند و به ایران ندا ارسال تا در یک فیلم مستند بلند شرکت کنند.»

به گفته این تشکیلات، تهیه‌کننده این فیلم بلند مستند، ایران ندا است و کارگردانی و تدوین فیلم به عهده "رضا علامه‌زاده"، از اعضای موسس ایران ندا خواهد بود.

همچنین به گفته ایران ندا، ایرانیانی که تمایل دارند تا فیلم‌های خصوصی‌شان منتشر شود، می‌توانند فیلم را به "کمیته انتخاب طرح" که متشکل از چهره‌های رسانه‌ای و هنری سابقا اصلاح‌طلب و ضدانقلاب امروز مقیم خارج از کشور هستند، ارسال کنند.

همین‌طور از فیلم‌های خصوصی و یا سیاسی ارسالی علاوه بر استفاده در فیلم مذکور، در صورتی که قابل نمایش تشخیص داده شود، در شکل ارسال شده یا با کمی تغییر در تدوین (به خواسته تشکیلات یاد شده) به شکل مستقل در سایت این پروژه به نام و نام‌خانوادگی ارسال کننده در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت تا همگان به تماشای فیلم‌های خصوصی زنان، مردان، جوانان و همسران ایرانی بنشینند. علاوه بر این زمانی که پخش برنامه‌های تلویزیون ایران ندا آغاز شود این ویدئوها نیز در برنامه‌های آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا گستره بینندگان لحظات محرمانه خانواده‌های ایرانی افزایش یابد.

ایران ندا برای تشویق افراد به اهداء جایزه نیز اشاره و تاکید می‌کند که نه تنها نام سازنده به شکل رسمی در تیتراژ فیلم خواهد آمد بلکه فیلم او در یک مسابقه بزرگ هنری شرکت داده می‌شود و به ده ویدئو جوائزی اهدا خواهد شد.

دست اندرکاران ایران ندا برای فراگیر کردن این طرح نوشته‌اند: «هر فرمتی از ویدئو قابل ارسال خواهد بود. البته اگر برای کسی امکان فیلمبرداری با دوربین دیجیتال (با استفاده از مینی‌دی‌وی با حافظه) وجود داشته باشد بهتر است از آن استفاده کند، ولی تصویر دوربین تلفن همراه هم به شرط برخورداری از کیفیت مناسب به همان اندازه شانس انتخاب شدن در فیلم نهائی را خواهد داشت.»

بنیاد ایران ندا که در 14 مرداد ماه با صدور اطلاعیه و برگزاری نشستی در کالیفرنیای آمریکا اعلام موجودیت کرد، در ظاهر موسسه‌ای غیرانتفاعی است که در کالیفرنیا ثبت شده و هدف خود را رسیدن به رسانه‌ای متفاوت و مردم نهاد از طریق راه‌اندازی شبکه تلویزیونی با مشارکت ایرانیان و ارسال تصاویر خصوصی از سوی آنها اعلام کرده است و هم اکنون طرح‌های آن از سوی سایت‌های وابسته به ارگان‌های امنیتی ایالات متحده امریکا شامل گویا، ایرانیان، سی‌میل و تهران ریویو تبلیغ می‌شود.

این تلویزیون ماهواره‌ای را معصومه علی نژاد -‌مشهور به مسیح علی نژاد- به اتفاق "شهرنوش پارسی پور" و "رامین جهانبگلو" اجرا می‌کنند که البته طراحی و ساماندهی چنین طرحی از این بدنه و تجربیات آنها دور از ذهن به نظر می‌آید.

شاید این طرح را باید یک برنامه آزمایشی برای سنجش امکان اجرای طرح‌های آینده سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی غرب از جمله طرح‌هایی چون خبرنگاری شهروندی در جوامعی چون ایران دانست. چنانکه پیش از این نیز برخی سایت‌های غیراخلاقی از کابران اینترنتی خواسته بودند: «هر ساعتی که از خواب برمی‌خیزید از چهرۀ خود تصویری ثبت کنید و برای "...." ارسال کنید. مهم نیست در چه حالتی هستید. بهترین حالت شما، طبیعی‌ترین حالت شماست. نوع دوربینی که با آن عکاسی می‌کنید هم مهم نیست. تصاویر خود را به آدرس ما ارسال فرمایید. تصاویر بدون نام یا نشانی از صاحب تصویر درج خواهد شد.»

همچنین در این وبلاگ که تاکنون بیش از ده‌ها عکس از کاربران در بستر خواب منتشر کرده، تصویر خواب‌آلود پسران و دخترانی دیده می‌شود که با لباس خواب از خود عکس‌برداری کرده‌اند.


 
 
برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
با سلام
بابا شما نگران چي هستيد؟ اينا اگه 1000 تا فيلم ضد ايراني بسازن مطمئن باشيد شعور مردم ايران زمين از اين حرفها خيلي بيشتر و شايد پس از ديدن اين فيلم ها لبخندي به لب بزنن و بگن: عجب فيلم خنده داري...
مگه فيلم 300 يا اون يكي كه در مورد حجاب زنان ايران درست كردن نبود يا همون كليپي كه مخملباف ساخته بود.
نتيجشون چي شد؟؟؟
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد