Gerdab.IR | گرداب

نیوزلند از شرکت‌های فناوری مالیات می‌گیرد

نیوزلند از شرکت‌های فناوری مالیات می‌گیرد
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۴۰۲

نیوزلند تصمیم گرفته از سال ۲۰۲۵ میلادی از شرکت‌های چند ملیتی مانند اپل و آمازون مالیات سرویس‌های دیجیتال دریافت کند.

به گزارش گرداب، پس از اینکه مذاکرات برای عرضه جهانی قانون مالیات سرویس‌های دیجیتال در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) به نتیجه نرسید، نیوزلند اعلام کرد از سال ۲۰۲۵ میلادی این قانون را برای شرکت‌های بزرگ چند ملیتی ارائه می‌کند.

قرار بود بیش از ۱۴۰ کشور از سال آینده معاهده‌ای را که در سال ۲۰۲۱ میلادی برای تغییر قوانین قدیمی مربوط به مالیات شرکت‌های چند ملیتی منعقد شده بود را اجرا کنند. این قوانین قدیمی و منسوخ به نظر می‌رسیدند، زیرا شرکت‌های دیجیتالی بزرگ مانند اپل یا آمازون می‌توانستند با تعیین دفتر خود در کشور‌هایی با مالیات اندک به سودآوری کلان دست یابند.

اما ماه گذشته اجرا این قانون به تعویق افتاد، زیرا کشور‌هایی که قانون مالیات سرویس‌های دیجیتال را اجرا می‌کنند (به استثنای کانادا) توافق کردند تا اجرای آن را حداقل یک سال به تاخیر بیندازند.

گرنت رابرتسون وزیر اقتصاد نیوزلند در بیانیه‌ای در این باره گفت: هرچند ما برای پشتیبانی از یک توافق چند جانبه فعالیت می‌کنیم، اما نمی‌خواهیم منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. تصور نمی‌کنیم این عادلانه باشد که مردم عادی مالیات خود را بپردازند، اما شرکت‌های چند ملیتی بزرگ هیچ تعهد مالیاتی نداشته باشند.

مالیات سرویس‌های دیجیتال به طور دقیق کسب وکار‌های چند ملیتی را هدف گرفته بود که از کاربران شبکه‌های اجتماعی، موتور جستجو‌ها و بازار‌های آنلاین در نیوزلند کسب درآمد می‌کنند.

شرکت‌هایی که درآمد سالانه آن‌ها از سرویس‌های دیجیتال جهانی بیش از ۷۵۰ میلیون یورو (۸۱۲ میلیون دلار) باشد و همچنین شرکت‌هایی که سالانه از سرویس‌های دیجیتال فراهم شده برای کاربران نیوزلندی بیش از ۴.۵ میلیون دلار این کشور درآمد دارند، باید مالیات مذکور را بپردازند. پیش بینی می‌شود طی ۴ سال مقدار حجم این مالیات به ۲۲۲ میلیون دلار نیوزلندی برسد.

لایحه مربوط به مالیات سرویس‌های دیجیتال روز پنج شنبه به پارلمان این کشور ارائه می‌شود.