Gerdab.IR | گرداب

ویکی لیکس تهدید به بمب دیجیتالی کرد

تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۸۹

بنیانگذار ویکی لیکس 250 هزار سند وزارت خارجه آمریکا را برای انتشار در صورت نیاز در اختیار بیش از 100 هزار تن از حامیان خود قرار داده است.

به گزارش گرداب به نقل از مهر، خبرگزاری آلمان گزارش داد:‌ همکاران "جولیان آسانگ" تهدید کردند در صورت ادامه فشارها علیه وی، بمب دیجیتالی اعلام شده از سوی موسس ویکی لیکس منفجر خواهد شد.

بر این اساس آسانگ [بنیانگذار و صاحب سایت جنجالی ویکی لیکس] پیش از دستگیری خود اسناد ویکی لیکس را به طور کامل در اختیار بیش از 100 هزار تن از حامیان این سایت قرار داده است.

این اقدام احتیاطی به منظور جلوگیری از اعمال فشارها بر ویکی لیکس صورت گرفته و طی آن حدود 1.5 کیگابایت اطلاعات حاوی 250 هزار سند وزارت خارجه آمریکا برای این افراد ارسال شده که آنها برای دسترسی به اطلاعات تنها به یک رمز ورود نیاز دارند.

ویکی لیکس اعلام کرده که این اسناد شامل اسامی افراد و مکانها بوده و در بردارنده اطلاعاتی از زندان گوانتانامو، سیستم بانکی آمریکا و موضوعات دیگر است. بنا بر این ادعا انتشار اسناد مذکور بسیار تکان‌دهنده‌تر از اسناد قبلی خواهد بود.

این در حالی است که رمز ورود به سیستم دسترسی به اسناد مذکور با کدی 256 واحدی محافظت می‌شود. به گفته کارشناسان چنین رمزی به هیچ وجه قابل شناسایی نبوده و حتی ابررایانه‌های نظامی نیز قادر به حک کردن چنین رمزی نیستند.

آسانگ 39 ساله هفته گذشته در مصاحبه با رونامه گاردین تهدید کرده بود در صورت دستگیری وی و اقدام برای ممانعت از انتشار اسناد ویکی لیکس، این اسناد به طور خودکار منتشر شده و مانند بمبی دیجیتالی عمل خواهد کرد.