Gerdab.IR | گرداب

یادداشت وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت

یادداشت وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت
تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

عیسی زارع پور به منظور شفافیت و روشن شدن اذهان عمومی یادداشتی را درباره سرعت اینترنت در کشور منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار گرداب، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یادداشتی نوشت: در دهه فجر انقلاب اسلامی بسیاری از دستاورد‌های حوزه ارتباطات از جمله افتتاح نیم‌میلیون پورت فیبرنوری، اتصال بیش از ۱۰۰۰ روستای کشور به شبکه پایدار و پرسرعت، آغاز بهره برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ با همت اپراتور‌های سیار رونمایی و اجرای برخی از کلان‌پروژه‌ها مثل «طرح ملی فیبرنوری نقاط» را نیز آغاز کردیم که به تدریج به بهره‌برداری خواهند رسید.

اما هنوز تا شرایط ایده‌آل مورد مطالبه مردم بسیار فاصله داریم؛ شرایطی که تحقق آن تلاش شبانه‌روزی می‌طلبد تا جاماندگی در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی جبران شود و بهترین کیفیت و سرعت و خدمات ارتباطی را برای مردم عزیزمان فراهم کند.

یادداشت وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت

از اول مهر و شروع کلاس‌های مجازی و افزوده شدن درخواست استفاده از خدمات برخط، فشار بیش از حدی به شبکه تلفن همراه وارد شد تا این شبکه با محدودیت‌های تجهیزاتی، زیرساختی و فرکانسی، آنگونه که شایسته است پاسخگوی انتظارات مردم نباشد. پس باید طرحی نو دراندازیم و علاوه بر توسعه زیرساخت‌های تلفن همراه، زیرساخت‌های شبکه ارتباطات ثابت را که دارای عقب‌ماندگی چنددهه‌ای است، جبران کنیم.

بر اساس اطلاعات یکی از سایت‌های جهانی مرجع اندازه‌گیری سرعت اینترنت (speedtest)، میانه جهانی سرعت ارتباطات تلفن همراه در سال ۲۰۲۲، ۲۹ مگابیت بر ثانیه است و ایران با سرعت حدود ۲۴ مگابیت در نقطه نسبتا متوسطی قرار دارد و می‌تواند بلکه باید بهتر هم باشد. همینطور برای تاخیر در ارتباطات موبایل اندکی وضعیت بهتر است و در شرایطی که جهان میانه‌ای حدود ۲۹‌میلی‌ثانیه دارد، برای ایران حدود ۳۰ میلی‌ثانیه است. در ارتباطات ثابت وضیعت به این خوبی نیست، ایران با سرعت حدود ۱۰مگابیت بر ثانیه تفاوت زیادی با میانه جهانی در سال ۲۰۲۲ یعنی ۵۹ مگابیت بر ثانیه دارد و میزان تاخیر هم ۳۰میلی‌ثانیه است که با ۱۰میلی‌ثانیهٔ میانه جهانی فاصله معنی‌داری دارد.

بررسی نمودار سرعت کشور‌ها (در ابتدا، میانه یا انتهای فهرست) نشان می‌دهد که رشد یا کاهش سرعت مستمر نیست و در مقاطعی دچار افت و خیز می‌شود. معمولا روند‌های رشد سالانه با دقت بیشتری قابل محاسبه است. با این همه، سرعت دسترسی ارتباطات ثابت و سیار در شش‌ماهه اول آغاز به کار دولت سیزدهم به ترتیب ۱۲ و ۱۰ درصد رشد داشته است.

یادداشت وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت

نکته مهمی که وجود دارد این است ظرفیت شبکه تلفن همراه در شرایط فعلی تقریباً اشباع شده است و هر گونه افزایش بار در این بخش، باعث کاهش کیفیت این شبکه می‌شود؛ لذا توسعه ظرفیت شبکه تلفن همراه و بهره‌گیری از محدوده‌های فرکانسی جدید و فناوری‌های جدید در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد. اما نسخه شفابخشی که در همه کشور‌های پیشرفته دنبال می‌شود، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری است که با توجه به وابستگی شدید ارتباطات سیار به بخش ثابت، می‌تواند این بخش را هم نجات دهد.

جالب است بدانید که هم اکنون، بیش از هفتاد درصد پهنای باند و ارتباطات درون استانی مورد نیاز تمامی اپراتور‌های ثابت و سیار را شرکت مخابرات ایران تامین می‌کند، اما متاسفانه این شرکت در یک دهه گذشته به دلایل گوناگون، که از حوصله این بحث خارج است، زیرساخت‌های خود را توسعه نداده است و هم اکنون شبکه انتقال درون استانی این شرکت در چند استان مهم بسیار فرسوده یا اشباع شده است و امکان پاسخگویی به نیاز‌های کاربران شرکت مخابرات و کاربران سایر اپراتور‌های سیار و ثابت را ندارد.

برای گذر از این محدودیت و با وجود موانع اساسی مثل تحریم، راهکار‌های زیر ضروری است که به صورت جدی توسط وزارت ارتباطات در حال پیگیری است:

▪️سهامداران عمده شرکت مخابرات ایران در راستای ایفای نقش سهامداری شایسته در بخش خصوصی و حفظ جایگاه بلندمدت این شرکت در صنعت، باید با تدبیر مناسب مسیر این شرکت را برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی سراسر کشور فراهم کنند و ضمن نوسازی شبکه انتقال این شرکت به‌ ویژه در استان‌های بحرانی، پهنای باند لازم برای تامین نیاز کاربران مخابرات و سایر اپراتور‌های ثابت را تامین کنند.

▪️واگذاری ظرفیت‌های جدید فرکانسی: وزارت ارتباطات در سال جاری باند ۲۳۰۰ را واگذار کرد و سال آینده هم مجددا نسبت به واگذاری بخش دیگری از باند فرکانسی اقدام خواهد کرد. حالا نوبت اپراتورهاست که تجهیزات خود را متناسب با این باند به روز کنند و باید در انجام این کار تسریع کنند. شرکت ارتباطی ایرانسل بهره‌برداری از این محدوده فرکانسی را از دهه فجر کلید زد و سایر اپراتور‌ها هم لازم است به سرعت این کار را آغاز کنند.

نکته مهمی که در این بخش وجود دارد، همکاری مردم عزیز و شهرداری‌های سراسر کشور با اپراتور‌های مخابراتی برای نصب دکل‌های ارتباطی است که قطعا می‌تواند به توسعه شبکه ارتباطی سیار کشور کمک موثری کند.

▪️انتقال بار ترافیکی از شبکه موبایل به شبکه ثابت با توسعه این شبکه: عملیات اجرایی «طرح ملی فیبر نوری نقاط» هفته قبل و همزمان با ولادت مولا علی علیه‌السلام آغاز شد و با افتتاح بیش از نیم‌میلیون پورت فیبر نوری در شهر‌های مختلف کلید خورد.

وزارت نیرو، شهرداری‌ها، استانداری‌ها، مردم و اپراتور‌های ثابت و سیار کشور باید برای اجرای این پروژه ملّی، به یاری وزارت ارتباطات بیایند تا طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دولت سیزدهم، ظرفیت لازم برای واگذاری ۲۰ میلیون پورت پرسرعت فراهم شود. هموطنان عزیز از طریق سایت www.iranfttx.ir می‌توانند روند پیشرفت این پروژه را مشاهده کنند.

یادداشت وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت

▪️توسعه شبکه زیرساخت کشور: ارتباطات بین‌استانی از طریق شبکه زیرساخت کشور انجام می‌شود که توسعه و نگهداری آن بر عهده شرکت ارتباطات زیرساخت است. ظرفیت کنونی این شبکه که حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه است، پاسخگوی نیاز‌های فعلی و یکسال آینده کشور است، اما با توجه به توسعه روزافزون نیاز‌های کشور و اجرای طرح ملی «فیبرنوری نقاط»، توسعه ظرفیت این شبکه ضروری است و باید در افق ۱۴۰۴ به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه برسد.

این توسعه ظرفیت از ابتدای دولت سیزدهم کلید خورده است و این هفته، قرارداد افزودن ۲۰ ترابیت ظرفیت جدید با استفاده از تجهیزات کاملا بومی منعقد خواهد شد تا طی ۹ ماه ظرفیت شبکه زیرساخت کشور به بیش از ۵۰ ترابیت بر ثانیه برسد.

▪️تامین پهنای باند خارجی مورد نیاز کشور: این فرایند به صورت مستمر و متناسب با نیاز کشور در حال انجام است.

همکارانم شبانه‌ روز در تلاشند تا عقب‌افتادگی‌ها و کاستی‌های شبکه ارتباطی ثابت و همراه را جبران کنند تا همه مردم ایران در همه جای این سرزمین، در شهر و روستا، به ارتباطات با کیفیت و پرسرعت دسترسی داشته باشند.

با این همه، امروز با افتخار تمام شهر‌ها و بیش از ۸۰ درصد روستا‌های ایران از فناوری ۳ G و ۴ G بهره‌مندند و مسیر تکمیل حلقه‌های کم ارتباط در سراسر ایران ادامه دارد. تاخیر اپراتور‌های ثابت و همراه و سهامداران آنان در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، خرید و به روز رسانی تجهیزات و پهنای باند مورد نیاز به هیچ‌وجه پذیرفته نیست و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف است هر نوع تاخیر، جاماندگی یا کوتاهی را رصد کند و در موقع لزوم به اپراتور‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی و اینترنتی هشدار دهد و اگر هشدار‌ها اثر نداشت نام اپراتور متخلف را به مردم اعلام کند.

پیش از این گفته‌ام و باز هم می‌گویم که شبکه پر سرعت و با کیفیت امروز به یک ضرورت در زندگی مردم تبدیل شده است و ما تمام توانمان را بدون هیچ ملاحظه‌ای برای تأمین این خواسته حیاتی به کار بسته و خواهیم بست.