Gerdab.IR | گرداب

پهنای باند اینترنت نه کاهش داشته و نه منعی برای توسعه آن وجود دارد

پهنای باند اینترنت نه کاهش داشته و نه منعی برای توسعه آن وجود دارد
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۴۰۰

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی گفت: در حال حاضر هیچ محدودیتی برای توسعه شبکه اینترنت در کشور وجود ندارد، ولی به دلیل بی‌توجهی به این شبکه در چند سال گذشته دچار عقب‌ماندگی شده‌ایم.

به گزارش گرداب، از شورای عالی فضای مجازی، ابوالفضل روحانی معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی در خصوص اخبار منتشره مبنی بر مخالفت این مرکز با افزایش پهنای باند در کشور گفت: پهنای باند اینترنت در کشور نه کاهش داشته و نه منعی برای توسعه آن وجود دارد.

مسئله اینجاست که بدلیل بی‌توجهی چند سال گذشته به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت و عقب‌ماندگی جدی کشور در این بخش، هر میزان از توسعه پهنای باند اینترنت پس از مدتی پاسخگوی نیاز‌های کشور نخواهد بود.

وی در پاسخ به چرایی اختلالات اخیر در کشور گفت: تنظیم‌گری وزارت ارتباطات در سال‌های اخیر به نحوی بوده که مزیت رقابتی توسعه ارتباطات ثابت در کشور از بین رفته و عمده توسعه کشور بر مبنای ارتباطات سیار بوده است.

در چنین شرایطی خواه ناخواه افزایش تقاضا برای دسترسی به محتوا یا خدمات داخلی و خارجی موجب اختلال و کاهش کیفیت دسترسی خواهد شد.

مخصوصا اینکه در دو سال گذشته با فراگیری بیماری کرونا، میزان استفاده از خدمات پرترافیک مثل VOD‌ها و آموزش آنلاین به‌شدت افزایش یافته است. این مسئله کمبود‌ها و توسعه نیافتگی‌ها در زیرساخت ارتباطی کشور را به‌طور ملموس و به‌صورت عمومی هویدا کرده است.

وی در پاسخ بر چرایی عدم ورود مرکز ملی فضای مجازی به این شکل از توسعه در شبکه ارتباطی کشور توضیح داد: ما از سال ۹۶ توسعه زیرساخت ارتباطی ثابت و تغییر معماری شبکه ارتباطی کشور را به‌عنوان اولین نیازمندی و مهمترین مطالبه از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می‌کردیم، ولی همراهی مناسبی در این خصوص صورت نمی‌گرفت.

البته خوشحالیم که وزیر ارتباطات دولت سیزدهم، توجه و توسعه به ارتباطات ثابت در کشور را به‌عنوان یکی از اولویت‌های کاری خود قرار داده‌اند. ارائه دهندگان خدمات ارتباطی کشور هم باید با ایشان همراهی کنند، چون همه از توسعه ارتباطات ثابت منتفع می‌شوند. امیدواریم که با یک همکاری ملی، هرچه سریعتر این عقب‌ماندگی جبران شود.