Gerdab.IR | گرداب

طرح صیانت آماده و تا یک ماه دیگر تصویب نهایی می‌شود

طرح صیانت آماده و تا یک ماه دیگر تصویب نهایی می‌شود
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

پس از اینکه اجرای طرح صیانت از فضای مجازی برای بررسی‌های بیشتر به مدت یک ماه به تعویق افتاد، نماینده مجلس از نهایی شدن گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در این خصوص خبر داد.

به گزارش گرداب، عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت از نهایی شدن گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی خبر داد.

مرکز پژوهش‌های مجلس که چند هفته پیش اعلام کرده بود که طرح صیانت مغایر با قانون اساسی بوده و اصلاح آن نیازمند زمان بیشتری است. حالا به نظر می‌رسد تغییرات مدنظر خود را در آن اعمال کرده است.

هفتم دی ماه ۱۴۰۰ بود که نمایندگان عضو کمیسیون مشترک بررسی این طرح را بار دیگر برای بررسی‌های بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع دادند.

طبق اعلام علی یزدی‌خواه تغییرات نهایی در این طرح اعمال شده است. همچنین مراحل تصویب طرح تا پایان بهمن طی خواهد شد و در عرض یک ماه، نسخه نهایی طرح به شورای نگهبان عرضه می‌شود.

اختلاف نظر‌ها درباره طرح صیانت چه می‌شود؟
تصویب طرح صیانت مطابق با اصل ۸۵ قانون اساسی، نگرانی‌ها و مخالفت‌های عموم مردم و صاحبان کسب‌وکار را افزایش داد. چرا که احتمالا این طرح منجر به محدودیت اینترنت می‌شود.

با وجود اینکه نمایندگان مجلس برای تصویب طرح صیانت از فضای مجازی پافشاری کردند. اما تشخیص مرکز پژوهش‌های مجلس این بود که کلیات این طر‌ح به ضرر کسب‌وکار‌ها و مردم است.

همزمان با اصلاح طرح، نام آن نیز به «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» تغییر یافت. اکنون نیز به نظر می‌رسد این مرکز تغییراتی اساسی در طرح صیانت اعمال کرده است.

نایب‌رئیس کمیسیون مشترک می‌گوید که در نسخه نهایی طرح حمایت از حقوق کاربران، اصلاحات مدنظر این مرکز و نظرات مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات نیز اعمال شده و به نوعی این نسخه، مورد وثوق و وفاق همه قرار دارد.

هنوز دقیقا مشخص نیست که طرح جدید چقدر با طرح گذشته تفاوت دارد. اما با توجه به مخالفت مرکز پژوهش‌ها با طرح قدیمی، احتمالا طرح متفاوتی نسبت به طرح گذشته خواهد بود.