Gerdab.IR | گرداب

مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن:

تأسیس فرماندهی دفاع سایبری در سپاه اقدام مهمی بود

تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۸۹

مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن آمریکا گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تشکیل "فرماندهی دفاع سایبری" در سال ۲۰۰۹، مسئول نظارت بر فعالیت‌های بالقوه براندازی در اینترنت است.»

مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن آمریکا تأکید کرد که تاسیس "فرماندهی دفاع سایبری" برای مقابله با فعالیت‌های سیاسی آنلاین یک اقدام مهم بود.

به گزارش گرداب، "مؤسسه صلح آمریکا" در مقاله‌ای به قلم "جینو عبدو" مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن (Century Foundation) و سردبیر پایگاه خبری "این‌ساید ایران" (www.‌insideiran.‌org) به بررسی نحوه کاربرد اینترنت در ایران پرداخته و ادعا می‌کند: این ابزار در ایران به عنوان وسیله‌ای در دست دولت برای مقابله با فعالان سیاسی - اجتماعی و مخالفان دولت تبدیل شده است.

تأسیس فرماندهی دفاع سایبری در سپاه پاسداران
عبدو در ادامه مقاله خود با اشاره به نقش سپاه پاسداران در کنترل نا‌آرامی‌های انتخاباتی مدعی شده است: در سال ۲۰۰۹، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی "فرماندهی دفاع سایبری" را به عنوان یک اقدام مهم از سوی دولت برای مقابله با فعالیت‌های سیاسی آنلاین تاسیس کرد، این نهاد مسئول تحقیق در مورد آنچه که جنایات سایبری خوانده شده و معمولاً به اتهامات فعالان یا روزنامه‌نگاران کاربر اینترنت مربوط می‌شود، است.

وی افزوده است: همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نفوذ گسترده سیاسی، موفق به تصویب قوانین مربوط به ممنوعیت توزیع فناوری فیلترشکن و روش‌های عبور از سانسور دولتی شده است. در ماه مارس ۲۰۱۰، دفتر عمومی و دادگاه انقلاب تهران اعلام کرد که ۳۰ فرد مظنون به دست داشتن در جنگ‌های سایبری سازمان یافته پس از یکسری عملیات پیچیده اطلاعاتی در فناوری ارتباطات دستگیر شدند. این حرکت به دنبال موجی از حملات علیه وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های ضد دولتی از سوی ارتش سایبری ایران صورت پذیرفت.

مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن در ادامه این مقاله تأکید کرده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تشکیل "فرماندهی دفاع سایبری" در سال ۲۰۰۹، مسئول نظارت بر فعالیت‌های بالقوه براندازی در اینترنت است، نظارت و فیلترینگ اینترنت از طریق قانونی بوده و سوابق تمام کاربران و سایت‌هایی که از آن دیدن می‌کنند باید تا ۳ ماه نگهداری شود.

سردبیر این ساید ایران در ادامه این مقاله نوشته است: روش‌های کنترل و نظارت بر اینترنت شامل فیلترینگ اینترنت برای جلوگیری از دسترسی به انواع خاصی از اطلاعات با شناسایی کلمات کلیدی، نام دامنه و آدرس وب‌سایت‌هایی می‌شود که فعالیت‌های آن‌ها در جهت براندازی نظام تلقی می‌شود.

وبلاگ‌های فارسی از فعال‌ترین وبلاگ‌های جهان محسوب می‌شود
وی در بخشی از این مقاله نوشته است: سرعت استفاده از اینترنت در ایران در حال افزایش است، تعداد کاربران اینترنت در ایران از کمتر از یک میلیون در سال ۲۰۰۰ به حدود ۲۸ میلیون نفر یا ۳۸ درصد از جمعیت، در سال ۲۰۰۹ افزایش یافته است.

مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن افزوده است: وبلاگ‌های فارسی از فعال‌ترین وبلاگ‌های جهان محسوب می‌شوند، طبق اعلام "برکمن"، مرکز مطالعاتی اینترنت و جامعه دانشگاه هاروارد، شمار وبلاگ نویسان فعال که به طور مداوم وبلاگ‌های خود را به روز می‌کنند در حدود ۶۰۰۰۰ است.

جنیو عبدو در بخش دیگری از این مقاله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مهم‌ترین بازوی دولت در کنترل و فیلترینگ اینترنت دانسته و ادعا کرده است: سیستم فیلترینگ ایران روز به روز در حال تشدید است، علاوه بر محتویات "غیر اخلاقی" اینترنت، مسائل مربوط به اصلاحات سیاسی، انتقاد از دولت، گزارش‌های مربوط به حقوق بشر، اقلیت‌ها و حقوق زنان نیز فیلتر شده است.

کمک به جنبش سبز برای ارتباط با خارج از ایران
سردبیر پایگاه خبری "این‌ساید ایران" در بخش دیگری از مقاله خود عبارت قانون اساسی، مبنی بر اینکه "رسانه‌ها باید به عنوان محفلی برای برخورد سالم ایده‌های مختلف استفاده شوند، اما باید به شدت از نفوذ و انتشار شیوه‌های تخریبی و ضد اسلامی خودداری کنند." را محدودیت آزادی بیان از نظر قانون اساسی دانسته و نوشته است: فناوری‌های ارتباطی جدید می‌توانند جامعه ایران را از محدودیت‌های دولتی آزادی بیان نجات دهند، اینترنت به ایرانیان اجازه داده است تا دیدگاه‌های خود را بیان کنند، به ویژه جنبش سبز و گروه‌های مخالف، به وسیله فناوری‌های جدید با همشهریان خود در داخل و همچنین خارج از ایران ارتباط برقرار کنند.

وی افزوده است: اینترنت به ویژه در ماه‌های قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹ و چند ماه بعد از آن برای جامعه مدنی ایران بسیار حیاتی بود. گروه‌های فعال مخالف دولت برای سازماندهی فعالیت‌ها، ابراز نارضایتی از دولت و افشای "نقض حقوق بشر" به وسیله نیروهای امنیتی بر اینترنت متکی بودند، فعالیت‌های مدنی در ایران از زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ تاکنون این اندازه فراگیر نبوده است.

افزایش کاربران اینترنت در ایران
مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن در ادامه نوشته است: در میان تمام کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس، ایران بیشترین تعداد وبلاگ نویسان را داشته و شمار کاربران اینترنت در آن به شدت رو به افزایش است، جامعه ایرانی با استفاده از فناوری اینترنت برای ابراز مخالفت خود سیاسی‌تر نیز شده است.

کنترل شبکه‌های اجتماعی با پیشرفته‌ترین فناروی
به نوشته عبدو، در حال حاضر ده‌ها هزار وبلاگ‌نویس فارسی چه در داخل و چه در خارج از کشور وجود دارند. بنا به گزارش‌های منتشر شده از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات در مقایسه با کمترین میزان کاربر از یک میلیون نفر در سال ۲۰۰۰، سال ۲۰۰۹ بیش از یک سوم جمعیت ایران، ۲۸ میلیون نفر، از اینترنت استفاده کرده‌اند.

سردبیر پایگاه خبری "این‌ساید ایران" در ادامه مقاله خود آورده است: دسترسی به رسانه‌های آنلاین از قبیل وبلاگ‌ها، فیس‌بوک و گروه‌های بحث و گفت‌وگو، یک رسانه جایگزین را برای شکل‌گیری افکار عمومی در مقابله با روایت‌های سیاسی ساختگی رسانه‌های دولتی به وجود آورده است، در حقیقت بعد از چین، دولت ایران در مسدود کردن، فیلترینگ اینترنت، کنترل شبکه‌های اجتماعی با هدف محدود کردن وبلاگ نویسان مخالف وضعیت مدنی موجود، از پیشرفته‌ترین فناوری روز برخوردار است.

عبدو در ادامه مقاله خود یادآور شده است: فعالان ایرانی نیز در استفاده از رسانه‌های جدید به عنوان یک سلاح سیاسی علیه دولت از توانمندی بالایی برخوردار هستند. فیس بوک در کنار وب‌سایت‌ها و تبادل ویدئو، از قبیل "یوتیوب"، یکی از ابزارهای اصلی مخالفان در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در بهار و تابستان سال ۲۰۰۹ و در مناقشات بعد از انتخابات ژوئن ۲۰۰۹ عنوان شد.

وبلاگ‌های فارسی
مدیر برنامه ایران در بنیاد قرن، در بخش دیگری از این مقاله درباره وبلاگ‌های ایرانی نوشته است: ایرانیان بیش از هر ابزار دیگر برای گسترش شبکه‌های اجتماعی و به خصوص در مورد گفتمان سیاسی بر وبلاگ‌ها متکی هستند؛ حتی در یک کشور محدود مانند ایران، وبلاگ‌ها فرصت‌های مناسبی برای مباحث سیاسی ارائه می‌کنند.

وی مدعی شده است: از وبلاگ‌ها اغلب به عنوان اولین وسیله ارتباطی ناراضیان علیه دولت ایران اشاره شده است، اما در حقیقت این روایت تنها بخشی از داستان است. تحلیلگران شبکه‌های اجتماعی در مرکز برکمن دانشگاه هاروارد وبلاگ نویسان را در چهار حوزه تقسیم بندی می‌کنند:

۱- سکولار/اصلاح طلب؛ شامل مخالفان مشهوری که اغلب در خارج از ایران زندگی می‌کنند.
۲- محافظه‌کار/مذهبی؛ شامل وبلاگ نویسان حامی نظام و انقلاب اسلامی.
۳- شعر و ادبیات فارسی؛ تاکید بر شعر فارسی به عنوان شکل مهمی از بیان فرهنگی.
۴- شبکه‌های مختلط؛ شامل مباحث ورزشی و بسیاری از موضوعات دیگر.

عبدو می‌افزاید: وبلاگ نویسان سکولار/اصلاح طلب، رهبری بحث‌های جاری سیاست ایران را بر عهده دارند، مانند جدایی دین و دولت در ایران و امور جاری در جهان. مرکز برکمن در این مورد می‌گوید: «وبلاگ نویسی ایران صحنه زنده رقابت سیاسی و عرصه به چالش کشیدن نظرات مربوط به ایدئولوژی حاکمیت جمهوری اسلامی است

وی افزوده است: درصد بالایی از وبلاگ نویسان سکولار، زنان هستند. جنسیت از ویژگی‌های جالب و قابل توجه وبلاگ‌های فارسی است، در حالی‌که در سایر نقاط جهان اغلب وبلاگ نویسان مردان هستند. یکی دیگر از ویژگی قابل توجه در میان وبلاگ نویسان سکولار و اصلاح طلب تمایل آن‌ها به استفاده از نام واقعی خودشان است که آن‌ها را در مقابل اقدامات تلافی جویانه از سوی مقامات ایران آسیب‌پذیر ساخته است. اما تعداد نامشخصی از وبلاگ‌ها در خارج از ایران نوشته می‌شوند. خوانندگان داخل ایران هنوز هم به وبلاگ‌هایی که برای مقابله با ممنوعیت استفاده در خارج از کشور نوشته می‌شوند دسترسی دارند.

سانسور و فیلترینگ فنی اینترنت از سوی دولت‌ها در جهان رایج است
سردبیر پایگاه خبری "این‌ساید ایران" در بخش دیگری از این مقاله به وضعیت فیلترینگ در ایران پرداخته و می‌نویسد: سانسور و فیلترینگ فنی اینترنت از سوی دولت‌ها در سراسر جهان رایج است. استراتژی‌های کنترل اینترنت در ایران حتی از سال ۲۰۰۱، که استفاده از اینترنت هنوز بسیار محدود بود در جریان است.

دست یابی ایران به فناوری شناسایی و مسدود کردن وب‌سایت‌های معاند
عبدو در ادامه مقاله خود مدعی شد: طبق اعلام خبرنگاران بدون مرز در گزارش مارس ۲۰۱۰ پس از انتخابات ژوئن سال ۲۰۰۹، مقامات دولتی سرعت اینترنت را به طور چشم‌گیری به ۵۶ کیلوبایت کاهش دادند. این سرعت کم در مدت کوتاهی پس از انتخابات ماه ژوئن به طور چشم‌گیری از توانایی جنبش مخالفان در تحرک تظاهر کنندگان کاست؛ آن هم درست در زمانیکه تعداد معترضین در خیابان‌های تهران ۳ میلیون نفر تخمین زده می‌شد.

وی تأکید کرده است: ایران به فناوری شناسایی و مسدود کردن وب‌سایت‌های سیاسی معاند دست یافته است. مانند چین، ایران با تولید بومی این فناوری در داخل کشور از شدت وابستگی خود بر منابع غربی کاسته است. این دستاورد برای دولتی که استفاده از فناوری غرب را برای خود ضعف تلقی می‌کند، بسیار حائز اهمیت است. این فناوری فیلترینگ بومی، برای جستجو در اینترنت، ردیابی کلمات کلیدی و لینک‌های وب‌سایت‌های ممنوع و برای ردیابی موارد غیر اسلامی استفاده می‌شود.

مدیر برنامه‌ ایران در بنیاد قرن در یک نتیجه گیری مغرضانه  آینده  وضعیت مورد اشاره خود را چنین ارزیابی کرده است:

- علیرغم محدودیت‌های دولتی استفاده از اینترنت در ایران همچنان رو به افزایش است.

- فعالان ایرانی خارج از کشور برای تشویق شرکت‌های فناوری و دولت‌ها برای توسعه فناوری‌های جدید برای مقابله با سانسور در حال تلاش هستند.

- برخی از این ابزار‌ها شامل تقویت ماهواره‌های فرستنده برنامه‌های ایرانی برای مقابله با پارازیت‌های اخلال‌گر هستند، تا از این طریق برنامه‌های اخبار فارسی از جمله بی‌بی‌سی فارسی و صدای آمریکا بتوانند به پخش برنامه‌های خود ادامه دهند.

- فعالان همچنین برای تسهیل در ارائه اینترنت با سرعت بالا در تلاش هستند، از آنجا که دولت عمداً سرعت اینترنت را کاهش می‌دهد، استفاده از ماهواره‌های جایگزین، به غیر از ماهواره‌های مورد استفاده دولت، می‌تواند امکان دسترسی به اینترنت با سرعت بالا را برای ایرانیان فراهم آورد.

منبع: فارس