Gerdab.IR | گرداب

سایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیروی مقاومت بسیج

نابودي سايت‌هاي مستهجن : نهي از منکري بزرگ در اينترنت

تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۸

در روزهای پایانی سال گذشته خبری شگفت انگیز و مسرت بخش منتشر یافت، دايره‌ي جرايم سايبريِ مرکز بررسي جرایم سازمان یافته ی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانست حدود عوامل اصلي90 سایت فارسی زبان ضد اخلافی و متبذل را دستگير نموده و خود این سایت‌ها را نيز توقیف و غیر فعال نمایند. این موفقيت بزرگ طی یک برنامه‌ريزي پيچيده‌ و عملياتي صورت گرفته و کمتر کسی پیش بینی می کرد که چنین موفقيتي امکان پذیر باشد به طوريکه خود عاملان فساد و صاحبان ابتذال نيز به سختی باور می کنند که هم‌اکنون به دست سربازان گمنام امام زمان «عج الله تعالی فرجه» دستگیر و بازداشت شده باشند.

مقدمه

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه با یک طراحی دقیق و دراز مدت عاقبت توانست ضربه مهلکي به اصلی ترین سایت های مبتذل فارسی زبان وارد کرده و عوامل اصلی گرداننده ی انها را دستگیر نماید. ارزش کار این عزیزان ،‌آن‌زمان برای ما آشکار می شود که به ابعاد تخریبی و افسادی این سایت ها واقف شويم . بايد توجه داشت که سايت‌هاي توقيف شده ، درواقع شبکه هایی به هم پیوسته و هماهنگ بودند که با پشتوانه ی نظام سلطه و مراکز اصلی ناتوی فرهنگی در غرب به صورت سازمان یافته هدایت می شده اند.از طرف ديگر با توجه به اقبال روز افزون و جایگاه رو به ارتقاي فضای مجازی اینترنت می توان ادعا نمود که یکی از مهمترین عرصه های تهاجم فرهنگی دشمن همین فضای سایبر و تاسیس سایت های مستهجن در این عرصه مي‌باشد. نکته‌ي قابل تامل آنست که حوزه ی فعالیت این سایت ها محدود به حوزه‌هاي ضد اخلاقی و مبتذل نبوده و وارد حیطه های فعالیتی ضد انقلابی، ضد دینی و ضد امنیتی نیز شده بودند .
این موفقيت سپاه دارای ابعاد گوناگونی است اما از نگاه تخصصی این پایگاه که نگاه امر به معروف و نهی از منکر است در صدد پرداختن به این مسئله هستیم چرا که قائلیم این حرکت سپاه پاسداران، شاید یکی از بارزترین و شاخص ترین مصادیق نهی از منکر در محیط سایبر می باشد. در این مجال ابتدا گزارش مختصری از اهداف سايت‌هاي مستهجن ،‌روش‌ها و استراتژي‌هاي آنها و چگونگی فرایند دستگیری عوامل اين سايت‌ها ارائه کرده تا عمق اين موفقيت روشن شده و سپس به تفصيل ،‌ اين اتفاق را بر اساس نگاه نهي از منکري تحليل مي‌نماييم .

اهداف سايت‌هاي ضد اخلاقي

به نظر مي رسد که اين سايت‌ها هم زمان سه هدف عمده را دنبال مي‌کرده اند :
1. ترويج فحشا و منکر اخلاقي
2. توهين به دين و تضعيف عقايد
3. تضعيف نظام اسلامي
بنابراين مي‌تواند گفت که فعاليت‌هاي اين سايتها عبارتست از فعاليت‌هاي ضد اخلاقي ، ضد ديني و ضد انقلابي - ضد امنيتي . هنگامي کاربر در تارو پود هرزه‌نگاري و افساد اين قبيل سايت‌ها گرفتار مي‌شد ، عوامل سايت به طور ماهرانه و هنرمندانه ، شبهات اعتقادي و تلقينات ضد انقلابي را به خرد مخاطب مي دادند و او را به سمت پوچ‌گرايي ، سکولاريسم و شهوت پرستي هدايت مي‌کردند.
 

روش ها و استراتژي‌هاي افساد

این سایت ها از روشهای متنوع اما مشابه، جهت ابتذال و انحراف کاربران ايراني علی الخصوص قشر جوان استفاده می کردند که با عرض معذرت از شما خوانندگان محترم به جهت آگاهی والدین و مخاطبان اینترنت، بالاجبار گوشه هایی از جنایت فرهنگی این سایت ها صريحاً اما با حفظ عفت بيان مي‌کنيم .
ازمهمترین روش ها و استراتژی های افسادی سایت های مذکور می توان به موارد زیر اشاره نمود.

الف) استراتژي‌هاي ضد ديني

1. شبهه افکني در عقايد اسلامي : اين سايت ها هنگامي کاربر را کاملاً آلوده به گناه و شهوت مي‌کردند . شروع به شبهه‌افکني در اعتقادات نموده و در چنين شرايطي ، اين شبهات اثرات مطلوب خود را بر مخاطب مي گذاشت .
2. توهين . تمسخر ارزش‌ و شخصيت‌هاي اسلامي : اين گونه سايت‌ها با اعمال زشت و شنيعي چون دستکاري تصاوير و تمثال‌هاي منتسب به اهل بيت و ديگر شخصيت‌هاي ديني ،‌ همچنين دستکاري تصاوير مجالس عزاداري و يا درج مطالب توهين آميز و تمسخر بر انگيز سعي بر تقدس زدايي از ارزش‌هاي اسلامي داشتند.
3. نشر کتب ضاله
4. ارجاع و هدايت کاربر به سايت‌هاي ضد ديني

ب) استراتژي‌هاي ضد اخلاقي :‌ ارائه‌ي انواع محتواهاي مستهجن 

1. نمايش عکس ، فيلم و داستان‌هاي مبتذل : این سایت سعي داشتند با به نمایش در آوردن محتوای متبذل و غیر اخلاقی در قالب های جذابي چون عکس، فیلم و داستان، شهوت جنسی مخاطب را بربيانگيزند و او را در منجلاب طغیان میل جنسی گرفتار کنند. اثرات روحی و روانشناسی و اجتماعی که تماشای یک عکس مستهجن و يا يک فيلم مبتذل بر انسان خواهد داشت خود بحث مجزا و مفصلی می طلبد که اجمالا می توان تضعیف کانون خانواده، گوشه گیری افراد، سستی و تنبلی، روزمرگی و بی انگیزگی افراد را از مهمترین نتایج آن دانست.
2. انتشار مجله الکترونیکی مستهجن با عنوان آموزش مسائل سکسی در راستای اصل فریبنده دسترسی آزاد به اطلاعات : همانطور که می دانیم اموزشی مسائل جنسی،یکی از ضروریات جامعه ما مخصوصاً برای نسل جوان می باشد لکن دو اصل اساسی را در خصوص آموزش مسائل جنسی باید مدنظر قرار داد. 1- رعایت اصل حیا و عفت 2- مخاطب گزینی مناسب به اين معنا که کسی باید مسائل جنسی را فراگیرد که یا در آستانه ی ازدواج است و یا سابقا ازدواج نموده و یادگیری این مسائل در راستای استحکام روابط زناشویی اوست. البته رعایت چارچوب های شرعی هم در محتوای اموزشی و هم در نوع انتقال و تعلیم ان مهم به نظر می رسد. لکن اصل بحث انست که انچه که در این سایتها تحت عنوان اموزش مسائل جنسی(سکسی) ارائه شده است با آنچه در بالا ترسیم شد، فرسنگها فاصله داشت. به طوریکه می توان گفت که مسئله آموزشی تنها دستاویزی جهت برانگیختن میل جنسی مخاطب و شهوت انگیزی در او بوده و هیچ بار علمی نداشته است.
3. تولید کتاب‌هاي الکترونيکي مستهجن : همانطور که در بالا نیز اشاره گردید تولید محتوای مستهجن در قالب داستان از مهمترین روش های افساد این سایت ها بوده است. لکن از لحاظ علمی، ثابت گردیده که یک داستان مبتذل به مراتب اثر بخشی بیشتری نسبت به یک فیلم مبتذل دارد. از آنجا که یک داستان مستهجن داراي عنصر تصویري مشخصي نیست، اين تصويرسازي توسط ذهن انسان متناسب با انگیزه ها و فضای ذهنی او صورت می گیرد. لذا چون این تصویر سازی براساس علائق خود انسان بوده، اثر بخشی به مراتب بیشتری در انحراف او خواهد داشت. لذا این سایت ها نیز که به طور تجربی به این نکته واقف گردیده بودند، توجه ويژه‌‌اي به داستان سرایي جنسی داشته به طوری که کتابهاي داستانی 600 صفحه ای در مسائل سکسی در سایت های خود قرار داده بودند مزیداً بر اینکه حجم پایین متن نسبت به فیلم و عکس و سهولت دريافت آن ، یکی دیگر از مزیت های آن است. نکته ی دیگر که باید به ان اشاره نمود تمرکز این سایت ها در داستان ها بر مسائل پست و کثیفی چون هم جنس گرایی و روابط نامشروع با محارم و به طور کلی قبح زدایی از محرمات شرعی بوده است. که خود این رویکرد محل مداقه بیشتری است که مجال بحث در اینجا را ندارد.
4. نمایش وفروش فیلم های مستهجن ایرانی: از انجائیکه فیلم از عنصر داستانی و دراماتیک برخوردار است به مراتب اثرات عمیق تر و مخروب تری نسبت به دیگر قالب های مستهجن بر مخاطب دارد. نکته جالب آنست که متولیان این سایت از آنچنان احساسی امنیتی برخوردار بوده اند که علاوه برنمایش فیلم به فروش این گونه اقلام نیز اقدام می کرده اند.
5. پرسش و پاسخ با محتوای مستهجن: یکی از مهمترین قابلیتها و ظرفیتهای اینترنت تعاملی بودن آن است و همین خصیصه سبب شده است که اینترنت در جایگاه خاص به رو به رشدي قرار گيرد و از جذابیت فوق العاده ای برخوردار باشد. یکی از مهمترین نمونه های تعامل محیط سایبر، تالارهای گفتگو و بخش های پرسش پاسخی است. سایت های شیطاني فساد نیز جهت جذب هر بیشتر مخاطب از این ظرفیت بهره برده و انجمن های گفتگو را حول مسائل جنسی و غیر اخلاقی راه اندازی نموده بودند.
6. تعامل با مخاطب جهت تولید محتوای مستهجن :یکی ديگر از شگردهای این سایت ها در راستای تعاملی بود ن و جذب مخاطب درخواست ارسال عکس ، فیلم و داستان خصوصي از طرف مخاطبین بوده است. این عمل شنیع چند مزیت برای این سایت ها داشته است:
• جذب مخاطب
• تنوع در محتوا
• نفوذ به حیطه شخصی و خصوصی افراد

ج) استراتژی های فنی – اجرایی

1. ایجاد دومین(domein) های آینه جهت عبور از فیلتر : يکی از مهمترین شگردهای این سایت ها جهت حفظ مخاطب بلکه افزایش مخاطبین ایجاد تمهیداتی جهت عبور از فیلترهای موجود بوده است. ایجاد سایت ها و دومین های آینه جهت عبور فیلترها یکی از این روش های عبور است و تا حدودی موثر نیز واقع شده است. در آمارهای اعلام شده توسط سایت گرداب (متعلق به مرکز بررسي جرايم سازمان‌ يافته)، تعداد بازدید کننده‌ي یکی از این سایت های مستهجن (avizoon.com) را در زمانی که فیلتر بوده است، در حدود 25000 بازدید کننده در روز اعلام کرده که رقم قابل توجهی است .
2. راه اندازی سلسله وار سایتهای مستهجن فارسی: عوامل سايتها جهت بالارفتن احتمال مواجهه‌ي کاربران با سايت ‌هاي غير اخلاقي ، استراتژي افزايش تعداد سايت‌هاي مستهجن را در دستور کار خود قرار داده مي‌بودند .
3. راه اندازی جنبش حمایت از سایت های ضد اخلاقی ایرانی: جسارت این سایت ها و احساس امنیت و آزادی آنها تا بدانجا رسیده بود که اقدام به برگزاری طرح های جنبشی جهت هماهنگی سایت های ضد اخلاقی ایرانی نموده اند.
4. راه اندازی طرح "هر جوان ایرانی یک سایت سکسی": این جمله پیام های فراوانی دارد اولین پیام پنهان پشت پرده ی این طرح آنست که این سایت عنایت خاص نسبت به انحراف اخلاقی قشر جوان جامعه دارد. زیرا اولاً جوانان نسل آینده گردانندگان اصلي نظام هستند و انحراف انها به معنای انحراف در جمهوری اسلامی در دراز مدت است. و ثانیاً جوانان با توجه به استعداد غریزی که دارند، زمینه متناسب تری جهت انحراف اخلاقي دارند.
5. تعامل میان سایتی جهت رفع و هدایت ترافیک کاربران: یکی از شگردهای این سایتها جهت دریافت سریع سایت توسط کاربر، رفع ترافیک کاربران از طریق تقسیم آنها در بین سایتهای هماهنگ با هم بوده است. این کار توسط تبادل لینک و لوگو میان این سایتها صورت می گرفته است.
6. اقدامات امنيتي : فعالان اين قبيل سايت‌ها، به دليل شناخته نشدن، همه با اسم مستعار فعاليت مي‌کردند . همچنين اکثر سرورهاي اين قبيل سايت ها در آمريکا قرار داشته تا دسترسي دستگاه‌هاي اطلاعي ايران به آنها سخت و مشکل باشد . استفاده از دستگاه‌هاي وي پي ان نيز ديگر اقدام اين سايتها جهت بالابردن امنيت سايت بوده است . عوامل دستگير شده سايت‌هاي مستهجن ،‌آنچنان در مسائل امنيتي محتاط و حساس بوده که اصلاً احتمال دستگيري نميدادند و اين مسئله هم اکنون براي آنها قابل باور نيست .
7. رواج ابتذال در بستر واقعي جامعه (فرارفتن از فضاي سايبر): عوامل سايت‌هاي مبتذل اعتراف نموده اند که به دنبال نفوذ در بستر واقعي شبکه‌هاي اجتماعي و فراروي از محيط مجازي اينترنت بوده اند . در اين راستا ، به توليد محتواي مستهجن براي موبايل پرداخته تا از طريق بلوتوث بتوانند اين محتوا را در گستره‌ي وسيع‌تري از اقشار جامعه که به اينترنت دسترسي ندارند ، نشر و رواج دهند .

ج) استراتژی های ضد امنیتی – ضد انقلابی:

انحراف اخلاقی منجر به انحراف عقیدتی و سستي عملي می شود. یعنی شهوت پرست کردن و بوالهوسی نمودن افراد جامعه، منجر به به سست شدن بنیانهای عقیدتی و ایدئولوژیکي آن افراد مي شود. انقلاب اسلامی، یک انقلاب مکتبی و دینی است. مبارزه با فحشاء و منکر، یکی از مهم ترین رسالت های جمهوری اسلامی است بنابراين ترویج فحشاء و منکر در جامعه منجر به تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی شود و این همان هدفي است که سایت های توقیف شده با استراتژي‌هاي مختلف دنبال می کرده اند.
1. ارجاع و هدایت به سوی سایت های ضد انقلابی: سایتهای ضد اخلاقی، رویکرد ویژه ای نسبت به هدایت کاربران به سوی سایت های ضد انقلابی همچون "نوشته های یک مرد آزاد" ، "احمد باطنی" و ... وجود داشته است.
2. پشتیبانی فنی و مالی از سایت های ضد انقلابی: متصدیان سایت های مستهجن، اهتمام ویژه ای نسبت به حمایت مالی و فنی نسبت به سایت‌های ضد انقلابي و ضد امنیتي داشته اند. در این راستا، این سایتها، خدمات چون ثبت دومین و اختصاص هاستینگ سایت های ضد انقلابی مثل "شازده"، "نوشته های یک مرد آزاد"، "محمد باطنی" و "سفید برفی" را برعهده داشتند.
3. اهانت به مسئولین از طریق دستکاری عکس و تولید کلیپ های مستهجن: در این راستا، شاهد آن بودیم که این سایت ها با جسارت هر چه تمام‌تر به اعمال شنیع دست زده و با دستکاری عکس های بزرگان و مسئولان یا تولید فیلم های مستهجن به ساحت این عزیزان اهانت کرده اند و همه این اعمال، در جهت تقدس زدایی از ارزشهای انقلابی بوده است.

وابستگی سایت ها به نظام سلطه

با توجه به آنچه که در معرفی سایت های مستهجن اینترنتی(اهداف و روش‌ها) بیان شد، کاملا آشکار و هویداست که این سایت به طور سازمان یافته و هدایت شده در راستای طرح ناتوی فرهنگی غرب و تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی، فعالیت می کردند. شواهد موجود نشان می دهد که این سایتها، کاملا وابسته به آمریکا و اسرائیل بوده و دائماً در حال دریافت خدمات و تسهیلات از شرکت های آمریکایی و اسرائیلی بوده اند. هدف اصلی این سایت ها، تضعیف نظام اسلامی ایران، از طریق به فساد کشاندن اشخاص مخصوصاً قشر جوان بوده است. در ذيل به شواهد وابستگي اين سايت‌ها اشاره مي کنيم :‌
1. ارتباط نزديک اين‌ سايت‌ها با سايت هاي ضد انقلاب (ارجاع به سايت‌هاي ضد انقلاب)
2. قراردادن لينک سايت هاي منافقين
3. حمايت مالي شرکت‌هاي آمريکايي از طريق تبليغات در سايت‌هاي مستهجن
4. کمک 50 ميليون دلاري دولت آمريکا به سايت‌هاي ايراني به بهانه‌ي تقويت جريان آزاد اطلاعات در ايران

چگونگي دستگیری

به دلائل امنیتی، جزئیات چگونگی دستگیری عوامل جرثومه ی فساد در محیط سایبر منتشر نگردیده است. اما به نظر می رسد با توجه به وسعت دستگیری ها، عملیات صورت گرفته، طی یک برنامه ریزی بسیار پیچیده، حرفه ای و حساب شده صورت گرفته است، عوامل سایت ها، یا داخلی (استقرار در داخل کشور) بوده اند و یا خارجی. آنچه که مسجّل است، آنست که دستگیری عوامل خارجی به مراتب سخت تر از عومال داخلی بوده است. مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه پاسداران با نفوذ به شبکه ی انسانی این سایت‌ها و جلب اعتماد آنان، توانست عواملی اصلی این قبیل سایتها را به داخل کشور کشانده و سپس دستگیر نماید.

نهی از منکری بزرگ در فضای سایبر

همانطور که اشاره گردید، رویکرد ما در این تحلیل، براساس حوزه ی تخصصی سایت یعنی همان رویکرد امر به معروفی و نهی از منکری مي‌باشد . در فقه اسلامی، در بابی تحت عنوان امر به معرف و نهی از منکر یا کتاب امر به معروف و نهی از منکر به جوانب مختلف فقهی این مسئله پرداخته شده است. یکی از جنبه ها، بحث مراتب امر به معروف و نهی از منکر است. این واجب الهی، سه مرتبه اساسي دارد:
مرتبه قلبی: به این معنا است که انسان باید از گناه و منکر صورت گرفته، انزجار قلبي و درونی داشته باشد.
مرتبه لسانی: همان تذکر زبانی است، یعنی با بهره گیری گفتاری، فرد را از گناه مرتکب شده، نهی کند.
مرتبه عملی : انسان مسلمان باید با ملحوظ نمودن شرایط امر به معروف و نهي از منکر به طور فيزيکي و عملی مانع از رواج منکر شود مثلاً فردی اقدام به فروش سی دی های مستهجن نمود، انسان بايد با از بین بردن این سی دی ها او را نهی نماید. دو نکته در اینجا مطرح است، اول آنکه مرتبه زباني مقدم بر مرتبه عملی است یعنی اگر مرتبه ی زبانی موثر واقع شد، مرتبه عملی مجال بروز نمی یابد. دوم آنکه در شرایط کنونی براساس نظر مقام معظم رهبری اجرایی نمودن مرتبه ی عملی امر به معروف و نهی از منکر، در انحصار ارگانهای رسمی کشور که مرتبط با حوزه‌ي امر به معروف و نهي از منکرند همچون نیروی انتظامی می باشد.
با توجه به مقدمات فوق، می توان ادعا نمود که فعالیت دايره ی جرائم سایبری، زیر نظر مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توقیف 90 سایط اصلی مستهجن فارسی زبان و دستگیری عوامل اصلی این سایتها، یکی از بارزترین و مهم ترین مصادیق نهی از منکر در محیط سایبر می باشد.
نابود کردن این جرثومه های فساد و فحشاء در فضای سایبر، نهی از منکری عملی در فضای اینترنت بوده است. این مراکز فحشاء مروج منکرهایی چون:
1. فحشاء و شهوت پرستی در جامعه
2. نشر کتب ضاله
3. تضعیف حکومت اسلامی
4. اضلال و گمراه کردن دیگران
5. اعانه به اثم
6. شبهه افکنی در جامعه
توقيف این سایتها، به معنای مبارزه با منکرهای فوق می باشد. واقعیت آن بود که این سایت نقش تخریبی بالایی نسبت به عقاید، اخلاق و ارزش های جامعه داشت. نابودي آنها، توفیق بزرگی در جهت حفظ ارزشهای اسلامی، احیای معروف ها و امحای منکرها می باشد. به حقیقت، این جهاد اینترنتی، موجب خشنودی قلب مقدس ولی عصر(عج) و نایب بر حقش حضرت آیت الله العظمي خامنه ای گردید. اميد است که اين جهاد مقدس ،‌با قوت و نفوذ بيشتري استمرار يافته و شاهد توفيقات بيشتر اين عزيزان باشيم . اجرهم عندالله