Gerdab.IR | گرداب

توسعه ۱۸ هزار و ۸۰۰ برنامه و بازی ایرانی در یک سال

توسعه ۱۸ هزار و ۸۰۰ برنامه و بازی ایرانی در یک سال
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۴۰۲

پلتفرم فروشگاه بازی‌های اندرویدی ایرانی اعلام‌کرد: سال گذشته ۱۸ هزار و ۸۰۰ بازی و برنامه ایرانی توسعه داده شده‌اند.

به گزارش گرداب، یک پلتفرم ایرانی که بستری برای دسترسی به برنامه‌ها و بازی‌های اندرویدی است، گزارشی درباره رفتار کاربران و دستاورد توسعه‌دهندگان در سال ۱۴۰۱ منتشر کرده است.

«کافه‌بازار» نخستین فروشگاه ایرانی برای ارائه برنامه‌ها و بازی‌های اندرویدی است که بیش از ۱۲ سال از توسعه آن می‌گذرد. این اطلاعات با استفاده از داده‌های سایت «بینش بازار» (مراجع اطلاع‌رسانی و تولید گزارش‌های داده‌محوربازار) به دست آمده است.

تعداد نصب برنامه و بازی از بازار در سال ۱۴۰۱ به ۱.۸ میلیارد نصب رسیده و ۶۳۰ میلیون به روز رسانی انجام شده است. بیشترین نصب به ترتیب مربوط به دسته‌بندی ابزارها، شبکه‌های اجتماعی، سرگرمی، آموزش و امور مالی است.

همراه‌بانک ۲۲ بانک کشور در پلتفرم ایرانی

در سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۸ هزار و ۸۰۰ برنامه و بازی ایرانی تولید شده است. یکی از اتفاقاتی که در رفتار کاربران رخ داده، نصب همراه‌بانک‌های رسمی از طریق کافه‌بازار است. در سال ۱۴۰۱ بیش از ۴۵ میلیون برنامه همراه بانکی توسط کاربران نصب شده‌است. تا پایان سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۲ بانک پرمخاطب، همراه‌بانک‌های خود را در بازار منتشر کرده‌اند.

حذف بازی‌های دارای مشکل

یکی از کار‌های دیگری که از سال گذشته آغاز شد تا کاربران ایرانی بتوانند با اطمینان بیشتری برنامه‌های موردنظرشان را دانلود کنند، مربوط به بازنگری برنامه‌ها است. با انجام بازنگری‌های جامعی که در پلتفرم بازار انجام شد، بسیاری از برنامه‌ها و بازی‌هایی که در فرآیند به‌روزرسانی، رفع خطا‌ها و توجه به هشدار‌های امنیتی بازار، از رعایت معیار‌ها ناتوان بوند با هشدار یا حذف رو به رو شدند. از طریق این روش ۳۳ هزار برنامه و بازی تا رفع مشکل ریسک‌های بالقوه امنیتی یا عدم رعایت ضوابط بازار حذف یا تعلیق شدند. ۹۰۰ رهانش به دلیل ریسک‌های امنیتی و عدم رعایت ضوابط بازار، اجازه انتشار نیافتند.

آنتی‌ویروس‌های مورد استفاده بازار جهت اسکن برنامه‌ها و بازی‌ها به محض انتشار به روزرسانی، حداکثر ۳ روز پس از انتشار در بازار هم به روزرسانی و استفاده می‌شوند.

اسکن با ۱۰ آنتی‌ویروس جهانی پیش از نصب

یکی از مشکلات کاربران موبایلی، وجود ویروس در برخی برنامه‌ها و بازی‌هایی است که در گوشی خود نصب می‌کنند. این پلتفرم بومی برای رفع این مشکل، از پاییز ۱۴۰۱ کافه بازار فرایندی را ایجاد کرد تا قبل از نصب بازی یا برنامه موردنظر کاربران، ۱۰ آنتی‌ویروس جهانی آن را بررسی کنند تا کاربران پس از اطمینان از امن بودن آن را روی گوشی خود نصب کنند. در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱، ماهانه ۲۰۰ میلیون نصب پس از اسکن با آنتی‌ویروس‌ها انجام شده است.

منبع: ایرنا