Gerdab.IR | گرداب

گام نهایی مذاکرات ایران و روسیه در حوزه فضایی

گام نهایی مذاکرات ایران و روسیه در حوزه فضایی
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۱

سخنگوی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه مذاکرات این سازمان با آژانس فضایی روسیه تا پایان امروز چهارشنبه ۲۳ آذرماه ادامه دارد، گفت: قرار است نتایج مذاکرات کارشناسی در جلسه سران دو سازمان فضایی طرح شود.

به گزارش گرداب، حسین دلیریان در خصوص برگزاری مذاکرات سازمان فضایی ایران با آژانس فضایی روسیه، گفت: جمهوری اسلامی ایران و کشور روسیه از گذشته همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف در حوزه فضایی داشته‌اند، به این معنا که روابط از سطح خوبی برخوردار بود، اما هر دو طرف تصمیم گرفتند که سطح همکاری‌ها را افزایش داده و سطح مناسبات، روابط و همکاری‌ها را در زمینه‌های بیشتری نسبت به قبل توسعه دهند.

وی اظهار کرد: در همین زمینه طی یک برنامه‌ریزی مقرر شد مواردی که باید در حوزه فضایی مشمول توسعه شوند، تعیین شده و مورد تفاهم دو طرف قرار گیرند؛ بر همین مبنا مذاکراتی پیش‌بینی شد که دو طرف در این مذاکرات، توسعه مناسبات را پیگیری کنند.

دلیریان با بیان اینکه مذاکرات سازمان فضایی ایران و آژانس فضایی روسیه که در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی هوافضای کیش در حال برگزاری است، در همین زمینه طرح ریزی و اجرا شده است، خاطر نشان کرد: طبعا این توسعه همکاری‌ها شامل حوزه‌های مختلفی خواهد شد.

سخنگوی سازمان فضایی ایران، محور اصلی این مذاکرات را توسعه همکاری‌ها دانست و یادآور شد: در این زمینه مذاکرات خوبی تاکنون انجام شده و مذاکرات امروز چهارشنبه ۲۳ آذرماه به عنوان دومین روز، این مذاکرات ادامه دارد.

وی با اشاره به برگزاری روز نخست مذاکرات کیش، توضیح داد: در روز اول، مذاکرات متنوعی در سطح کارشناسی میان کارشناسان سازمان فضایی ایران و آژانس فضایی روسیه انجام شد و دو طرف مذاکرات بسیار خوبی با یکدیگر داشتند و قرار است نتایج مذاکرات کارشناسی در جلسه سران دو سازمان فضایی طرح شود.

سخنگوی سازمان فضایی ایران یادآور شد: مذاکرات روز دوم شامل دو پنل تخصصی با موضوعات متنوع فضایی و با حضور رؤسای دو سازمان فضایی ایران و روسیه در پردیس دانشگاه صنعتی شریف، در حال برگزاری است و کارشناسان دو طرف در این پنل‌ها با حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه به طرح مباحث مختلف فنی و علمی می‌پردازند.

به گفته وی، این مذاکرات در روز چهارشنبه با دیدار نهایی دکتر سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران و یوری باریسف رئیس آژانس فضایی روسیه به پایان می‌رسد.