Gerdab.IR | گرداب

ارائه پیش نویس قانون استفاده از فناوری شناسایی چهره در چین

ارائه پیش نویس قانون استفاده از فناوری شناسایی چهره در چین
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۲

رگولاتور امنیت سایبری چین پیش نویس قوانین ناظر بر مدیریت امنیت شناسایی چهره در این کشور را پس از افزایش نگرانی‌های مردم درباره سواستفاده از این فناوری ارائه کرد.

به گزارش گرداب، اداره فضای سایبری چین (CAC) اعلام کرد فقط برای مقاصد خاص و در صورت نیاز با اقدامات سختگیرانه می‌توان از فناوری شناسایی چهره برای فراوری اطلاعات بیومتریک استفاده کرد.

طبق بیانیه این اداره، استفاده از فناوری نیازمند رضایت اشخاص است. همچنین در صورتی که بتوان از شیوه‌های شناسایی غیربیومتریک به جای شناسایی چهره استفاده کرد، آن روش‌ها ارجحیت دارند.

شناسایی هویت بیومتریک به خصوص شناسایی چهره در چین به طور گسترده استفاده می‌شود. در سال ۲۰۲۰ میلادی رسانه‌های محلی در گزارشی اعلام کردند شناسایی چهره برای فعالسازی دستگاه ارائه دستمال کاغذی در دستشویی‌های عمومی به کار می‌رود. این خبر نگرانی‌های مردم و مقامات را برانگیخت.

بسیاری از دادگاه‌ها و دولت‌های منطقه‌ای در چین شرکت‌ها را برای سواستفاده از فناوری شناسایی چهره جریمه کردند.

طبق پیش نویس قوانین جدید ثبت تصویر و دستگاه‌های شناسایی چهره نباید در اتاق‌های هتل، دستشویی‌های عمومی، اتاق‌های پرو، توالت‌ها و دیگر اماکنی که امکان نقض حریم خصوصی وجود دارد، نصب شود.

این رگولاتور معتقد است دستگاه‌های ثبت تصاویر فقط باید در اماکن عمومی و برای مقاصد ایمنی نصب شود و همچنین باید در کنار آن‌ها علامت‌های هشدار وجود داشته باشد.