Gerdab.IR | گرداب

نقشه راه ظرفیت ترانزیت اینترنت در کشور رونمایی شد

نقشه راه ظرفیت ترانزیت اینترنت در کشور رونمایی شد
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۴۰۰

در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات شبکه سراسری سیگنال‌رسانی صدا و سیما به تمام نقاط کشور افتتاح شد و قرارداد پروژه توسعه شبکه انتقال به ظرفیت ۲۰ ترابیت در ثانیه و نقشه راه ظرفیت ترانزیت اینترنت در کشور رونمایی شد.

به گزارش گرداب، «حمید فتاحی» معاون وزیر ارتباطات در مراسم افتتاح سه پروژه راهبردی وزارت ارتباطات گفت: امروز با رونمایی اطلاع رسانی از سه رویداد بزرگ همراه شویم. پروژه سیگنال رسانی در پی تاکیدات و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در قطع وابستگی صدا و سیما به ماهواره‌های بین المللی در سال ۱۳۹۲ کلید خورد. شرکت ارتباطات زیرساخت از طریق سرمایه‌گذاری حداقل ۷۰ میلیون دلاری کار را آغاز کرد.

وی افزود: نکته قابل توجه موضوعاتی است که بعد از پایان عملیات فنی پروژه متوجه آن شدند که مربوط به مسایل حقوقی بود که امکان بهره‌برداری از این پروژه را با مشکل رو به رو می‌کرد. فتاحی افزود: با مکاتباتی که انجام شد و همکاری دستگاه‌هایی مانند سازمان برنامه و بودجه و صدا و سیما این موضوعات در ابتدای امسال به سرانجام رسید و موفق شدیم در میانه سال ۱۴۰۰ تبادل قرارداد را انجام بدهیم.

وی افزود: پروژه سیگنال‌رسانی صدا و سیما به تمام کشور، افتتاح ۳۹۲ ایستگاه با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۸۵۰ هزار میلیارد ریال است. در این پروژه شرکت ارتباطات زیرساخت با افتتاح ۱۶۷ ایستگاه، صدا وسیما ۱۵۳ ایستگاه و شرکت مخابرات ایران ۵۲ ایستگاه دراین پروژه مشارکت کردند. پس از پایان این پروژه ملی مرحله نگهداری رسید، اما به دلایل متعدد متوقف و بهره برداری از این پروژه با بن بست مواجه شد.

فتاحی افزود: امروز ۲ اتفاق بزرگ دیگر در حوزه شبکه زیرساختی کشور نیز رونمایی می‌شود. یکی از آن‌ها توسعه شبکه انتقال کشور با استفاده از توانمندی‌های بومی است. ضرورت توسعه شبکه زیرساخت کشور عوامل مهمی را دارد. مهم‌ترین آن سند‌های بالادستی است که ما باید پیش بینی‌های لازم در خصوص توسعه شبکه‌های زیرساخت کشور با استناد به سند معمار شبکه ملی اطلاعات را داشته باشیم.

فتاحی تاکید کرد: با توجه به اتفاقاتی که در سطح دنیا رخ می‌دهد و تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم که درگیری کاربران با فضای مجازی است باید بتوانیم ظرفیت لازم برای توسعه زیرساخت کشور را فراهم کنیم. معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: یکی از شعار‌های وزارت ارتباطات اینترنت پرسرعت بر مبنای فیبرنوری است. برای اولین بار است که این حجم از ظرفیت که معادل ۲۰ ترابیت بر ثانیه است، با استفاده از توان داخلی کشور رخ می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: تا پایان ۱۴۰۱ بهره برداری از این ظرفیت در تمام نقاط کشور اتفاق خواهد افتاد. وی درباره تبدیل ایران به هاب دیتای منطقه که دیگر پروژه امروز است، گفت: استفاده از جغرافیای ایران برای تبدیل شدن ایران به هاب دیتای منطقه بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند شرق و غرب را به یکدیگر متصل کند.

امروز از نقشه راه افزایش ظرفیت بین‌الملل در مسیر تبدیل‌شدن ایران به هاب (قطب) ترانزیت دیتا در منطقه، تبادل قرارداد توسعه شبکه انتقال کشور به ظرفیت ۲۰ ترابیت با استفاده از توان داخلی و شبکه سراسری سیگنال رسانی صدا و سینما رونمایی شد.

منبع: ایرنا