Gerdab.IR | گرداب

۵۲ موسسه ایرانی در میان برترین‌های «یو. اس. نیوز»

۵۲ موسسه ایرانی در میان برترین‌های «یو. اس. نیوز»
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۴۰۱

گزارش رتبه بندی ویرایش ۲۰۲۳ بهترین دانشگاه‌های جهان امروز چهارشنبه چهارم آبان ماه منتشر شد؛ بر اساس این گزارش، ۵۲ موسسه ایرانی در این رتبه بندی قرار گرفته‌اند.

 

به گزارش گرداب، دکتر محمد حسن‌زاده رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در این خصوص توضیح داد: بر پایه ویرایش ۲۰۲۳ رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان «یو. اس. نیوز» که در سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده است، ۵۲ موسسه ایرانی در میان موسسه‌های برتر جهان جای گرفته‌اند.

وی افزود: دانشگاه‌های «تهران»، «آزاد اسلامی»، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران»، «صنعتی نوشیروانی بابل» و «دانشگاه صنعتی شریف» پنج موسسه برتر ایرانی در این رتبه بندی هستند. افزون بر این، ۶ دانشگاه «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل»، «صنعتی کرمانشاه»، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین»، «مراغه»، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه» و «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان» نیز اگرچه از دیدگاه ارزیابی فراگیر در میان دو هزار موسسه برتر جهان نیستند، ولی در یکی از زمینه‌های علمی «یو. اس. نیوز» جایگاه جهانی دارند.

استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: در ویرایش ۲۰۲۳ رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان «یو. اس. نیوز»، روی هم، نام دو هزار موسسه از ۹۵ کشور گوناگون جهان در فهرست پایانی آمده است. در ویرایش پیشین این نظام رتبه‌بندی ۴۴ موسسه از ایران در میان موسسه‌های برتر جهان جای گرفته بودند. در نمودار یک، روند سالانه شمار موسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های «موسسه آموزش عالی تایمز» گزارش شده است. توجه به این امر لازم است که هر ساله شمار موسسه‌های برتر در این نظام رتبه‌بندی افزایش داشته است. برای نمونه، در ویرایش ۲۰۲۲ این نظام رتبه‌بندی ۱۷۵۰ موسسه برتر شناخته شده بودند، ولی در ویرایش ۲۰۲۳ این شمار به دو هزار موسسه رسیده است.

 

۵۲ موسسه ایرانی در میان برترین‌های «یو. اس. نیوز»

 

حسن زاده افزود: رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان برای فهم بهتر مقایسة مؤسسه‌ها در جهان پدید آمده است. با افزایش دانشجویانی که در پی ادامه تحصیل در کشورهای خارجی هستند، رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان که آوازه و پژوهش‌های علمی مؤسسه‌ها را در بر دارد، می‌تواند به آنها در گزینش مؤسسه‌ها یاری رساند. تنها مؤسسه‌هایی در این نظام ارزیابی می‌شوند که دست‌کم ۱۲۵۰ مقاله در پنج سال گذشته (از ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی) در نمایه‌نامة «وب آو ساینس» داشته باشند.

به گزارش ایرانداک، مؤسسۀ «یو. اس. نیوز» از ۱۳ سنجه کلیدی (آوازه جهانی پژوهشی، آوازة منطقه‌ای پژوهشی، شمار انتشارات، کتاب‌ها، همایش‌ها، تأثیر استنادی تعدیل‌شده، شمار همة استنادها، شمار انتشارات در میان ۱۰ درصد انتشارات باکیفیت، نسبت انتشارات در میان ۱۰ درصد انتشارات باکیفیت، شمار همکاری جهانی [نسب به کشور]، شمار همکاری جهانی، شمار مقاله‌های پراستناد در میان یک درصد انتشارات باکیفیت، و نسبت مقاله‌های پراستناد در میان یک درصد انتشارات باکیفیت) برای ارزیابی مؤسسه‌ها بهره می‌گیرد. داده‌های ارزیابی این سنجه‌ها با همکاری شرکت «کلاریویت آنالیتیکس» (ناشر پایگاه‌های «وب آو ساینس» و «اینسایتس») گردآوری می‌شوند. در جدول زیر، امتیاز کل و رتبه‌های ملی و جهانی مؤسسه‌های ایرانی آمده است.