Gerdab.IR | گرداب

بیانیه سازمان فناوری اطلاعات درباره امنیت پیام‌رسان بله

بیانیه سازمان فناوری اطلاعات درباره امنیت پیام‌رسان بله
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۲

سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: بررسی‌های صورت گرفته توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان نهاد تنظیم‌گر پیام‌رسان‌ها نشان می‌دهد امنیت پیام‌های خصوصی کاربران در پیام‌رسان «بله» حفظ می‌شود.

به گزارش گرداب، مدتی قبل تصویری در فضای مجازی منتشر شد که حفاظت از امنیت داده‌های کاربران در پیام‌رسان ایرانی «بله» را با تردید مواجه می‌کرد.

سازمان فناوری اطلاعات نیز اعلام کرد که به این مساله ورود کرده و پس از بررسی‌های انجام شده نتیجه را به مردم اعلام خواهد کرد.

این سازمان عصر سه شنبه با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایرانی ویراستی اعلام کرد: بررسی سازمان فناوری اطلاعات به عنوان نهاد تنظیم‌گر پیام‌رسان‌ها نشان می‌دهد که پیام‌های خصوصی مردم در پیام‌رسان بله دارای امنیت بوده و هیچ موردی از نقض حریم خصوصی مشاهده نشده است. همچنین تمام اقدامات صورت گرفته توسط پیام‌رسان بله برای مقابله با محتوای غیر اخلاقی، کلاهبرداری و رسیدگی به گزارشات مردمی در گروه‌های بالای هزار نفر بوده است.

در متن بیانیه‌ای که این سازمان فناوری اطلاعات ایران در سایت خود منتشر کرده به این نکته اشاره شده که مسوولان سازمان فناوری اطلاعات علاوه بر برگزاری یک جلسه فوری با حضور مدیران این پیام‌رسان، کارشناسان با هدف بررسی دقیق جزئیات و راستی‌آزمایی بیانیه منتشر شده توسط بله در محل این پیام‌رسان حاضر شدند.

همچنین طبق بررسی‌های انجام شده، سامانه مقابله با کلاهبرداری و محتوای غیراخلاقی در کانال‌ها و گروه‌های عمومی بله به‌طور کامل از سامانه‌های اصلی این پیام‌رسان جداست. محتوای درون این کانال‌ها و گروه‌ها طبق سند قوانین و شرایط استفاده از پیام‌رسان، به عنوان مصداق محتوای عمومی معرفی شده است؛ لذا محتوای عمومی مورد اشاره در این سامانه با هدف شناسایی و حذف محتویات کلاهبرداری مانند فیشینگ و لینک‌های مضر و محتوا‌های غیراخلاقی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این محتوای نامناسب می‌تواند با گزارش‌های واصله کاربران یا از طریق ابزار‌های هوش مصنوعی (متن‌کاوی) شناسایی شده و برای بررسی بیشتر در سامانه قرار بگیرد.

همچنین با بررسی بخش‌های مختلف این سامانه مشخص شد که اپراتور امکان مشاهده اطلاعات خصوصی کاربر ارسال‌کننده محتوا در کانال‌ها و گروه‌های عمومی مانند ایدی کاربر، نام ارسال کننده و شماره‌تلفن را ندارد. با توجه به این توضیحات، در این مورد هیچگونه نقض حریم خصوصی مشاهده نشده و امنیت استفاده کاربران از پیام‌رسان بله همانند گذشته تامین است.

در همین رابطه عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در یکی از پیام‌رسان‌های داخلی نوشت: «حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران در سکو‌های داخلی خط قرمز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.»

بیانیه سازمان فناوری اطلاعات درباره امنیت پیام‌رسان بله

منبع: ایرنا