Gerdab.IR | گرداب

متا در استرالیا به دلیل جمع‌آوری مخفیانه اطلاعات جریمه شد

متا در استرالیا به دلیل جمع‌آوری مخفیانه اطلاعات جریمه شد
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۲

دادگاهی در استرالیا به متا پلتفرمز (مالک فیسبوک) دستور داده برای جمع آوری اطلاعات کاربران از طریق یک اپ موبایل ۱۴ میلیون دلار آمریکا غرامت پرداخت کند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، فیس بوک با انجام این کار قصد داشته بدون افشا شدن فعالیت هایش، وانمود کند از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند.

دادگاه فدرال استرالیا همچنین به متا دستور داده از طریق زیر مجموعه‌های خود «فیس بوک اسرائیل» و اپ «اوناوو» (که اکنون غیرفعال شده) ۴۰۰ هزار دلار هزینه‌های حقوقی شکایت را که از سوی کمیسیون مصرف کننده و رقابت این کشور (ACCC) ثبت شده، بپردازد.

از زمان فاش شدن رسوایی کمبریج آنالایتیکا و سواستفاده فیسبوک از داده‌های کاربران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی، این جریمه فقط یکی از چالش‌های حقوق متا در استرالیا در خصوص شیوه کنترل اطلاعات کاربران است.

متا همچنان منتظر موعد دادگاه مربوط به شکایت کمیسیونر اطلاعات استرالیا درباره پرونده کمبریج آنالایتیکا است.

رای دادگاه جدید به سرویس وی پی ان این شرکت (اوناوو) مربوط است که فیس بوک در اوایل ۲۰۱۶ و اواخر ۲۰۱۷ میلادی ارائه کرد. این سرویس به عنوان راهی برای ایمن نگه داشتن اطلاعات خصوصی به کار گرفته شد، اما طبق رای دادگاه، در اصل فیس بوک از «اوناوو» برای جمع آوری موقعیت مکانی، زمان و میزان استفاده کاربر از اپ‌های دیگر موبایل، بازدید از وب سایت‌ها برای مقاصد بازاریابی تبلیغات استفاده کرد.

قاضی در رای دادگاه نوشته است: ناتوانی در روشنگری‌های کافی احتمالا هزاران مشتری استرالیایی را از فرصت انتخاب آگاهانه درباره جمع آوری اطلاعات شان و استفاده از داده‌ها قبل از دانلود یا هنگام استفاده از «اوناوو» از بین برده است.

همچنین به گفته قاضی دادگاه می‌توانست متا را چند صد میلیارد دلار جریمه کند، زیرا کاربران استرالیایی این اپ را ۲۷۱هزار و ۲۲۰ بار دانلود کرد و هر مورد نقض قانون حمایت از مصرف کننده ۱.۱ میلیون دلار استرالیایی جریمه در بر دارد.