Gerdab.IR | گرداب

سامانه گنبد آهنین اسرائیل هک شد

سامانه گنبد آهنین اسرائیل هک شد
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

روز یکشنبه این هفته در اثر به صدا درآمدن آژیر هشدار حمله موشکی، ده‌ها هزار شهروند اسراییلی سراسیمه وارد پناهگاه‌ها شدند و نزدیک به یک ساعت در پناهگاه‌ها ماندند. ارتش اسراییل در ابتدا اعلام کرد که این حادثه در اثر یک نقص سیستم ناشناخته به وقوع پیوسته است.

به گزارش گرداب، رسانه‌های اسراییلی از هک شدن سیستم آژیر خطر سامانه گنبد آهنین اسراییل خبر می‌دهند. اداره ملی سایبری اسراییل (INCD) روز دوشنبه (دیروز) تایید کرد که آژیر‌های هشدار موشکی دروغین که عصر یکشنبه در شهر‌های اورشلیم (قدس) و ایلات فعال شدند احتمالا ناشی از یک حمله سایبری بوده است.

جروزالم پست درباره این حادثه نوشت: "تا روز دوشنبه، گمانه‌زنی‌های فراوانی مبنی بر اینکه ایران عامل هک بوده است، وجود داشت و تعدادی از کارشناسان سایبری در مصاحبه‌ها درباره احتمال دخالت ایران اظهار نظر کردند. با این حال، یک منبع دیپلماتیک گفت که هنوز مشخص نیست که آیا ایران منشا این حمله بوده است یا نه. "

این روزنامه با تحفیف دادن این رخنه بی سابقه به یک سامانه دفاع ضدموشکی که از آن به عنوان پیشرفته‌ترین سامانه ضد موشکی جهان یاد می‌شود، به نقل از این منبع دیپلماتیک اسراییلی نوشت: فعالیت سایبری مداومی علیه اسراییل وجود دارد. از نظر اسراییل که روی افزایش انعطاف‌پذیری سایبری خود کار می‌کند، وضعیت بدی نبود. بخشی از برنامه چند ساله (رژیم اسراییل) ساخت یک گنبد آهنین سایبری با همکاری سایر کشور‌ها است. تیتر‌های رسانه‌ها درباره آژیر‌های دیروز اغراق آمیز بودند. "

این اظهارات در حالی است که عصر روز یکشنبه این هفته آژیر‌های حمله موشکی نزدیک به یک ساعت در شهر ایلات و چندین محله در شهر قدس از جمله تالپیوت، کاتامون و بیت هاکرم به صدا درآمد و ده‌ها هزار اسراییلی از ترس جانشان به پناهگاه‌ها رفتند؛ اقدام بی سابقه‌ای که تاکنون در اثر حمله سایبری رخ نداده بود.

ارتش اسراییل در ابتدا اعلام کرد که این حادثه در اثر یک نقص سیستم ناشناخته به وقوع پیوسته است.

چندی بعد، اما اداره ملی سایبری اسراییل اعلام کرد که یک حمله سایبری علیه سیستم‌های آژیر شهرداری به جای سیستم هشدار فرماندهی جبهه داخلی ارتش اسراییل، که معمولا امن‌تر است، انجام شده است و به مقامات ذیربط دستور داده شد تا اقدامات پیشگیرانه در برابر این تهدید را انجام دهند.

"یایر گولان" معاون سابق ستاد ارتش اسراییل روز دوشنبه (دیروز) در گفتگو با رادیو ارتش اسراییل درباره این حادثه گفت که اسراییل خود را برای تلاش‌های ایران برای آسیب رساندن به کشور از طریق جنگ سایبری آماده می‌کند.

گولان گفت: "در این حمله سایبری، به سیستم هشدار فرماندهی جبهه داخلی ارتش رخنه نشده است بلکه به سیستم آژیر شهرداری رخنه شده است، اما بسیار نگران کننده است و اگر حفره امنیتی وجود دارد، باید فورا بسته شود. "

جروزالم پست در ادامه نوشت:" تصور اینکه عنصر دیگری غیر از ایران در پشت این هک قرار داشته باشد، دشوار است. هیچ باج افزار یا اخاذی پولی در این حمله وجود نداشت که بیشتر انگیزه هکر‌های شخصی از انجام چنین رخنه‌های سایبری است... از سوی دیگر تعداد کمی از کشور‌ها با برنامه‌های سایبری قدرتمند به جز ایران وجود دارد که با اسراییل درگیر هستند. حتی اگر برای مثال، روسیه تصمیم به انتقام از اورشلیم به دلیل حمایتش از اوکراین بگیرد، به نظر می‌رسد بازی با آژیر‌ها از این امر خارج است. "