Gerdab.IR | گرداب

کشنده‌ترین گازاشک آور اسرائیل علیه فلسطینیان

تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۸۹

گاز اشک‌آور نوع "سی‌اس" حدود ۵۰ سال پیش در بریتانیا و امریکا تولید و سپس با هدف استفاده در ارتش و نیروهای پلیس به نقاط مختلف جهان صادر شد.

یکی از پزشکان اسرائیلی گازهای‌اشک‌آور مورد استفاده نیروهای این رژیم را کشنده و عامل بیماری‌های خطرناک دانسته است.

به گزارش گرداب به نقل از پرس‌تی‌وی، دکتر دانیل آرگو، پزشک اسرائیلی که در صحنه تظاهرات اخیر کرانه باختری و شلیک مرگ‌بار گاز اشک‌آور از سوی نظامیان اسرائیل به یک زن فلسطینی حضور داشته است، هشدار داد، تحقیقات نشان داده است که استفاده از این گاز‌ها سبب بیماری‌های مرگ‌بار می‌شود.

نظامیان رژیم اسرائیل جمعه (۱۰ دی) در جلوگیری از اعتراض صلح‌آمیز فلسطینی‌ها به ساخت دیوار یهودی حائل در کرانه باختری از گاز اشک‌آور استفاده کردند که در اثر آن یک زن ۳۶ فلسطینی جان باخت.

بر اساس گزارش پایگاه خبری اسرائیلی هاآرتص، دکتر آرگو درباره این موضوع گفته است: «بر اساس تحقیقات جدید، تنفس گاز اشک‌آور منجر به بروز صدمات پایدار چشمی، بیماری‌های پوستی و بیماری‌های مجاری تنفسی می‌شود.»

این پزشک اسرائیلی تصریح کرد: «گازهای اشک‌آوری وجود دارند که نسبت به نوع "سی‌اس" که از سوی نظامیان رژیم اسرائیل مورد استفاده قرار می‌گیرد، کم خطر‌تر هستند، اما مشخص نیست که چرا ارتش اسرائیل به استفاده از نوع "سی‌اس" اصرار می‌ورزد.»

این در حالی است که یکی از مقامات ارتش رژیم اسرائیل گفته است، این گازهای اشک‌آور تمام آزمون‌های حرفه‌ای را پشت سر گذاشته و به عنوان سلاحی غیرکشنده شناخته شده و سپس مورد استفاده قرار گرفته است.

گفتنی است، فلسطینیان و بسیاری از فعالان صلح در پنج سال گذشته در روزهای جمعه هر هفته تظاهرات آرامی را در اعتراض به ساخت دیوار حائل در کرانه باختری برگزار می‌کنند.

این درحالی است که فلسطینی‌ها در اعتراض‌های خود همواره با اقدامات خشونت‌آمیز نیروهای اسرائیلی از جمله شلیک گازهای اشک‌آور مواجه شده‌اند.

گاز اشک‌آور نوع "سی‌اس" حدود ۵۰ سال پیش در بریتانیا و امریکا تولید و سپس با هدف استفاده در ارتش و نیروهای پلیس به نقاط مختلف جهان صادر شد، اما آخرین تحقیقات شیمیایی درباره این نوع گاز، نشان می‌دهد استنشاق آن با خطر مرگ همراه است.

جواهر ابورحمه، مسلمان فلسطینی ۳۶ ساله و از اهالی شهر بلعین کرانه باختری در تظاهرات جمعه (۱۰ دی) بر اثر شلیک گاز اشک‌آور از سوی نظامیان رژیم اسرائیل به مسمومیت شدید تنفسی مبتلا شد و شنبه (۱۱ دی) در بیمارستان رام‌الله جان سپرد.