Gerdab.IR | گرداب

شکایت احتمالی نیویورک تایمز از چت جی‌پی‌تی

شکایت احتمالی نیویورک تایمز از چت جی‌پی‌تی
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

ممکن است نشریه نیویورک تایمز از چت بات جی پی تی به دلیل استفاده از مقالاتش برای تولید محتوا شکایت کند.

به گزارش گرداب، به گفته منابع آگاه این روزنامه از اینکه اوپن‌ای آی (مالک چت جی پی تی) برای استفاده از محتوای آن مبلغی پرداخت نمی‌کند، ناراضی است و بیم آن دارد که چت بات مذکور با فراهم کردن پاسخ‌هایی براساس گزارش‌های آن، ترافیک آنلاین نشریه را کاهش دهد.

نیویورک تایمز و اوپن‌ای آی اکنون چند هفته است که برای دستیابی به یک توافق مشغول مذاکره هستند امابه نظر می‌رسد مذاکرات به بن بست رسیده و اکنون نشریه مشغول بررسی گزینه‌های حقوقی است.

شکایتی از سوی نشریه نیویورک تایمز نقطه عطفی در حوزه هوش مصنوعی مولد به شمار می‌رود که محتوای نوین براساس داده‌های موجود تولید می‌کند. چت جی پی تی یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌های این فناوری است و می‌تواند با استفاده از مخزن عظیمی از داده که از اینترنت استخراج شده، متونی هماهنگ و مرتبط درباره موضوعات مختلف تولید کند.

با این وجود داده‌های مورد استفاده شامل میلیون مقاله و گزارش نیویورک تایمز و نشریات دیگر هستند که احتمالا بدون اجازه ناشر کپی می‌شوند. تایمز مدعی است این امر حقوق مالکیت معنوی آن را نقض می‌کند و چت جی پی تی با استفاده از گزارش‌های آن به عنوان منبع اطلاعات با ژورنالیسم رقابت می‌کند.

این نشریه به خصوص نگران آن است که اگر کاربران بتوانند براساس گزارش هایش از چت جی پی تی پاسخ دریافت کنند، انگیزه کمتری برای بازدید از وب سایت و خواندن مقالاتش خواهند داشت. این امر به درآمد و شهرت روزنامه آسیب می‌زند.

از آنجا که هیچ سابقه‌ای برای چنین شکایتی وجود ندارد، نمی‌توان پیامد‌های حقوقی برای هوش مصنوعی مولد در این زمینه را مشخص کرد. با این وجود کارشناسان معتقدند نشریه تایمز اگر بتواند ثابت کند چت جی پی تی قوانین کپی رایت را نقض کرده، پرونده قدرتمند علیه شرکت خواهد داشت.