Gerdab.IR | گرداب

عذرخواهی گروه باج افزاری از هک بیمارستان کودکان

عذرخواهی گروه باج افزاری از هک بیمارستان کودکان
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۴۰۱

یکی از بدنام‌ترین گروه‌های هکری باج افزاری جهان در بیانیه‌ای معذرت خواهی کرد، زیرا یکی از شرکای این گروه مسئول حمله به بزرگترین بیمارستان کودکان در کانادا بوده است.

به گزارش گرداب به نقل از انگجت، در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی بیمارستان SikKids در تورنتو قربانی یک حمله باج افزاری شد و در نتیجه آن سازمان مذکور نتوانست به بسیاری از سیستم‌های حیاتی خود دست یابد.

رویداد هک مذکور به افزایش مدت زمان انتظار بیماران منجر شد. در ۲۹ دسامبر سال گذشته میلادی این بیمارستان اعلام کرد دسترسی به حدود ۵۰ درصد سیستم‌های دارای اولویت خود از جمله سیستم‌هایی که به تاخیر فعالیت‌های تشخیص و درمان بیماری کمک می‌کردند، دست یافته است.

طی روز‌های گذشته دومینیک آلویری یکی از محققان امنیت سایبری یک بیانیه عذرخواهی از سوی گروه هکری «لاک بیت» (LockBit) به دلیل نقشش در این رویداد را رصد کرد. گروه هکری مذکور اعلام کرده بود رمزگشا‌های رایگان را در اختیار SickKids قرار می‌دهد و شریکی که این حمله را انجام داده به دلیل نقض قانون گروه مسدود کرده است.

گروه لاک بیت به طور معمول عملیات باج افزاری به عنوان سرویس را اجرا می‌کند. این سازمان همکارانی دارد که شرکت‌هایی را در یافتن هدف و دریافت پرداخت کمک می‌کند. اما عملیات اصلی به وسیله یک بدافزار برای قفل کردن سیستم‌ها انجام می‌شود.

به عنوان بخشی از توافقنامه میان هکرها، گروه ۲۰ درصد از باج‌های پرداختی را دریافت می‌کند. علاوه بر آن گروه هکری مدعی است که همکارانشان را از هدف گرفتن موسسات درمانی که ممکن است درنتیجه حمله فردی فوت کند را منع کرده است.

روز یکشنبه بیمارستان SickKids در بیانیه‌ای این موضوع را اعلام کرد و گفت: مشغول همکاری با کارشناسان امنیتی است تا استفاده از رمزگشا را تایید و ارزیابی کند و افزود هیچ باجی پرداخت نکرده است.