Gerdab.IR | گرداب

جاسوسی FBI از شهروندان آمریکایی توسط «پگاسوس»

جاسوسی FBI از شهروندان آمریکایی توسط «پگاسوس»
تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۱

طبق گزارشی جدید به نظر می‌رسد اخیرا و در اوایل سال گذشته میلادی اداره تحقیقات فدرال (FBI) آمریکا تصمیم داشته از جاسوس افزار اسرائیلی پگاسوس در تحقیقات جنایی استفاده کند.

به گزارش گرداب به نقل از انگجت، طبق اسناد داخلی و همچنین سوابق دادگاه بین اواخر ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ میلادی مقامات این آژانس فدرال در مراحل پیشرفته توسعه برنامه‌هایی برای اطلاع رسانی به مدیریت سازمان FBI در مورد نرم افزار بودند.

به نوشته نشریه نیویورک تایمز، این اسناد همچنین نشان می‌دهند FBI دستورالعملی برای دادستان‌های فدرال ایجاد کرده و در آن توضیح داده شده بود چگونه نحوه استفاده اف‌بی‌آی از پگاسوس در طول پرونده‌های قضایی افشا شود.

با توجه به اسناد هنوز مشخص نیست اف بی آی درباره استفاده از جاسوس افزار مذکور برای شهروندان آمریکایی چه تصمیمی گرفته است. در اوایل سال جاری میلادی نشریه نیویورک تایمز فاش کرد این آژانس فدرال یک نسخه از جاسوس افزار پگاسوس به نام «فانتوم» را آزمایش کرده که می‌تواند موبایل‌هایی با شماره تلفن‌های مربوط به آمریکا را هدف بگیرد.

در جولای ۲۰۲۱ میلادی اف بی آی به تدریج تصمیم گرفت از پگاسوس در تحقیقات جنایی استفاده نکند. در همان ماه واشنگتن پست تحقیقی منتشر و ادعا کرد نرم افزار مذکور برای هک موبایل‌های دو زن نزدیک به جمال خاشقچی (خبرنگارعربستانی به قتل رسیده) به کار رفته است. چند ماه بعد آمریکا NSO (سازنده پگاسوس) را در فهرست سیاه وزارت بازرگانی قرار داد. با وجود تصمیم بر عدم استفاده از پگاسوس، اف بی آی به نوعی عنوان کرد که همچنان استفاده از این ابزار درآینده نزدیک را بررسی می‌کند.

در گزارشی که ماه گذشته توسط اف بی آی فراهم شده، آمده است: فقط، چون اف بی آی تصمیم گرفته از این ابزار برای پشتیبانی از تحقیقات جنایی استفاده نکند، بدان معنا نیست که آن را آزمایش و ارزیابی نمی‌کند یا احتمالا جاسوس افزار‌های مشابه را برای دسترسی به ارتباطات رمزگذاری شده مجرمان به کار نمی‌برد.

در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی کریس ورای مدیر اف بی آی در جلسه‌ای با کنگره گفته بود: اگر منظور شما آن است که ما در تحقیقی برای جمع آوری اطلاعات یا هدف گرفتن فردی از این ابزار استفاده کرده ایم یا خیر، پاسخ ما این است: به طور حتم خیر.

اکنون به نظر می‌رسد این سند تصویری متفاوت از گفته ورای و تمایل اف بی آی به استفاده از پگاسوس را نشان می‌دهد.