Gerdab.IR | گرداب

پاسخ وزیر ارتباطات به برخی شایعات: سرعت اینترنت، ارتباطی به هیچ طرحی ندارد و کاملا فنی است

پاسخ وزیر ارتباطات به برخی شایعات: سرعت اینترنت، ارتباطی به هیچ طرحی ندارد و کاملا فنی است
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۴۰۰

وزیر ارتباطات با بیان اینکه کاهش سرعت اینترنت هیچ ارتباطی به هیچ طرحی ندارد و کاملا فنی است، گفت: نسبت به برخی از مفاد طرح حمایت از حقوق کاربران، نگرانی خود را به نمایندگان ابراز کردیم.

به گزارش گرداب، عیسی زارع پور در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های راهبردی شرکت ارتباطات زیرساخت در جمع خبرنگاران در خصوص تصویب کلیات طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی اظهار داشت: مجلس وظیفه تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری درباره این طرح را دارد و باید تکلیف خود را در این زمینه روشن کند.

وی با بیان اینکه مردم حق دارند که نگران این طرح باشند، افزود: نمایندگان ما در وزارت ارتباطات در اغلب جلساتی که درباره طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی تشکیل شد، حضور فعال داشتند تا در نهایت این قانون‌گذاری به نفع مردم باشد. ما هم علاوه بر اعلام نظراتمان، مشارکت می‌کنیم تا اشکالاتی که در این طرح وجود دارد برطرف شود.

وزیر ارتباطات گفت: طی این مدت هم عنوان طرح و هم مفاد آن تغییرات اساسی کرد. اما همچنان اشکالات اساسی دارد که باید برطرف شود. از این رو از نمایندگان مجلس درخواست داریم که در بررسی جزئیات این طرح، به نظرات کارشناسی و دغدغه‌های مردم و کسب‌ و کار‌ها توجه کنند.

زارع پور ادامه داد: تلاش ما این است که ایرادات طرح حمایت اصلاح شود و طرحی کارشناسی همراه با قاعده گذاری‌های جهانی و مبتنی بر آنچه که در دنیا اتفاق می‌افتد به تصویب برسد. این طرح باید به صورت پویا بتواند در مواجهه با پدیده‌های جهانی که رخ می‌دهد، کارآمد باشد.

وی با بیان اینکه ما از سال ۱۳۸۸ تا به امروز به جز قانون جرایم رایانه‌ای، قانون دیگری در این حوزه نداشته ایم، افزود: هم اکنون فرصت مناسبی است که بتوانیم مبتنی بر تجربیات جهانی، قاعده‌گذاری انجام دهیم تا در عین حالی که فضا سامان می‌یابد، نگرانی مردم و کسب‌وکار‌ها نیز برطرف شود.

پاسخ وزیر ارتباطات به برخی شایعات: سرعت اینترنت، ارتباطی به هیچ طرحی ندارد و کاملا فنی است

مکاتبات زارع پور و ابراز نگرانی از بعضی مفاد طرح حمایت از کاربران

وزیر ارتباطات در پاسخ به چرایی عدم انتشار نسخه پیشنهادی وزارت ارتباطات از طرح حمایت از کاربران فضای مجازی گفت: قرار نیست هر سازمان و یا نهادی برای خودش نسخه‌ای داشته باشد. بلکه مرجع رسیدگی به این طرح، کمیسیون ویژه‌ای است که برای آن تشکیل شده است.

تلاش ما این بوده که طرح را به مسیری برگردانیم که چارچوبی برای تنظیم‌گری فضای مجازی ترسیم شود که در بخشی از این هدف نیز توفیق داشتیم و بخشی هم امیدوارم در آینده و در بررسی جزئیات محقق شود.

به گفته وی، در غیر این صورت اگر این تغییرات اتفاق نیفتد، موضع وزارت ارتباطات هم متفاوت خواهد شد و با آن بخش‌هایی که احساس می‌کنیم مشکل دارد، مخالفت خواهیم کرد. همین الان هم مکاتباتی انجام دادیم و نسبت به بعضی از بند‌ها ابراز نگرانی کردیم که باید حتماً مورد نظر نمایندگان مجلس قرار گیرد و اصلاح شود.

زارع پور با بیان اینکه باید ببینیم در ادامه چه اتفاقی می‌افتد، گفت: مجلس باید تکلیف خود را روشن کند؛ طی ۲۴ ساعت گذشته چند بار خبر تصویب و رد این طرح از سوی مجلس شنیده شد و باید ببینیم چه مسیری در آنجا در پیش گرفته خواهد شد. مرجع مجلس است و ما مجری هستیم. با این حال تلاش می‌کنیم در فرآیند قانون‌گذاری مشارکت فعال داشته باشیم تا آنچه که مصوب می‌شود، به مصلحت کشور، مردم و کسب‌وکار‌ها باشد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه کاهش سرعت اینترنت و اختلالات اخیر در شبکه اینترنت، هیچ ارتباطی به هیچ طرحی در کشور ندارد، گفت: این موضوع کاملاً دلایل فنی داشته که بار‌ها توضیح داده شده و ما با سرعت در حال رفع این اختلالات هستیم تا مردم از سرعت بالاتری بهره‌مند شوند.