Gerdab.IR | گرداب

گردن شرکت‌های بزرگ فناوری زیر تیغ مالیات

گردن شرکت‌های بزرگ فناوری زیر تیغ مالیات
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۰

گروه G ۲۰ قانون اصلاح مالیات از شرکت‌های فناوری و دریافت حداقل ۱۵ درصد شرکتی را تایید کرد.

به گزارش گرداب، وزرای اقتصاد گروه G ۲۰ روز گذشته قانون اصلاح مالیات برای شرکت‌های چند ملیتی را تأیید کرد. هدف این قانون از بین بردن بهشت‌های مالیاتی و هموار کردن مسیر برای دریافت مالیات از شرکت‌ها تا ۲۰۲۳ میلادی است.

البته پیش از این نیز پیشنهاد دریافت حداقل مالیات ۱۵ درصدی توسط بیش از ۱۳۰ کشور نیز تأیید شده بود. در حقیقت این قانون شرکت‌های بزرگ فناوری را که از روش‌های مختلف سعی دارند مالیات کمتری بپردازند، هدف قرار داده است.

برونو لو ماری وزیر اقتصاد فرانسه توافق کشور‌ها در این باره را یک پیروزی قلمداد کرد. او در توییتی نوشت: ما عصر کاهش مالیات را پایان می‌دهیم و شرکت‌های بزرگ فناوری بالاخره مجبور می‌شوند مالیات عادلانه‌ای بپردازند. این بزرگترین انقلاب مالیاتی قرن است.

جانت یلن سرپرست خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرد این توافق نشان می‌دهد جهان آماده است فرایند کاهش مالیات شرکتی را به پایان برساند. اکنون جهان باید با سرعت بیشتری برای نهایی کردن این قرارداد اقدام کند.

گروه G ۲۰ شامل آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، ژاپن، هند، اندونزی، ایتالیا، مکزیک، روسیه، آفریقای جنوبی، عربستان سعودی، کره جنوبی، ترکیه، انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا است. اسپانیا نیز به عنوان مهمان دائم در این گروه حضور دارد. ۶۰ درصد جمعیت جهان در این کشور‌ها زندگی می‌کنند. همچنین گروه G ۲۰ بیش از ۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی و ۷۵ درصد تجارت جهانی را در اختیار دارد.

منبع: جام جم