Gerdab.IR | گرداب

سرقت اطلاعات کاربران توسط فیلترشکن‌های جعلی

سرقت اطلاعات کاربران توسط فیلترشکن‌های جعلی
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲

کاربران برای استفاده از وب‌سایت‌های فیلترشده، بدون آگاهی اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن‌هایی می‌کنند که بیش‌تر از این‌که فیلترشکن باشند، با هدف سوءاستفاده و دسترسی به اطلاعات و واردن کردن انواع بدافزار به گوشی افراد طراحی شده‌اند.

به گزارش گرداب، فیلترشکن‌ها مجموعه‌ای از روش‌ها و نرم‌افزار‌های مختلف هستند که برای عبور از فیلتر از آن استفاده می‌شود البته بعضی از فیلترشکن‌ها کاربرد امنیتی دارند، یعنی با عوض‌کردن آی‌پی آدرس فرد موردنظر، جلوی هک شدن را می‌گیرند، اما از طرفی بعضی از نرم‌افزار‌هایی که در قالب فیلترشکن عرضه می‌شوند، بدافزار‌هایی هستند که توسط مجرمان سایبری و جهت سوءاستفاده از کاربران ارائه شده‌اند.

فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها در حالی سد فیلترینگ را قابل نفوذ می‌کنند که در مقابل، مسائل امنیتی فراگیر شدن این اپلیکیشن‌ها مطرح می‌شود. کاربران برای استفاده از وب‌سایت‌های فیلترشده، بدون آگاهی اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن‌هایی می‌کنند که بیش‌تر از این‌که فیلترشکن باشند، با هدف سوءاستفاده و دسترسی به اطلاعات و واردن کردن انواع بدافزار به گوشی افراد طراحی شده‌اند.

اگرچه استفاده از فیلترشکن در طول ۱۰ سال گذشته به دلیل مسدود شدن برخی از وب‌سایت‌ها در بین برخی کاربران اینترنت وجود داشت، اما طی یک سال اخیر و با محدود شدن برخی از پیام‌رسان خارجی، بعضا افرادی که تا پیش از آن از فیلترشکن استفاده نمی‌کردند، هم به این گروه پیوستند تا جایی که این موضوع نگرانی‌ها را از بابت تهدیدات ناشی از استفاده از فیلترشکن افزایش داد.

در همین رابطه، بار‌ها به کاربران هشدار داده شده به راحتی به فایل‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها وجود دارد، اعتماد نکرده و به دانلود و نصب این برنامه‌ها اقدام نکنند، زیرا هکر‌ها و مهاجمان از این روش استفاده کرده و به سرقت اطلاعات کاربران از طریق نصب برنامه‌های مخرب و بدافزار‌ها اقدام می‌کنند. با وجود این، گاهی تنها زمانی که کاربر مورد هجوم قرار گرفته و اطلاعتش به سرقت رفته و یا از بین رفته باشد، متوجه آسیب‌های وارده‌ی ناشی از اعتماد کور به این برنامه‌ها می‌شود.

لینک‌های آلوده تحت عنوان فیلترشکن

این نرم‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌ها غالبا بدافزار‌های مخرب و جاسوسی هستند که با دانلود و نصب آن‌ها، سرقت از اطلاعات ذخیره‌شده روی گوشی همراه و یا سیستم‌ها صورت می‌گیرد و اطلاعاتی همچون عکس و یا اطلاعات بانکی ذخیره‌شده در حافظه گوشی‌ها به راحتی از سوی مجرمان سایبری به سرقت می‌رود و حتی کاربر به راحتی متوجه این سرقت‌ها نمی‌شود. در همین رابطه همزمان با افزایش استفاده از کازبران از فیلترشکن، لینک‌های مخرب تحت عنوان فیلترشکن در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که این لینک‌ها آلوده به ویروس بوده و کلیک روی آن‌ها باعث تغییراتی به‌طور خودکار در گوشی کاربران می‌شود، بنابراین مراجع رسمی نسبت به چنین لینک‌هایی هشدار داده‌اند که پیامک‌های منتشر شده آلوده به ویروس هستند و در صورت نصب این برنامه‌ها ممکن است کاربر با مشکلاتی از جمله تخلیه شارژ، ارسال پیامک‌های انبوه، تهدید آمیز و از دسترس خارج شدن گوشی مواجه شوند.

پیامک‌های ارسالی، حاوی لینک مخرب هستند

نکته قابل توجه این است که پیامک‌های ارسالی، حاوی لینک مخرب هستند و در صورت نصب به صورت خودکار و بدون اطلاع کاربر تغییراتی در دستگاه وی ایجاد می‌شود. این لینک‌ها به‌منظور گسترش، پیغام را برای افرادی که در فهرست مخاطبین کاربر قرار دارد ارسال می‌کند و همه آن‌ها به ویروس آلوده می‌شوند. به همین دلیل لازم است کاربران به این‌گونه پیامک‌ها اعتنا نکرده و همیشه از آنتی‌ویروس به‌روز برای گوشی‌های خود استفاده کنند.

در همین رابطه کارشناسان توصیه می‌کنند که کاربران نباید به هر قیمتی به نصب فیلترشکن اقدام کنند، چون اصولا کسانی که فیلترشکن را به صورت رایگان عرضه می‌کنند حتما اهداف و قصدی از این کار دارند و این گونه نیست که با طراحی این برنامه‌ها بخواهند کمکی به کاربران کنند.

گفتنی است مسئله ناامنی فیلترشکن‌ها مورد توجه مسئولان هم قرار دارد و آن‌ها تأکید می‌کنند که بار‌ها اعلام شده استفاده از وی پی ان آسیب پذیری دستگاه‌های کاربران را به دنبال خواهد داشت، زیرا راه رخنه هکر‌ها به گوشی مردم را تسهیل می‌کند، بنابراین توصیه کارشناسانه این است که مردم تاجایی که می‌توانند از وی پی ان استفاده نکنند.