Gerdab.IR | گرداب

مالزی به دنبال وادار کردن پلتفرم‌ها به پرداخت پول به رسانه‌ها

مالزی به دنبال وادار کردن پلتفرم‌ها به پرداخت پول به رسانه‌ها
تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ۱۴۰۲

دولت مالزی تصمیم دارد قوانینی وضع کند که آلفابت و متا (شرکت‌های مادر گوگل و فیس بوک) را وادار می‌کند برای انتشار اخبار رسانه‌ها به آن‌ها مبلغی پرداخت کنند.

به گزارش گرداب کمیسیون ارتباطات و مولتی مدیا مالزی (MCMC) در بیانیه‌ای اعلام کرد مقامات این کشور مشغول مذاکره با گوگل، متا و دیگر پلتفرم‌های آنلاین درباره چهارچوب رگولاتوری هستند.

قوانین پیشنهادی مشابه نمونه‌ای هستند که در استرالیا وضع شد و در ۲۰۲۱ گوگل و متا را ملزم کرد در ازای کلیک روی محتوایی که رسانه‌های خبری تولید می‌کنند و منجر به کلیک بیشتر روی لینک‌ها و درآمدزایی تبلیغاتی می‌شود به رسانه‌های خبری مبلغی پرداخت کنند.

همچنین MCMC مشغول بررسی قوانینی مشابه لایحه C-11 کانادا است که هدف آن نیز قانونمندسازی پلتفرم‌های پخش محتوا و الزام آن‌ها به پشتیبانی از محتوای تولید شده در کانادا است.

طبق اطلاعات موجود قوانین مذکور بخشی از تلاش‌های دولت برای برطرف کردن عدم توازن در پلتفرم‌های دیجیتال و رسانه‌های محلی و همچنین ایجاد رقابت عادلانه برای خالقانه محتوای خبری است.

MCMC همچنین مشغول مذاکره با شبکه‌های اجتماعی بزرگ است تا آزار‌های آنلاین مانند محتوای کودک آزاری، قمار آنلاین و کلاهبرداری‌های مالی را کنترل کنند.

پس از نخست وزیر شدن انوار ابراهیم در نوامبر ۲۰۲۲ میلادی در این کشور، سختگیری بر محتوای آنلاین بیشتر شده است.

اوایل سال جاری مالزی اعلام کرد اقداماتی قانونی علیه متا انجام می‌دهد، زیرا در مقابل محتوای مخرب در پلتفرم فیس بوک کاری انجام نداده است، اما بعد از ملاقات با مقامات شرکت از انجام این اقدامات عقب نشینی کرد.