Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی‌ عجیب وزارت خزانه‌داری آمریکا از مردم

جاسوسی‌ عجیب وزارت خزانه‌داری آمریکا از مردم
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۰

وزارت خزانه داری آمریکا در ماه‌های اخیر جاسوسی‌های سایبری خود را گسترش داده و قرارداد‌هایی را با شرکت‌های مختلف فناوری منعقد کرده تا بتواند اطلاعات خصوصی مردم را خریداری کند.

به گزارش گرداب، این وزارتخانه در آخرین گام به سراغ شرکتی به نام «بابل استریت» رفته تا داده‌های مرتبط با استفاده کاربران فضای مجازی از اپلیکیشن‌های مختلف را خریداری کند.

بررسی‌های اینترسپت نشان می‌دهد بابل استریت کارنامه سیاهی در زمینه نقض حریم شخصی کاربران دارد و اطلاعات خصوصی افرادی زیادی را از اینترنت جمع آوری کرده و به سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی ایالات متحده فروخته است.

بررسی‌های موسسه تک اینکوایرری نشان می‌دهد که وزارت خزانه داری آمریکا دومجموعه داده را از بابل استریت به دست آورده است. یکی از این مجموعه داده‌ها اعمال تحریم‌های مورد نظر آمریکا را تسهیل می‌کند تا تخلفات احتمالی در این زمینه مشخص شود و دیگری برای بررسی درآمد‌های داخلی مردم آمریکا کاربرد دارد. از این طریق شناسایی موارد فرار مالیاتی تسهیل می‌شود.

از این طریق موقعیت مکانی افراد و دیگر داده‌های شخصی مربوط به استفاده از گوشی‌های شخصی جمع آوری شده و این در حالی است که کاربران عموما مطلع نیستند تا چه حد اطلاعات شخصی آن‌ها سرقت شده و به دست خزانه داری آمریکا افتاده است.

اولین قرارداد در تاریخ ۱۵ جولای و به ارزش ۱۳۴۹۸۲ دلار با اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه داری منعقد شده که یک مسئول اعمال تحریم‌های اقتصادی بر علیه ایران، کوبا و روسیه است. این اداره هیچ محدودیت قانونی را برای اقدامات خود نمی‌پذیرد.

برای بررسی فرار‌های مالیاتی نیز تلاش می‌شود از طریق شبکه‌های اجتماعی داده‌های بیشتری در مورد افراد مانند وضعیت تاهل، آدرس، شرایط کاری و ... شناسایی شود. این در حالی است که منتقدان می‌گویند برای انجام وظایف قانونی خزانه داری آمریکا نیازی به چنین اقداماتی نیست.