Gerdab.IR | گرداب

لایحه جدید آمریکا برای محدود کردن اپل و گوگل

لایحه جدید آمریکا برای محدود کردن اپل و گوگل
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۴۰۰

اپل و گوگل با برنامه‌های پیش‌فرض خود، زمینه‌ی رقابت را برای دیگران دشوار می‌کنند.

به گزارش گرداب، اگر از گوشی آیفون یا اندروید استفاده می کنید، احتمالاً بیش‌تر برنامه های پرکاربرد شما توسط اپل و گوگل ساخته شده اند. این نتیجه ی مطالعه ی اخیر Comscore است که در آن محبوبیت برنامه های از پیش نصب شده ی اندورید و iOS مانند پیام رسان اپل و برنامه هایی که توسط برنامه سازان دیگر ساخته شده اند، بررسی شده است. نتایج این مطالعه نشان می دهد بیش‌تر برنامه هایی که کاربران ایالات متحده در گوشی های خود دارند، توسط اپل یا گوگل از پیش نصب شده اند. اولین بار، فیسبوک (بزرگ‌ترین منتقد اپل) درخواست تحقیق در این زمینه را داد.

بر اساس گزارش، سرویس های از پیش نصب شده غالباً شامل آب و هوا، گالری و ساعت می شود که این یعنی رقابت با این دسته از سرویس ها، دشوار است. پیش فرض ها همیشه محبوب نیستند؛ سرویس هایی مانند Apple Maps و Music در لیست iOS دیده نمی شوند و سرویس جیمیل چندین رتبه پایین تر از Apple Mail قرار دارد.

اپل و گوگل به دلیل ترجیح دادن خدمات خود نسبت به رقیبانی مانند Spotify، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته اند. قانون گذاران ایالات متحده در حال بررسی لایحه های جدیدی برای محدود کردن قدرت غول های بزرگ تکنولوژی هستند، از جمله قوانینی که باعث می شود تا اپل و گوگل نتوانند به راحتی رقیبان را کنار بزنند. این فشار‌ها به این دلیل است که اپل و گوگل برنامه ها و سرویس های خود را به نوعی با سیستم عامل-های تلفن همراه مرتبط می کنند که بعضی از رقیبان معتقدند این کار ناعادلانه است. انتقادات علیه اپل بیش‌تر و شدیدتر است، زیرا کنترل اپل روی برنامه های از پیش نصب شده در آیفون بیش‌تر است و برنامه سازان به راحتی نمی توانند محدودیت‌های اپ استور را دور بزنند.

در عین حال، میزان محبوبیت برنامه های از پیش نصب شده نسبت به برنامه های ساخته شده توسط توسعه‌دهندگان شخص ثالث مشخص نبود، زیرا اپل و گوگل، معمولاً آمار کاربران برنامه های پیش فرض خود را اعلام نمی کنند. شرکت های تحقیقاتی دائماً میزان محبوبیت برنامه های قابل دانلود در اپ استور‌ها را بررسی می کنند، اما مطالعه ای که Comscore انجام داد، اولین مطالعه ای بود که هدف آن بررسی نحوه ی رقابت برنامه های پیش فرض تلفن همراه با دیگر برنامه ها بود.

برای تهیه ی این گزارش، Comscore از داده هایی که به طور منظم از برنامه ها و وب‌سایت ها جمع آوری می-کند و نظرسنجی ای که از چهار هزار نفر در مورد برنامه های پیش فرض در ماه نوامبر ۲۰۲۰ انجام داده بود، استفاده کرد. نتایج نشان داد که ۷۵% از ۲۰ برنامه ی برتر در iOS در ایالات متحده، توسط اپل ساخته شده-اند، در حالی که گوگل ۶۰% از برنامه های برتر در اندروید را ساخته است. چهار برنامه ی برتر در هر دو سیستم عامل را شرکت مادر مربوطه ساخته است.

فیسبوک تنها توسعه دهنده ی خارجی است که بیش از یک برنامه در لیست iOS و سه برنامه برای اندروید دارد. ۷۸ میلیون نفر از برنامه ی ماشین حساب اپل بیش‌تر از جیمیل در اندروید، استفاده کرده اند. به گفته ی سخنگوی شرکت Comscore، جو آزبورن (Joe Osborne)، فیسبوک هزینه ی این تحقیق را پرداخت کرده است تا تاثیر برنامه های از پیش نصب شده روی برنامه های رقابتی را نشان دهد. مدیران فیسبوک از مدت ها قبل، از محدودیت‌هایی که اپل روی توسعه دهندگان شخص ثالث به دلیل جلوگیری از توانایی آن‌ها در توزیع بازی های موبایل و رقابت موثر با iMessage اجرا می کند، انتقاد کرده اند.

اپل یافته های گزارش را رد کرد. سخنگوی اپل به The Verge گفت: «نظرسنجی انجام شده با حمایت مالی فیسبوک در دسامبر ۲۰۲۰، به گونه ای طراحی شده بود تا این تصور غلط را ایجاد کند که رقابت کمی در اپ استور وجود دارد. در حقیقت، برنامه های شخص ثالث در هر گروه با برنامه های اپل رقابت کرده و موفقیت زیادی نیز کسب می کنند.»