Gerdab.IR | گرداب

اقدام حقوقی مالزی علیه شرکت متا

اقدام حقوقی مالزی علیه شرکت متا
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۲

مقامات مالزی در حرکتی بی‌سابقه اعلام کردند که به دلیل کوتاهی متا در حذف محتوای «نامطلوب» از فیسبوک، علیه این شرکت اقدام حقوقی انجام خواهند داد.

به گزارش گرداب، کمیسیون ارتباطات مالزی در بیانیه‌ای اعلام کرد: حجم محتوای نامطلوب مربوط به نژاد، مذهب، افترا، جعل هویت، قمار آنلاین و تبلیغات کلاهبرداری اخیرا در فیس بوک، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. همچنین در این بیانیه اعلام شد که متا با وجود درخواست‌های مکرر، برای انجام اقدام لازم، کوتاهی کرده است و اقدام حقوقی برای ترویج مسئولیت پذیری برای امنیت سایبری و بهبود حمایت از مصرف کننده، ضروری است.

شرکت متا و رگولاتور مالزی در این باره اظهارنظر نکردند. با این حال، شرکت‌های شبکه اجتماعی بزرگ مانند متا و یوتیوب گوگل و تیک تاک، اغلب به دلیل محتوایی که در پلتفرم‌های آن‌ها منتشر می‌شود، هدف تحقیق و تفحص قرار می‌گیرند.

بعضی از دولت‌های جنوب شرقی آسیا اغلب، درخواست می‌کنند که محتوای مذکور از پلتفرم حذف شود. ویتنام در سال ۲۰۲۰، تهدید کرد اگر فیس بوک با خواسته دولت این کشور برای سانسور محتوای سیاسی داخلی در این پلتفرم موافقت نکند، این شبکه اجتماعی را مسدود خواهد کرد. سال گذشته گزارش شد شبکه‌های اجتماعی که در ویتنام فعالیت داشتند، بیش از ۳۲۰۰ پست و ویدئو حاوی اطلاعات غلط و ناقض قوانین این کشور را در سه ماهه نخست حذف کردند.

بر اساس گزارش رویترز، فیس بوک سال ۲۰۱۹ در اندونزی، صد‌ها حساب کاربری داخلی، صفحات و گروه‌های مرتبط با نشردهندگان اطلاعات غلط را بست.