Gerdab.IR | گرداب

تحریم تازه علیه روسیه در عرصه فناوری و ارتباطات

تحریم تازه علیه روسیه در عرصه فناوری و ارتباطات
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

شرکت مخابراتی آمریکایی «کوجنت» (Cogent Communications) که مسیر‌های داده در ارتباطات بین قاره‌ای را فراهم می‌کند، به دلیل حمله روسیه به اوکراین، ارتباطش با مشتریان روسی را قطع کرده است.

به گزارش گرداب و به نقل از ورج، این شرکت آمریکایی یکی از بزرگترین تهیه کنندگان سرویس‌های زیربنای اینترنت جهان است و در ۵۰ کشور فعالیت می‌کند. واشنگتن پست در گزارشی فاش کرد به نامه‌ای دست یافته که شرکت به یکی از مشتریان روسی خود ارسال کرده است. کوجنت در این نامه با اشاره به تحریم‌های اقتصادی و وضعیت روزافزون کاهش امنیت اعلام کرده بود فعالیت خود در روسیه را تعطیل می‌کند.

کوجنت در بیانیه‌ای مشابه به این نشریه اعلام کرد در راستای همخوانی با تحریم‌های اتحادیه اروپا برای مسدودسازی رسانه‌های دولتی روسی، تمام قراردادهایش در این کشور را متوقف کرده است.

داگ مادوری یکی از تحلیلگران اینترنت در شرکت ردیابی شبکه «Kentik» به برخی از برجسته‌ترین مشتریان روسی شرکت کوجنت اشاره می‌کند که شامل شرکت مخابراتی دولتی «روستلکام»، موتور جستجوی اینترنتی یاندکس و بزرگترین اپراتور‌های موبایل روسیه یعنی مگافون و VEON هستند.

به گفته مادوری قطع فعالیت‌های کوجنت در روسیه احتمالاً سبب کاهش سرعت اینترنت در این کشور می‌شود، اما منجر به قطع آن نمی‌شود.

در این میان فعالان حقوق دیجیتال از تصمیم کوجنت برای قطع ارتباط با شرکت‌های روسی انتقاد کرده اند، زیرا معتقدند چنین اقدامی از دسترسی شهروندان این کشور به اطلاعات معتبر جلوگیری می‌کند.