Gerdab.IR | گرداب

قزاقستان به دنبال مقابله با استخراج‌کنندگان رمزارز

قزاقستان به دنبال مقابله با استخراج‌کنندگان رمزارز
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

این کشور آسیای مرکزی به دنبال افزایش نرخ برق و مالیات برای استخراج‌کنندگان رمزارز است.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، دولت قزاقستان در حال بررسی طرحی سه‌وجهی است که برای مقابله با استخراج‌کنندگان کریپتو طراحی شده است. در این طرح هدف گرفتن پول بیشتر از استخراج‌کنندگانی است که در این کشور حضور دارند که این مسئله باعث خواهد شد از جذابیت‌های قزاقستان برای استخراج‌کنندگان بین‌المللی کاسته شود.

معاون ارشد وزیر امور مالی این کشور، مارات سولطان‌گازیف پیشنهاد کرده است که قیمت برق به‌طور ویژه برای استخراج‌کنندگان رمزارز از ۰.۰۰۲۳ دلار در هر کیلووات به ۰.۰۱ دلار برسد و افزایش ۳۳۵ درصدی داشته باشد.

او همچنین پیشنهاد کرده است که از هر دستگاه کارت گرافیک و هر قطعه‌ای که برای استخراج لازم است، مالیات گرفته شود. او شیوه اخذ مالیات براساس کارت گرافیک را با اخذ مالیات از کازینو‌ها براساس میزهایشان مقایسه کرده است.

سومین پیشنهاد او حذف کردن سخت‌افزار‌های استخراج از معافیت مالیاتی ارزش افزوده است. استخراج بیتکوین نیاز به کار سخت‌افزاری مشخص دارد تا بتواند محاسبات ریاضی مورد نیاز برای ساخت بلوک‌های جدید بر بلاکچین را تکمیل کرد. تا زمان آشوب‌های اخیر در قزاقستان، این کشور یکی از محبوب‌ترین مقاصد استخراج‌کنندگان کریپتو بود و پس از ممنوعیت رمزارز‌ها در چین، توجهات زیادی به قزاقستان جلب شد.

قیمت پایین برق و نزدیکی به کشور‌های شرق آسیا و چین باعث تسهیل مهاجرت بسیاری از استخراج‌کنندگان به این کشور شده بود و این دلایل باعث شده بود که قزاقستان پس از ایالات متحده به دومین تولیدکننده بیتکوین جهان تبدیل شود و ۱۸ درصد هش ریت شبکه بیتکوین در ماه آبان در این کشور فراهم شده بود.

حال با توجه به شرایط جدید سیاسی و قوانین پیشنهادی ممکن است استخراج‌کنندگان بیتکوین به دنبال مقصدی دیگر باشند.

منبع:news.bitcoin