Gerdab.IR | گرداب

هزینه مخفیانه پلیس نیویورک در بخش فناوری های نظارتی

هزینه مخفیانه پلیس نیویورک در بخش فناوری های نظارتی
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۴۰۰

گزارشی جدید نشان می‌دهد پلیس نیویورک بدون نظارت عمومی میلیون‌ها دلار صرف فناوری‌های نظارتی مانند شناسایی چهره و ون‌های مجهز به اشعه ایکس کرده است.

به گزارش گرداب، طبق گزارشی جدید پلیس نیویورک در آمریکا بدون نظارت عمومی از سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از ۱۵۹ میلیون دلار هزینه سیستم‌های نظارتی و نگهداری کرده است.

دو سازمان به اسنادی از پلیس نیویورک دست یافته‌اند که شامل قرارداد با فروشندگان چنین تجهیزاتی است. این موارد نشان می‌دهد پلیس این شهر میلیون‌ها دلار صرف فناوری شناسایی صورت، فناوری‌هایی برای پیش بینی جرایم احتمالی و سیستم‌های نظارتی دیگر کرده است.

پلیس نیویورک با استفاده از بودجه صندوق هزینه‌های خاص این فناوری‌ها را خریده است و همچنین قبل از امضای قرارداد‌های خرید نیازی به تأیید شورای شهر یا دیگر مقامات شهری نداشته است.

این درحالی است که سال گذشته گروه‌های حمایت از حریم خصوصی برای تصویب قانون «بررسی فناوری‌های نظارتی» (POST) لابی کردند که طبق آن پلیس نیویورک باید جزئیات زیرساخت نظارت عمومی را منتشر کند.

صندوق هزینه‌های خاص نیز پس از تصویب این قانون تعطیل شد و گروه‌های حمایت از حریم خصوصی تهدید کردند اگر پلیس نیویورک عملیات‌های نظارتی خود را فاش نکند، اقدام قانونی انجام می‌دهند.

میان اسناد مذکور قراردادی با شرکت پالانتیر (Palantir) وآیدمیا سولوشنز (Idemia Solutions) وجود دارد. پالانتیر خودرو‌های ون مجهز به اشعه ایکس با قابلیت شناسایی اسلحه در خودرو‌های دیگر از فاصله ۱۵۰۰ فوتی فراهم می‌کند. شرکت آیدمیا سولوشنز نیز سرویس‌های بیومتریک مانند فناوری شناسایی صورت ارائه می‌دهد.

در کنار این موارد پلیس نیویورک از دستگاه‌هایی برای جمع آوری اطلاعات موبایل مانند موقعیت مکانی استفاده کرده است. این سازمان قبلاً اعتراف کرده بود بین ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ میلادی در هزاران مورد از ابزار‌هایی استفاده کرده است.

در بیانیه یکی از شرکت‌های حمایت از حریم خصوصی به نام STOP آمده است: پلیس نیویورک سال‌ها بودجه تجهیزات نظارتی خود را از عموم مردم مخفی کرده بود تا نه از مردم، بلکه از هدف خود حمایت کند. این فناوری‌ها گرانبها و تهاجمی هستند و علاوه برآن کارآمد به حساب نمی‌آیند. اما پلیس نیویورک نه تنها میلیون‌ها دلار صرف فناوری‌های تأیید نشده می‌کند، بلکه شهروندان سیاهپوست و رنگین پوست را در معرض خطر قرار می‌دهد.