در حالی که این روزها شاهد برخورد خشن دولت انگلیس با تظاهرات اعتراض آمیز دانشجویان این کشور بودیم، سفیر انگلیس در تهران طی مطلبی در سایت سفارت‌خانه متبوع خود، با نسبت دادن اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی، وضعیت حقوق بشر در ایران را زیر سؤال برد.
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۸۹ - ۱۵:۰۶
کد خبر: ۳۳۱۷
سایمون گس در اقدامی گستاخانه بار دیگر به بیان مطالبی علیه جمهوری اسلامی پرداخت و نوشت: «دولت بریتانیا از ایران خواسته تا از دستگیری‌های خودسرانه خودداری کند و انگلیس به فعالیت‌های خود برای جلب توجه عمومی به موارد حاکی از عدم بهره‌مندی مردم از این آزادی‌ها، ادامه خواهد داد.»

به گزارش گرداب، در حالی که پلیس انگلیس در روزهای اخیر به سرکوب و برخورد خشن با دانشجویان معترض در این کشور می‌پردازد، "سایمون گس" سفیر لندن در تهران در اقدامی گستاخانه و به بهانه روز جهانی حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در ایران را زیر سؤال برد.

جرم فمنیست ایرانی دفاع شجاعانه است!
وی در سایت سفارت انگلستان در تهران در تاریخ 9 دسامبر در حمایت از نسرین ستوده، عضو کمپین مجعول یک میلیون امضا، می‌نویسد: «اصول مصرح در اعلامیه حقوق بشر را نمی‌توان با دستاویز فرهنگ تعبیر و تفسیر کرد. این‌ها اصولی بنیادی هستند که شأن و منزلت انسان را تعیین می‌کنند. اخیراً یکی از کسانی که پیام‌هایم را در توییتر دنبال می‌کند از من پرسیده بود چرا تا این اندازه از وضعیت حقوق بشر در ایران – کشوری که به عنوان دیپلمات در آن فعالیت دارم – انتقاد می‌کنم. این شخص اشاره کرده بود که جایگاه یک دیپلمات اشاعه و ترویج درک و هماهنگی بین دو کشور است و نه برجسته کردن تفاوت‌ها و نکات افتراق. به نظرم سؤال را این طور هم می‌شود پرسید که چرا مواردی [درباره مسائل حقوق بشر] را که مطرح می‌شوند، لایق و شایسته پاسخگویی می‌دانم. توییتر مجالی برای توضیح ندارد به همین خاطر فکر کردم از فرصتی که روز جهانی حقوق بشر فراهم کرده، استفاده کنم و [بلاگی] در این باره بنویسم.


ادامه فعالیت بریتانیا برای جلب توجه‌عمومی به موارد عدم بهره‌مندی مردم از آزادی‌
تردیدی نیست که بخشی از وظیفه دیپلمات‌ها ایجاد ارتباط بین کشورهاست در جایی که بشود چنین ارتباطی ایجاد کرد و دیپلمات‌ها در انتقاد از وضعیت کشوری که به مأموریت فرستاده شده‌اند باید جانب احتیاط را رعایت کنند. اما در عین حال یکی دیگر از وظایف دیپلمات‌ها توضیح و تشریح دیدگاه‌های دولتی است که برای آن کار می‌کنند برای عموم. در مسئله حقوق بشر، تفکرات ایران و بریتانیا بسیار متفاوت از یکدیگر است. برای مثال، به عقیده ما اصولی را که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در کنوانسیون بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی ذکر شده و مورد تکریم قرار گرفته‌اند، نمی‌شود بنا به فرهنگ تفسیر و تعبیر کرد. این‌ها آزادی‌های اساسی هستند که شأن و مقام هر یک از ما را به عنوان یک فرد تبیین می‌کنند. دولت بریتانیا به فعالیت‌های خود برای جلب توجه عمومی به موارد حاکی از عدم بهره‌مندی مردم از این آزادی‌ها، ادامه خواهد داد.

دولت بریتانیا: ایران از دستگیری‌های خودسرانه خودداری کند
امروز، روز بین‌المللی حقوق بشر مناسبتی است برای یادآوری کسانی که در سراسر دنیا برای احقاق حقوق دیگران برخاسته‌اند – وکلا، روزنامه‌نگاران و اعضای سازمان‌های مردم نهاد که برای دفاع از هموطنانشان خود را در معرض خطر قرار داده‌اند. این گونه افراد در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند.
 
از سال گذشته تاکنون مدافعان حقوق بشر مورد آزار و اذیت قرار گرفته و زندانی شده‌اند. یک نمونه از آن‌ها نسرین ستوده است. خانم ستوده وکیلی است که سال‌ها در ایران کار کرده و با استفاده از شیوه‌های قانونی و معمول در ایران به دفاع از هموطنان ایرانی خود پرداخته است. اما امروز خود او در بازداشت است و در انتظار محاکمه به سر می‌برد. دادستان‌های ایران اتهام مبهم "اقدام علیه امنیت ملی" را علیه او مطرح کرده‌اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشکار کردن بی‌عدالتی‌هایی است که حکومت ایران ترجیح می‌دهد پنهان بمانند. دولت بریتانیا [پیش از این] از ایران خواسته تا به وظایفی که آزادانه پذیرفته است، عمل کند؛ از دستگیری‌های خودسرانه خودداری و محاکمات عادلانه برگزار کند. آزادی نسرین ستوده نقطه شروع خوبی است.

بر اساس این گزارش، اظهارات مداخله جویانه سایمون گس درباره ایران مسبوق به سابقه است. وی پیش از این نیز در گفت‌گویی با بی‌.بی.‌سی فارسی به موضوع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان و تحریم‌های ضد ایرانی پرداخته بود که در پی آن و در غیاب گس "پاتریک دیویس" کاردار انگلیس در تهران در مرداد ماه سال جاری (1389) به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران توسط رئیس اداره اول غرب اروپای وزارت خارجه به وی اعلام شد.

علی‌رغم اینکه کاردار انگلیس قول داد مراتب را به لندن منعکس و موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کند اما به نظر می‌رسد دولت انگلیس هیچ اقدامی در این راستا صورت نداده است.

شایسته است دولتمردان انگلستان به جای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و متهم کردن آنها به نقض حقوق بشر کمی هم به اوضاع داخلی کشور خود توجه کنند. اظهارات فرافکنانه گس در حالی بیان ‌می‌شود که در روزهای اخیر شاهد برخورد غیر انسانی و خارج از قواعد حقوق بشری مورد ادعای دولت انگلیس با دانشجویان این کشور بودیم.

سایمون گس که از سال 1977 کار خود را در وزارت خارجه انگلیس آغاز کرد، جانشین جفری آدامز سفیر سابق انگلستان در تهران شد. وی پیش از این سمت عهد‌ه‌دار سفارت انگلیس در آتن (یونان) بوده است.

وی پس از پنج ماه حضور در ایران در تاریخ 22 شهریور 1388 استوارنامه خود را تقدیم محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان کرد.
 
منبع: فارس
 
 
برچسب اخبار:
برچسب ها: حقوق بشر ، انگلیس ،
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
حبیب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۱
چرا لانه جاسوسی انگلیس در تهران رو تعطیل نمیکنند و دم سایمون گس و همقطارهای جاسوسش رو نمیگیرند و از ایران بیرون نمی اندازن؟ یا منتظرند تا مردم بعد از سفارت آمریکا بعد از 30 سال،دوباره حماسه دیگری بیافرینند
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۱
سلام عزیزان، این بیچاره ها فقط از روی ترس است که اقدام به این گونه حرفها می نمایند و الا طبل تو خالی هستند .
مرتضی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۲
حقوق بشر انگلیسی امروز در لندن تماشایی است!!
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۳
بسمه تعالی
باسلام
کچل ار طیببب بودی سر خود دوا نمودی
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد