Gerdab.IR | گرداب

۲۴۹ مورد شبکه و گروه مدعی تقلب در کنکور دستگیر شدند

۲۴۹ مورد شبکه و گروه مدعی تقلب در کنکور دستگیر شدند
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۴۰۲

رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری از دستگیری ۲۴۹ مورد شبکه و گروه مدعی تقلب در کنکور خبر داد و گفت: داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها بدانند که تمام ادعا‌ها مبنی بر خرید سوالات کنکور کذب است.

به گزارش گرداب، دکتر محمدحسین حاجیلو در نشست خبری برگزاری نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ امروز ۱۲ تیرماه در محل سازمان سنجش گفت: دستگاه‌های امنیتی و انتظامی با سازمان سنجش آموزش کشور همکاری گسترده‌ای دارند و تمامی ۱۹۵۵ حوزه اصلی و فرعی با ۱۲۴ هزار عامل حفاظتی و اجرایی که تعیین صلاحیت شده اند، آماده برگزاری نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ هستند.

وی افزود: کلیه اقدامات سازمان سنجش در چارچوب قانون انجام می‌شود و برخورد با تعداد اندکی که توسط گروه‌های معاند به دام تقلب می‌افتند نیز بر اساس وظایف قانونی پیش بینی شده است. این گروه‌ها و شبکه‌های معاند از ساده لوحی تعداد اندکی از داوطلبان سوء استفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند که سوال در اختیار دارند. داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها بدانند که تمام ادعا‌ها مبنی بر خرید سوالات کنکور کذب است.

قائم مقام رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: به خانواده‌ها اعلام می‌کنیم که با توجه به ۴ پیامکی که برای ۹۱ میلیون تلفن همراه و داوطلبان کنکور درباره مقابله با تقلب در کنکور ارسال شده، هشدار‌های لازم به داوطلبان داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته از میان یک میلیون نفر کنکور تعداد ۲ هزار نفر متقلب شناسایی شد که این میزان رقم کمی محسوب می‌شود، اما همین رقم کم باید توجه کنند که تحت اشراف اطلاعاتی هستند. سازمان سنجش تمام قد حافظ حق و حقوق داوطلبان است.

حاجیلو یادآور شد: تمام گروه‌های معاند مدعی تقلب در کنکور رصد می‌شوند. این گروه‌ها به صورت غیرقانونی و با هدف سوء استفاده و پرکردن جیب خودشان تشکیل شده اند و داوطلبان بدانند که اگر از این گروه‌ها و شبکه‌ها دستگاهی خریداری کرده باشند تا ۱۰ سال از آزمون محروم می‌شوند.

وی افزود: کسانی بوده اند که پس از آزمون آمده اند و اظهار ندامت کرده اند، اما از دست هیچ کس کاری بر نمی‌آید. داوطلبانی که ابزار و تجهیزات تقلب خریداری کرده اند بدانند که تحت اشراف هستند و تا دیر نشده از گروه‌های مدعی تقلب خارج شوند و به خودشان کمک کنند و از این ابزار استفاده نکنند.

رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری از شناسایی ۲۴۹ مورد شبکه و گروه مدعی تقلب در کنکور خبر داد و گفت: ۴۸۳ کانال تلگرامی فعال شناسایی شده اند و تمام این گروه‌ها تحت اشراف نهاد‌های نظارتی هستند. ۲۴۹ مورد دستگیری داشته ایم که با این موارد تحت قانون رسیدگی به تخلفات در آزمون‌های سراسری برخورد می‌شود.

وی یادآور شد: افرادی که لوازم و ابزار و تجهیزات تقلب در کنکور را خرید و فروش کنند تا ۵ سال حبس می‌گیرند. ضمن اینکه بعد از آزمون هم بررسی‌های فنی صورت می‌گیرد و در صورت احراز تقلب به جرم این افراد رسیدگی می‌شود.

حاجیلو اظهار داشت: همه داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها بدانند که کسانی که ابزار و تجهیزات تقلب خریداری کرده اند شناسایی شده اند و با دستگاه‌های آشکار ساز حتماً شناسایی می‌شوند و تمامی حوزه‌ها هم به این دستگاه‌ها مجهز هستند. ضمن اینکه دستگاه‌های امنیتی و انتظامی هم در همکاری کامل با سازمان سنجش هستند.

وی درباره آمار و ارقام پول‌های رد و بدل شده میان داوطلبان و گروه‌های مدعی تقلب گفت: این ارقام یا ارز‌های رایج یا وجه نقد و یا حتی ارز‌های دیجیتال بوده است، اما به میزان ساده لوحی افراد این ارقام متفاوت بوده و قیمت‌های مختلف رد و بدل شده است.