Gerdab.IR | گرداب

شکایت ۱۵۰۰ توسعه‌دهنده انگلیسی از اپل

شکایت ۱۵۰۰ توسعه‌دهنده انگلیسی از اپل
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۲

بیش از ۱۵۰۰ توسعه دهنده اپ در انگلیس به دلیل کمیسیون اپ استور اپل از این شرکت شکایت کرده اند و به نظر می‌رسد غرامتی ۷۸۵ میلیون پوندی (یک میلیارد دلاری) در انتظار این شرکت باشد.

به گزارش گرداب، به نقل از رویترز، سرویس تجاری اپل که شامل اپ استور نیز می‌شود در چند سال اخیر شاهد رشد سریع درآمد بوده است. اکنون درآمد آن در هر سه ماه حدود ۲۰ میلیارد دلار است.

با این وجود کمیسیون ۱۵ تا ۳۰ درصدی که شرکت از توسعه دهندگان اپلیکیشن برای سرویس پرداخت در اپ دریافت می‌کند با انتقادات زیادی روبرو است و از سوی دیگر مقررات‌گذاران ضدانحصار چند کشور آن را هدف گرفته اند.

اپل قبلا اعلام کرده بود ۸۵ درصد از توسعه دهندگان اپلیکیشن در اپ استور هیچ کمیسیونی پرداخت نمی‌کنند و این فروشگاه به توسعه دهندگان اروپایی کمک می‌کند به بازار‌ها و مشتریانی در ۱۷۵ کشور جهان دسترسی یابند.

شکایت مذکور از سوی ۱۵۶۶ توسعه دهنده در دادگاه تجدید نظر رقابت انگلیس ارائه شده است. به گفته شان انیس پروفسور مرکز سیاستگذاری رقابت در دانشگاه «ایست آنجلیا» و یکی از اقتصاددانان سابق سازمان OECD هزینه‌هایی که اپل به توسعه دهندگان تحمیل می‌کند زیاد هستند و فقط به دلیل انحصار در توزیع اپ‌ها در آیفون و آی پد‌ها وضع شده اند.