Gerdab.IR | گرداب

تایید شکایت سهامداران گوگل در آمریکا

تایید شکایت سهامداران گوگل در آمریکا
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۴۰۰

دادگاهی عالی در آمریکا شکایت سهام داران گوگل درباره مخفی کردن عمدی اختلالی در شبکه اجتماعی گوگل پلاس را تایید کرد. به دلیل این اختلال داده‌های خصوصی حدود ۵۰۰ هزار کاربر فاش شده بود.

به گزارش گرداب و به نقل از رویترز، روز گذشته دادگاه عالی آمریکا از تلاش آلفابت (شرکت مادر گوگل) برای خنثی کردن شکایت سهامدارانی که آن را متهم به پنهان کردن یک نقص امنیتی که باعث افشای اطلاعات خصوصی کاربران می‌شد، خودداری کرد.

شاکیان گوگل را متهم کرده بودند به طور فریبکارانه یک اختلال امنیتی را مخفی کرده که داده‌های خصوصی کاربران را افشا می‌کرد؛ بنابراین شاکیان می‌توانند شکایت خود از گوگل را ثبت کنند. به عبارت دیگر قضات روز گذشته رای دادگاه قبلی را تایید کردند.

رویداد مورد شکایت در سال ۲۰۱۸ میلادی اتفاق افتاد و آلفابت متهم شده بود برای افشای آن دیر عمل کرده است. شکایت به رهبری ایالت رود آیلند و پس از آن ثبت شد که گزارش وال استریت ژورنال در اکتبر ۲۰۱۸ میلادی نشان داد گوگل افشای داده‌های خصوصی حدود ۵۰۰ هزار کاربر گوگل پلاس (یک شبکه اجتماعی) را مخفی کرده است. گوگل به دلیل تحقیق رگولاتور‌ها و آسیب به شهرتش این رویداد را مخفی کرده بود.

در شکایت گوگل به ارائه بیانیه‌ای اشتباه یا گمراه کننده متهم شده که برخلاف قانون بورس اوراق بهادار آمریکا است. گوگل در نهایت اعلام کرد افشای اطلاعات خصوصی کاربران را در مارس ۲۰۱۸ میلادی کشف کرده، هرچند هیچ شواهدی از سوءاستفاده از آن‌ها نیافته و تصمیم گرفت گوگل پلاس را تعطیل کند.

در فوریه ۲۰۲۰ دادگاهی در سانفرانسیسکو شکایت را رد کرد و در نتیجه شاکیان خواهان تجدید نظر شدند. در سال ۲۰۲۱ دادگاه تجدید نظری در این کشور به این نتیجه رسید که لاری پیج، مدیر ارشد اجرایی وقت آلفابت و جانشین او (ساندار پیچای) از این چالش و یک یادداشت داخلی درباره موضوعات امنیتی مطلع بودند، اما عمداً اطلاعات را از سرمایه گذاران مخفی کردند.

این دادگاه توجیه شاکیان درباره اینکه دلیل سکوت آلفابت، خرید فرصت و اجتناب از جلب توجهات بوده را معتبر شمرد.