Gerdab.IR | گرداب

قانونی شدن حفاظت از فناوری‌های کلیدی در ژاپن

قانونی شدن حفاظت از فناوری‌های کلیدی در ژاپن
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

پارلمان ژاپن لایحه امنیت اقتصادی را با هدف حفاظت از فناوری و تقویت زنجیره ذخایر حیاتی تصویب کرد.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، از سوی دیگر نظارت بر شرکت‌هایی که در بخش‌های حساس و زیربنایی فعالیت می‌کنند، نیز سختگیرانه‌تر می‌شود.

اقدامات ذکر شده در درجه اول برای محافظت از فناوری‌ها در مقابل چین ارایه شده اند. این قانون پس از فعال سازی، طی دو سال اجرا می‌شود. این درحالی است که آمریکا در بحبوحه تنش با چین، محدودیت‌هایی بر واردات فناوری‌هایی مانند نیمه رسانا وضع کرده است.

از سوی دیگر حمله روسیه به اوکراین نیز فشاری مضاعف بر ژاپن وارد کرده تا زنجیره ذخایر و زیرساخت‌های حیاتی خود را در مقابل حملات سایبری محافظت و تضمین کند فناوری‌های حیاتی برای امنیت ملی این کشور سرقت نشوند.

در کنار این موارد، طبق قانون مذکور دولت ژاپن می‌تواند به شرکت‌ها دستور دهد تا آپدیت‌های نرم افزاری خود را اطلاع رسانی کنند. همچنین دولت می‌تواند خرید تجهیزات در۱۴ صنعت از جمله انرژی، تامین آب، فناوری اطلاعات، مالی و حمل و نقل را بررسی کند.

همچنین قانون مذکور یارانه‌ای برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا زنجیره ذخایر خود را در برابر اختلالاتی مانند کمبود تجهیزات خارجی، قدرتمند کنند. علاوه بر آن سیستمی برای بازدید مقامات دولتی از شرکت‌ها ایجاد می‌شود.

علاوه بر آنچه گفته شد طبق قانون جدید، سیستمی برای حفظ پتنت‌های محرمانه در ژاپن ایجاد می‌شود تا به این ترتیب کشور‌های دیگر از دستاورد‌های آن برای توسعه تسلیحات هسته‌ای یا تجهیزات نظامی دیگر استفاده نکنند.