Gerdab.IR | گرداب

روابط عمومی سپاه پاسداران اعلام کرد:

بيانيه سپاه پاسداران به جوسازي‌ها پيرامون فعاليت سياسي بسيجيان

تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۳۸۸

پاسداران انقلاب و بسيجيان سلحشور همانند همه مردم ايران، راز ماندگاري نظام و انقلاب را در پيروزي از ولايت فقيه و راه امام عظيم‌الشأن دانسته و تحت فرماندهي فرمانده معظم كل قوا همواره تكليف و تعهد خود در دفاع عالمانه و شجاعانه از آرمان‌هاي انقلاب را فراموش نكرده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از  روابط عمومي سپاه پاسداران، سپاه پاسداران با صدور بيانيه‌اي، به جوسازي‌ها پيرامون فعاليت سياسي بسيجيان پاسخ داد. در اين بيانيه تحليلي که از طرف روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد، آمده است:

انتخابات دهم رياست‌جمهوري اسلامي در ايران، با توجه به شرايط ناشي از تحولات سياسي ـ امنيتي در محيط منطقه‌اي و در عرصه جهاني و پيچيدگي و در هم تنيدگي رخدادها، به ويژه ناكامي آمريكايي‌ها از لشكر‌كشي به منطقه و استيصال رژيم صهيونيستي و نيز رويارويي نظام و ملت ايران با تهديدات جديد دشمنان، از اهميت و حساسيت فوق‌العاده‌اي برخوردار است، به گونه‌اي كه بسياري از ناظران و تحليلگران سياسي جهان، دولت‌ها و نخبگان جوامع بين‌المللي و منطقه‌اي چشم‌ به انتخابات و نحوه حضور ايرانيان در اين آزمون بزرگ تاريخي دوخته‌اند. اين در حالي است كه تحولات در منطقه به نفع جبهه بيداري و پايداري اسلامي رقم خورده و افزايش روز افزون عمق استراتژيك ايران، كاخ سفيد را به پيگيري پروژه ايران هراسي در منطقه و جهان وادار ساخته است.

در شرايطي كه تاثير‌گذاري بر فرايند و نتايج انتخابات، راهبرد دشمنان قرار گرفته است، نتايج انتخابات دهم مي‌تواند براي پيشبرد آرمانها و اهداف انقلاب و نيز استمرار حركت پايداري و ايستادگي در برابر زياده خواهي‌ها و فشارهاي غرب در موضوعاتي چون مسئله هسته‌اي و ديگر حقوق ملت مسلمان ايران، مؤثر واقع شود.

بي‌ترديد حضور پرشور، با نشاط و حداكثري ملت ايران، به مثابه وظيفه‌اي همگاني، ضمن مشاركت ورزي مردم در صحنه‌هاي سياسي، اجتماعي، شكست راهبرد غربي‌ها را رقم خواهد زد، اما متاسفانه رقابت‌هاي سياسي، گاه آنچنان اوج مي‌گيرد كه رعايت مصالح ملي تحت‌الشعاع قرار گرفته و خواسته يا ناخواسته موجبات موفقيت عمليات رواني دشمنان عليه ملت و نظام را فراهم مي‌آورد.

در اين رهگذر از آنجا كه در هفته‌ها و روزهاي اخير برخي از اشخاص و رسانه‌ها، با اظهار نظرهاي غيرواقعي و برداشت‌هاي ناصحيح و ناصواب پيرامون چگونگي حضور بسيج و بسيجيان در انتخابات، شبهات و بعضا اتهاماتي را متوجه سپاه و بسيج کرده و آنان را به ورود و دخالت احتمالي در انتخابات آينده متهم ساخته‌اند؛ لذا جهت تنوير افكار عمومي، نكاتي را به استحضار ملت شريف و انقلابي ايران مي‌رسانيم:

1 ـ حافظه تاريخي ملت ايران گواهي مي‌دهد كه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بر اساس اصل 150 قانون اساسي، طي سي‌سال گذشته، در انجام رسالت و ماموريت‌هاي خطير و قانوني خود در نگهباني از انقلاب و دستاوردهاي گران سنگ آن، از هيچ تلاشي دريغ نكرده و در كنار ساير سازمان‌ها و دستگاه‌هاي مسئول، به مدد برخورداري از نيروهاي عظيم بسيج مردمي، همواره در پي حفظ و ارتقاي امنيت ملي پايدار بوده و در مصاف با دشمنان با رشادت و تقديم شهداي فراوان، تمامي هستي و آبروي خود را به ميدان معامله با خداوند و ملت عزيز ايران آورده است.

2 ـ پاسداران انقلاب و بسيجيان سلحشور همانند همه مردم ايران، راز ماندگاري نظام و انقلاب را در پيروزي از ولايت فقيه و راه امام عظيم‌الشأن دانسته و تحت فرماندهي فرمانده معظم كل قوا، حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي مد‌ظله‌‌العالي بدون توجه به تلاش بد‌خواهان و خناسان، همواره تكليف و تعهد خود در دفاع عالمانه و شجاعانه از آرمان‌هاي انقلاب را فراموش نكرده و با موفقيت كامل به آن پرداخته‌اند.

3 ـ بسيج، فرهنگ و تفكري ماندگار و فراگير در لايه‌هاي اجتماعي و سطوح اقشار مختلف جامعه بوده و با الهام از آموزه‌هاي امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامي، هر كسي كه خود را سرباز ميدان‌هاي نياز انقلاب و كشور بداند، بسيجي است. اين نام مقدس همواره مايه آرامش و اطمينان خاطر مردم ايران بوده است، به طوري كه نيروهاي مخلص و برجستگان كشور اعم از چهره‌هاي علمي، مذهبي، فرهنگي و سياسي نيز بسيجي بودن را از افتخارات خود مي‌دانند؛ در عين حال جنجال آفريني برخي رسانه‌ها وسخنان نسنجيده و فرافكنانه با اهداف خاص، هرگز اين نيروي مخلص و فداكار را از صحنه خدمت به ملت شريف و كمك به تأمين امنيت و استحكام كشور خارج نخواهد ساخت.

4 ـ سپاه و بسيج با تأسي به وصاياي جاودان حضرت امام و منويات هدايت بخش مقام معظم رهبري، به عهدي كه با امام عزيز و شهيدان هميشه جاودان انقلاب بسته، پايدار است و با آمادگي همه جانبه و قاطعيت تمام به دفاع از انقلاب اسلامي در تمامي عرصه‌ها خواهند پرداخت. از عزيزاني كه پيشينه آنان تعلقشان به خانواده انقلاب را تاييد مي‌كند نيز انتظار دارد در اظهار نظر پيرامون سپاه و بسيج مستندات قانوني پيرامون مأموريت‌ها و وظايف آنها را نصب‌العين قرار داده و با برخي اظهارات نسنجيده موجبات خوشحالي دشمنان را فراهم نياورند.

5 ـ براساس قوانين موجود ( ماده 13 قانون مقررات استخدامي سپاه) بسيجي به فردي اطلاق مي‌شود كه داوطلبانه جهت تحقق ارتش 20 ميليوني تحت پوشش سپاه در مي‌آيد. به موجب همين ماده قانوني بسيجيان به سه دسته " بسيج عادي"، " بسيج فعال" و " بسيج ويژه يا پاسداران افتخاري" تقسيم مي‌شوند.

در ماده قانوني مذكور عموم اقشار معتقد به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و اهداف انقلاب اسلامي بسيجي تلقي مي‌شوند و علاوه بر تقسيمات كلي عنوان شده، بسيجيان با عناويني از قبيل "‌بسيج دانش‌آموزي، بسيج دانشجويي، بسيج‌پزشكان، بسيج كارگري، بسيج اساتيد، بسيج فرهنگيان، بسيج ورزشكاران و... " تفكيك مي‌شوند.

لكن در هيچ يك از قوانين و مقررات موجود هرگز از آنان در غير زمان به كارگيري، به عنوان " نظامي" ذكري نشده است و مقررات مربوط به نظاميان صرفا شامل بسيجيان ويژه (پاسداران افتخاري) مي‌شود كه طبق "بند ج ماده 13 قانون مقررات استخدامي سپاه" پرسنلي هستند كه صلاحيت‌هاي يك پاسدار را دارا هستند و پس از گذراندن آموزش‌هاي مطروحه در آن قانون سازماندهي شده و متعهد مي‌شود تا به هنگام نياز به طور تمام وقت در اختيار سپاه قرار گيرند و بند ماده 16 اين قانون، ممنوعيت براي عضويت در احزاب و گروه‌هاي سياسي را تنها مخصوص اين بخش از بسيجيان قلمداد کرده است.

قانون‌گذار در تعريف بسيجيان فعال و عادي نيز به گونه‌اي برخورد کرده است كه يقينا اطلاق عنوان "نظامي" با ضوابط و تعاريف خاص خود بر آنان، فاقد وجاهت قانوني است.

6 ـ البته مقوله ممنوعيت دخالت نظاميان و آن دسته از بسيجياني كه توضيح داده شد، امري بديهي است كه مورد تاكيد حضرت امام و مقام معظم رهبري بوده و قوانين موضوعه كشور نيز بر آن تصريح دارند و سپاه نيز همواره پاي‌بندي خود را به آن نشان داده است، لكن معمولا در موسم انتخابات از سوي برخي اشخاص، جناح‌ها و رسانه‌ها مطالبي مطرح مي‌شود كه منجر به فضاسازي‌هايي عليه اين نيروهاي خدوم و متعهد كشور و بستر‌سازي براي عمليات رواني و هجمه‌هاي ناجوانمردانه دشمنان مي‌شود.

اين موضوع در انتخابات دوره هشتم رياست ‌جمهوري نيز منجر به مكاتباتي بين سپاه، ستادكل نيروهاي مسلح، وزير كشور وقت (آقاي موسوي لاري) و رئيس جمهوري سابق (جناب آقاي سيد‌محمد خاتمي) شد كه پس از بررسي حقوقي و قانوني از سوی معاون حقوقي و امور مجلس وقت رياست‌جمهوري (جناب حجت الاسلام صدوقي) عدم ممنوعيت قانوني براي عضويت و هواداري بسيجيان عادي و فعال از احزاب و گروه‌هاي سياسي مورد تاكيد قرار گرفت و ممنوعيت‌هاي مندرج در قانون را صرفا براي پرسنل بسيجي ويژه دانستند.

علاوه بر اين سپاه همواره در آستانه برگزاري انتخابات در كشور، كادر ثابت، وظيفه، پيماني و بسيجي (ويژه) خود را از هر گونه دخالت و فعاليت له يا عليه كانديداها بر حذر مي‌دارد؛ بديهي است در صورت ضرورت اسناد و مدارك موجود در اين زمينه به اطلاع عموم خواهد رسيد.

7 ـ بنا به فرمان تاريخي حضرت امام‌خميني رحمة الله علیه مقرر است اين مملكت بيست ميليون بسيجي داشته باشد و بنا به تاكيدات مقام معظم رهبري و با توجه به افزايش جمعيت كشور، بايد بسيج ده‌ها ميليوني تشكيل شود. آيا هيچ عقل سليمي مي پذيرد كه اين جمعيت عظيم و تأثير‌گذار به جرم اعلام آمادگي در شرايط خاص براي دفاع از كشور و انقلاب از صحنه‌هاي سرنوشت‌ساز كشور حذف و كنار زده شوند؟ چنين اعتقادي نه با پيروي از راه امام خميني كه تشكيل بسيج بيست ميليوني را ضروري‌ترين تشكل مي‌دانستند، سازگار است و نه با شعار توسعه سياسي! البته باز هم تأكيد مي‌كنيم كه بين مقوله تشكيلات و سازمان بسيج با افراد بسيجي كه جزء آحاد ملت هستند تفاوت وجود دارد.

8 ـ وحدت رمز و راز موفقيت و سربلندي ملت ايران در طول حيات سي‌ساله انقلاب و نظام اسلامي بوده است و عدم صيانت از فضاي سالم انتخابات و هر گونه گفتار و كرداري كه منجر به پاشيدن بذر اختلاف، تنش و تشويش اذهان عمومي شود، گناهي نابخشودني است كه بايد در آخرت پاسخگوي آن بود. در چنين شرايطي انتظار از كساني كه شعار پيروي از خط امام و رهبري و نيز بسيجي بودن را سر مي‌دهند افزون‌تر خواهد بود.

در پايان از تمامي شخصيت‌ها و اصحاب قلم و رسانه كه در روزهاي اخير از سر دلسوزي، در پاسخ به فضاسازي عليه سپاه و بسيج اقدام كرده‌اند، قدرشناسي و سپاسگزاري شده و درخواست مي‌شود با رعايت اخلاق رسانه‌اي و ادبياتي در شأن فرهنگ و نظام ارزشي جامعه، تمامي تلاش، همت و ظرفيت خود را براي عينيت بخشيدن به حضور حداكثري آحاد ملت در انتخابات دهم رياست جمهوري ايران ـ كه انشاء‌الله منجر به تقويت استحكام و انسجام داخلي و اقتدار ملي و ياس و نااميدي دشمنان خواهد شد به كار گيرند.