Gerdab.IR | گرداب

ادعای آمریکا درباره دستگیری ۴ عامل هکری روسیه

ادعای آمریکا درباره دستگیری ۴ عامل هکری روسیه
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۴۰۱

وزارت دادگستری آمریکا مدعی شده چهار عامل روسیه را که در حملات هکری به نهاد‌های انرژی در سراسر دنیا دست داشته‌اند دستگیر کرده است.

به گزارش گرداب، وزارت دادگستری آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران) ادعا کرده چهار عامل روسیه را که در حملات هکری به نهاد‌های بخش انرژی در کشور‌های مختلف نقش داشته‌اند را در ایالات متحده دستگیر کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا در این بیانیه مدعی شده هکر‌های روس بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸، هزاران رایانه در صد‌ها شرکت در ۱۳۵ کشور دنیا را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

طبق این ادعا، از جمله اهداف متهمان برای حملات هکری یکی از نیروگاه‌های اتمی آمریکا در ایالات «کانزاس» بوده است. آن‌ها علاوه بر این، در سال ۲۰۱۷ با بدافزار‌های قابل‌انتساب به هکر‌های روسیه به یک کارخانه پتروشیمی در عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

دادگستری آمریکا مدعی شده این هکر‌ها در استخدام یک موسسه تحقیقاتی وابسته به وزارت دفاع روسیه و سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی) بوده‌اند.

اعلام جرم علیه این چهار نفر چند روز بعد از آن صورت گرفت که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره احتمال حملات سایبری به شرکت‌های آمریکایی به تلافی تحریم‌های غرب علیه روسیه هشدار داد.

کشور‌های غربی در واکنش به اقدام نظامی روسیه تا کنون در چندین نوبت تحریم‌هایی را علیه اکثر نهاد‌های مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعلام کرده و از جمله ارتباط چند بانک این کشور با سامانه پیام‌رسان بانکی سوئیفت را قطع کرده‌اند.

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این اقدام چند روز بعد از آن صورت گرفت که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.