Gerdab.IR | گرداب

اقدامات قزاقستان برای مقابله با استخراج غیرقانونی رمزارز

اقدامات قزاقستان برای مقابله با استخراج غیرقانونی رمزارز
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۴۰۰

دولت این کشور تلاش می‌کند تا مزارع استخراج را شناسایی کند و ارتباط آن‌ها را با شبکه برق قطع کند.

به گزارش گروه ترجمه گرداب، وزارت انرژی جمهوری قزاقستان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ۱۳ مزرعه استخراج ارز دیجیتال را شناسایی و توقیف کرده است. دولت این کشور تلاش می‌کند تا بخش استخراج بیتکوین در این کشور که در طی سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است را نظام‌مند کند.

برطبق بیانیه رسمی وزارتخانه، استخراج‌کنندگان از میزان برق زیادی استفاده می‌کنند و حجم مصرف برق کلی ۲۰۲ مگاوات تخمین زده شده است. دولت این کشور اعلام کرده است که تلاش‌هایش برای شناسایی مزارع استخراج را افزایش می‌دهد. با شناسایی این شبکه‌های غیرقانونی، نهاد‌های قانونی نیز تحقیقات و پیگیری‌های قضایی خود را انجام می‌دهند.

قزاقستان که پس از ممنوع شدن استخراج در چین، به دومین تولیدکننده بزرگ بیتکوین در جهان تبدیل شد، با مشکل برق دست و پنجه نرم می‌کند و حال مصرف برق در این کشور سر به فلک کشیده است. به گزارش کوین تلگراف قزاقستان ۱۸ درصد از هشت ریت ماه اوت سال ۲۰۲۱ بیتکوین در جهان را به خود اختصاص داده است و تنها ایالات متحده هش ریت بیشتری را ثبت کرده است. قبل از ممنوع شدن استخراج در چین، میزان هش ریت قزاقستان تنها ۸ درصد بوده است.

در ماه ژوئن ۲۰۲۱ رئیس‌جمهور قزاقستان قانون اضافه شدن استخراج بیتکوین به دسته‌بندی‌های مالیاتی را پذیرفت. این اقدام احتمالا تحت تاثیر رویکرد چین در مخالفت با بیتکوین انجام شده است. در سال ۲۰۲۱ پس از برخورد قاطع مقامات چین با هرگونه استخراج بیتکوین، کسب‌وکار‌های این حوزه مانند کنعان (Canaan) و BTC.com به قزاقستان نقل مکان کردند.

منبع: کوین تلگراف