Gerdab.IR | گرداب

افزایش مشکلات امنیتی وب‌سایت‌ها به‌دلیل استفاده از فیلترشکن

افزایش مشکلات امنیتی وب‌سایت‌ها به‌دلیل استفاده از فیلترشکن
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۱

رئیس کمیسیون خدمات دامنه و وب‌سایت سازمان نصر تهران با بیان اینکه استفاده از فیلترشکن به شدت آسیب‌زاست گفت که این موضوع از نظر ساختار امنیتی نیز کار بسیار خطرناکی محسوب می‌شود و مشکلات امنیتی روی وب‌سایت‌ها به شدت افزایش می‌یابد.

به گزارش گرداب، مهرداد سیجانی- رئیس کمیسیون خدمات دامنه و وب‌سایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران- با اشاره به مشکلات کسب‌وکار‌های اینترنتی در پی قطعی اینترنت اظهار کرد: براساس استعلامی که نصر تهران انجام داده است، علاوه بر اختلالاتی که برای استفاده از واتس‌آپ و اینستاگرام وجود داشته، مشکلات متعددی هم برای انواع سرویس‌ها در این مدت گزارش شده است.

وی با بیان اینکه میزان این اختلالات متغیر بوده و شرایط ثابتی نداشته است، بیان کرد: به عنوان نمونه برای مشاهده وب‌سایت‌ها از سوی مشتریان خارج از کشور اختلال زیادی را تجربه کردیم و این مسئله مشکلات عمده‌ای را برای حوزه اقتصاد دیجیتال ایجاد کرده است. در روز‌های گذشته مشاهده سرور‌های ایران از طریق سرور‌های خارج از کشور دچار مشکل شده و این مساله برای کسب‌وکار‌ها ایجاد خطر می‌کند.

رئیس کمیسیون خدمات دامنه و وب‌سایت خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرویس پوش نوتیفیکیشن (push notification) گوگل برای اپلیکیشن‌ها در حالت طبیعی کار نمی‌کند. اپلیکیشن‌هایی که نیاز دارند کاربرانشان از پیامی که دارند مطلع شوند، دچار مشکل هستند.

وی ادامه داد: به هر حال با توجه به اینکه فعالان این حوزه عمدتاً افرادی فنی هستند، گزارش‌های زیادی برای حل این مشکلات از سوی صنف به دست ما نرسیده است؛ در حالیکه انتظار می‌رفت مشکلات با سرعت و ظرف چند روز حل شود.

سیجانی با تاکید بر اینکه فهرست مشکلاتی که گزارش می‌شود، متعدد است، افزود: همه این‌ها برای زیرساخت‌های سرویس‌های hosting و سرویس‌های اپلیکیشن چه داخلی و چه خارجی ایجاد مساله می‌کند. اینکه ما افراد را به این سمت ببریم که از فیلترشکن استفاده کنند به شدت آسیب‌زا است؛ چراکه دستگاه‌هایی که فیلترشکن نصب می‌کنند، آسیب‌پذیر می‌شوند.

وی افزود: این موضوع از نظر ساختار امنیتی نیز کار بسیار خطرناکی محسوب می‌شود و مشکلات امنیتی روی وبسایت‌ها به شدت افزایش می‌یابد.

طبق اعلام سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، سیجانی تاکید کرد: به گفته مسئولان وزارت ارتباطات اکنون باید تمام سرویس‌های تجاری که هیچکدام ارتباطی با واتس‌آپ و اینستاگرام ندارند، فعال باشد، اما چنین نیست و در برخی ساعات شاهد کاهش سرعت، اختلال و عدم کارکرد هستیم. این مساله موجب می‌شود، کاربران نتوانند کار‌های خیلی ساده را هم انجام دهند.

رئیس کمیسیون خدمات دامنه و وب‌سایت در پایان گفت: باید فضایی فراهم شود تا امکان گزارش راحت این اختلالات مشکلات فراهم باشد و کسانی که مدعی رفع این اختلالات هستند، پیگیری‌های لازم را انجام دهند.