Gerdab.IR | گرداب

اذعان صهیونیست‌ها به‌نژاد پرستی در اسرائیل

تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۸۹

زنان بسیاری از خاخام‌های ارشد یهودی در اسرائیل، نامه‌ای را تنظیم و پای آن را امضا کردند که در آن به زنان یهودی هشدار داده شده که به ازدواج یا به نامزدی با مردان عرب درنیایند.

نشریه جروزالم پست چاپ رژیم صهیونیستی به تشدید نژادپرستی در این رژیم اذعان کرد.

به گزارش گرداب، پایگاه اینترنتی نشریه جروزالم پست نوشت: «احساسات ضد عربی در اسرائیل روز به روز شدید‌تر می‌شود، هر روزه شاهدیم که عرب‌ها تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرند و مقامات اسرائیلی ترجیح می‌دهند در این رابطه، سکوت اختیار کنند و این در حالی است که باید اذعان کنیم تبعیض نژادی که اسرائیل را به آن متهم می‌کنند واقعیت انکار ناپذیر است و نمی‌توان از آن فرار کرد.»

به عنوان مثال، اخیراً یک خاخام اسرائیلی نه تنها فتوا داده که کسی حق ندارد به غیریهودیان خانه اجاره دهد یا بفروشد، بلکه این خاخام به حکم احضار قانونی از طرف پلیس، نیز بی‌اعتنایی کرده است.

در بیت المقدس روندی آغاز شده که اعراب را با زور، از خانه‌های اجاره‌ای خود بیرون می‌کنند و به اعراب حتی اجازه ورود به مناطق یهودی نشین نمی‌دهند. در همین حال، مدارس عربی در اسرائیل می‌گویند، سیاست‌های تبعیض آمیز علیه آنان اِعمال می‌شود.

این مقاله افزود: «در همین هفته، زنان بسیاری از خاخام‌های ارشد یهودی در اسرائیل، نامه‌ای را تنظیم و پای آن را امضا کردند که در آن به زنان یهودی هشدار داده شده که به ازدواج یا به نامزدی با مردان عرب درنیایند. حتی زنان خاخام‌های یاد شده در این نامه، کارفرمایانی را که به طور همزمان، مردان عرب و زنان یهودی را در شرکت‌ها یا بنگاه‌های صنعتی خود به استخدام دارند، محکوم کرده‌اند.»

نویسنده این مقاله ادامه داد، بسیاری از خاخام‌هایی که فتواهای ضد اعراب صادر می‌کنند، از خاخام‌های تحت استخدام دولت در سراسر اسرائیل‌اند، بدین معنا که کابینه اسرائیل، حقوق و دستمزدهای این خاخام‌ها را به آنان می‌دهد. از همین رو، ‌ اگر کابینه اسرائیل اراده کند، قادر خواهد بود این خاخام‌ها را اخراج، یا دست کم آنان را توبیخ کند، ولی تاکنون چنین نکرده است.

کابینه اسرائیل با سکوتی که در این خصوص اختیار کرده، عملاً بر تمامی این اعلامیه‌ها و رفتارهای ضد عربی و تبعیض آمیز، صحه گذاشته و راه را برای وخیم‌تر شدن وضعیت نژادپرستی در اسرائیل باز گذاشته است.
 
منبع: واحد مرکزی خبر