Gerdab.IR | گرداب

دهقانی: امکان ایجاد ۱۰ ابرشرکت با همکاری کشورهای عضو D۸

دهقانی: امکان ایجاد ۱۰ ابرشرکت با همکاری کشورهای عضو D۸
تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان گفت: کشورهای عضو D۸ می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های منطقه ۱۰ ابرشرکت مشترک راه اندازی کنند.

به گزارش گرداب، روح الله دهقانی فیروزآبادی در رویداد سرمایه گذاری فناوری گفت: ما می‌توانیم یکی از بزرگترین بازیگران جهان در توسعه، ترویج و استفاده و اقتصادی سازی مقوله نوآوری باشیم.

وی گفت: نوآوری یک مفهوم جدید رو به جلو است و در همه عرضه‌های نوآوری لازم است رسوخ کند؛ این یک اجبار است.

معاون علمی تاکید کرد: هیچ حوزه اقتصادی در دنیا وجود ندارد که بتواند بدون نوآوری سیستمی پایدار داشته باشد و به حیات اقتصادی ادامه دهد.

به گفته وی، شرط بقای تمام زنجیره اقتصادی و نقطه‌های ارزش بالادست و پایین دست، نوآوری است. بنابراین نوآوری یک نیاز جدی در همه حوزه‌هاست.

وی ادامه داد: فرصت‌های دسترسی به دریا، معادن، انرژی، نیروی انسانی توانمند، بازار آموزش و پژوهش، بازار مصرف نوآوری می‌تواند این مقوله را تکمیل کند.

دهقانی ادامه داد: باید این نشست در ۵ دوره آینده تمرکز خود را روی بیگ دیتا و شرکتهای بزرگ فناوری که فراتر از استارت آپ های کوچک هستند بگذارد.

وی گفت: ظرفیت‌های منطقه ایجاب می‌کند بتوانیم صاحب برندهای بزرگ جهانی در توسعه فناوری جهانی باشیم برای ساختن شرکت‌های بزرگ این شرکت‌ها می‌توانند پیشرانه تکنولوژی باشند.

معاون علمی رئیس جمهور با بیان پیشنهادی گفت: گروه D۸ می‌تواند ۱۰ ابر شرکت فناوری مشترک با همکاری یکدیگر داشته باشد. این ابرشرکت می‌تواند با استفاده از منافع و مزیت‌های منطقه‌ای هر کدام راه اندازی شود. باید برای این منظور برنامه ریزی و سهم سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای این منظور در نظر گرفته شود.

دهقانی گفت: ما باور داریم این توان در کشورهای دی هشت وجود دارد و باید کمک کنیم تا در چشم انداز آینده صاحب شرکت‌هایی شویم که تحولات منطقه‌ای و توسعه‌ای ایجاد کنند و علاوه بر آن بتوانند تأثیرگذاری بین المللی داشته باشند.