Gerdab.IR | گرداب

چطور از گوشی مان در برابر حمله هکر‌ها محافظت کنیم؟

چطور از گوشی مان در برابر حمله هکر‌ها محافظت کنیم؟
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۴۰۰

ایمن نگه داشتن گوشی شما و هر اطلاعاتی که در آن است، از حملات هکر‌ها و سایر مهاجمان کار سختی نیست، اما لازم است برای این کار اقدامات امنیتی را انجام دهید.

به گزارش گرداب، اگرچه شکی نیست که موضوع امنیت یک مساله با اهمیت است و شما می‌توانید زندگی خود را وقف آن کنید، اما ایمن کردن گوشی شما در مقایسه با سایر گوشی‌هایی که در بازار وجود دارد، کار چندان سختی نیست.

اولین موضوعی که باید به آن توجه کنید، آپدیت نگه داشتن سیستم عامل گوشی است. باید اطمینان حاصل کنید که گوشی‌تان آپدیت است. این کار، خط دفاعی اصلی شما در برابر آسیب‌پذیری‌ها است.

اگرچه ممکن است تعداد آپدیت‌هایی که ارائه می‌شود زیاد باشد، اما این کار برای حفظ امنیت در برابر حمله مهاجمان سایبری ضروری است. همچنین لازم است اپلیکیشن‌های خود را هم به‌روز نگه دارید، اما با وجود این، در درجه اول، به‌روز نگه داشتن سیستم عامل است که اهمیت بیشتری دارد.

با توجه به تعداد رفع اشکالات موجود در نسخه‌های سیستم عامل، حتما لازم نیست منتظر رفع اشکال سیستم عامل بمانید. اگرچه ممکن است اشکالاتی مانند مشکلات باتری و مواردی از این دست در برخی از نسخه‌های سیستم عامل تا پیش از نسخه جدید وجود داشته باشد، اما مشکلات آن از آسیب‌های امنیتی کمتر است.

نکته مهم دیگر آنطور که در وب‌سایت زی‌دی‌نت آمده، استفاده از یک پسورد قوی است. اگر هنوز از پسورد‌هایی مانند ۰۰۰۰۰۰ یا ۱۲۳۴۵۶ استفاده می‌کنید، باید همین حالا آن را تغییر دهید.

اگرچه همواره احتمال بروز حملاتی مبتنی بر وب و بر بستر اینترنت وجود دارد، اما محتمل‌ترین راهی که داده‌های شما را در معرض خطر نشت قرار می‌دهد، این است که شخصی گوشی شما را برداشته و قفل آن را باز کرده و به اطلاعات آن دسترسی پیدا کند.

سومین اقدام، ریبوت هفتگی است، بدین معنا که گوشی خود را دومرتبه راه‌اندازی کنید. بیشتر آسیب‌پذیری‌هایی که گوشی‌های آیفون دچار آن می‌شوند، به دلیل جیل‌بریک است، عملی که به واسطه آن می‌توان محدودیت‌های اپل را کنار گذاشت، اما در مقابل آسیب‌های امنیتی به دنبال دارد.

اما خوشبختانه جیل‌بریک گوشی نمی‌تواند در برابر ریبوت یا راه‌اندازی مجدد مقاومت کند؛ بنابراین برای اطمینان می‌توانید هفته‌ای یک بار، گوشی خود را ریبوت کنید. این کار نه تنها از ورود مهاجمان به گوشی شما جلوگیری می‌کند، بلکه با پاکسازی حافظه RAM سرعت کار گوشی را هم کمی افزایش می‌دهد.