Gerdab.IR | گرداب

هشدار درباره کلاهبرداری با عنوان برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو

هشدار درباره کلاهبرداری با عنوان برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲

رئیس پلیس فتا استان سمنان در خصوص کلاهبرداری با عنوان برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو به شهروندان هشدار داد.

به گزارش گرداب، رئیس پلیس فتا استان سمنان در تشریح این موضوع گفت: سوءاستفاده از مناسبت‌ها، حوادث و اخبار مهم روز یکی از مهم‌ترین ترفند‌های مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از هموطنان است. ثبت‌نام یا برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو موضوعی است که در حال حاضر توسط مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از هموطنان استفاده شده است.

وی افزود: هموطنان باید به این نکته توجه داشته باشند که بسیاری از این پیامک‌ها جعلی بوده و مجرمان به دنبال کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی آنان هستند. پیامک‌های جعلی دو مشخصه مهم دارند؛ یکی اینکه این پیامک‌ها از سرشماره‌های معمولی و شخصی ارسال می‌شوند که لازم است هموطنان به‌محض مشاهده این‌گونه پیامک‌ها بدون توجه به آن شماره مذکور را مسدود کنند چراکه اکثر مراجع رسمی پیامک‌های خود را از سرشماره‌های مشخص ارسال می‌کنند.

سرهنگ فدائیان ادامه داد: دومین مشخصه پیامک‌های جعلی این است که معمولاً در انتهای پیامک‌های جعلی لینکی به کاربر معرفی‌شده و از وی خواسته می‌شود با مراجعه به لینک مذکور مراحل بعدی را پیگیری کند؛ مراحلی که با اخذ اطلاعات و یا ارسال بدافزار همراه خواهد بود. باید توجه شود که به محض مراجعه به لینک‌های موجود در این پیامک‌ها باید منتظر وقوع کلاهبرداری و سوء استفاده از شماره تلفن فرد قربانی باشیم.

این مقام انتظامی استان به همشهریان عزیز توصیه کرد: شهروندان عزیز باید بدون توجه به این پیامک‌ها نسبت به حذف پیامک و مسدود کردن شماره تلفن مذکور اقدام کنند لیکن در صورتی که به لینک مربوطه مراجعه کرده و بدافزار بر روی دستگاه آنان نصب شده است می‌بایست سریعا تلفن خود را در حالت پرواز قرار داده و گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانند.

رئیس پلیس فتا استان سمنان در انتها از عموم مردم خواست تا در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک و مجرمانه مراتب را از طریق سامانه فوریت‌های سایبری به شماره ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی WWW.CYBERPOLICE.IR گزارش نمایند.