Gerdab.IR | گرداب

ثبت درخواست ۸ هزار نخبه ایرانی برای فعالیت در ایران

ثبت درخواست ۸ هزار نخبه ایرانی برای فعالیت در ایران
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۴۰۱

طرح همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور یکی از راه‌کار‌های جذب و استفاده از توانمندی دانشی و تخصصی ایرانیانی است که خارج از مرز‌های ایرانی زندگی می‌کنند.

به گزارش گرداب، برنامه‌ای که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انتخاب شد تا به این شکل ظرفیت‌های حرفه‌ای و کارآمد این افراد به نیاز‌های داخلی متصل شود و توسعه علمی و فناوری کشور با کمک این توانمندی‌های ارزشمند شتاب گیرد. برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از جمله پلت‌فرم‌هایی است که در جذب و ترغیب این افراد به فعالیت علمی و اقتصادی در ایران موفق عمل کرده و تاکنون بیش از ۲ هزار نخبه را به کشور بازگردانده است.

«اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان»، «نظام وظیفه تخصصی»، «وام مسکن»، «ودیعه مسکن»، «جذب هیات علمی»، «برگزاری کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی»، «فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی»، «فعالیت‌های فناورانه»، «فعالیت به عنوان استاد مدعو» از جمله مهم‌ترین خدمات حمایتی است که ذیل این برنامه برای متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور که تمایل به همکاری با مراکز آموزشی و صنعتی کشور را دارند تعریف شده است.

بر اساس آخرین آمار‌ها در حال حاضر ۸ هزار و ۴۱۰ درخواست همکاری، ۶۹۳ درخواست تاسیس شرکت دانش بنیان، ۳ هزار و ۵۶۷ درخواست برگزاری سخنرانی و کارگاه، ۲ هزار و ۵۰۰ درخواست پسادکتری و ۴۰۰ درخواست برای استاد مدعو در این سامانه ثبت شده است.

دانش‌آموختگان، متخصصان، کارآفرینان و اساتید ایرانی خارج از کشور که در حال حاضر ساکن ایران نیستند یا از تاریخ بازگشت آن‌ها به کشور بیش از دو سال نگذشته باشد و حداقل به مدت یک سال خارج از کشور فعالیت کرده باشند؛ مخاطب این برنامه هستند.