Gerdab.IR | گرداب

فلج شدن کسب و کارهای سوئدی پس از حمله باج افزاری به آمریکا

فلج شدن کسب و کارهای سوئدی پس از حمله باج افزاری به آمریکا
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۰

بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی، راه آهن دولتی و یک داروخانه زنجیره‌ای سوئد قربانی حمله باج افزاری شده اند که از طریق نرم افزار یک شرکت آمریکایی گسترده شده است.

به گزارش گرداب، روز گذشته یکی از بزرگترین حملات باج افزاری تاریخ در سراسر جهان گسترده شد و فروشگاه خوار و بار زنجیره‌ای «کوپ» (Coop) را وادار کرد تا ۸۰۰ شعبه خود را تعطیل کند. در شعبات تعطیل شده این شرکت سوئدی صندوق‌ها از کار افتاده بودند.

این در حالی است که روز جمعه اخباری از حمله باج افزاری به نرم افزار شرکت آمریکایی کاسیا منتشر شد. کارشناسان امنیت سایبری معتقدند گروه هکری REvil با نفوذ به نرم افزار مدیریت شبکه کاسیا بدافزاری را در سیستم هزاران کسب و کار وارد کرده است.

درهمین راستا شرکت سوئدی کوپ نیز از یک ابزار مدیریت برای به روز رسانی از راه دور صندوق فروشگاه‌هایش استفاده کرده بود و به همین دلیل گرفتار حمله باج افزاری شد.

کاسیا اعلام کرد در زمینه هک با اف بی آی همکاری می‌کند و فقط ۴۰ مشتری آن به طور مستقیم با حمله باج افزاری روبرو شده‌اند. البته طبق اطلاعات منتشر شده از طریق این شرکت‌ها به ۲۰۰ کسب وکار در آمریکا نیز حمله سایبری شد.

از سوی دیگر به نوشته آژانس خبری سوئد شرکت Visma Esscom که مدیریت سرور‌ها و دستگاه‌های چند کسب و کار سوئدی را برعهده دارد از نرم افزار کاسیا استفاده می‌کند. در نتیجه این حمله سایبری سرویس‌های راه آهن دولتی و یک داروخانه زنجیره‌ای نیز مختل شده‌اند.