Gerdab.IR | گرداب

سی‌ان‌ان؛

حمله "هکر‌های روس" به شبکه‌های دولتی آمریکا

حمله
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۲

شبکه تلویزیونی CNN به نقل از کارشناسان امنیت سایبری مدعی شده است که یک گروه هکر که ادعا می‌شود در روسیه مستقر است، در ماه‌های اخیر اقدام به هک شبکه‌های دولتی در ایالات متحده و چندین کشور اروپایی کرده است.

به گزارش گرداب، نایب رئیس ارشد یک شرکت آمریکایی در زمینه امنیت سایبری به نام Mandiant به سی ان ان گفت: "گروه هکر‌ها برای چندین سازمان دولتی و سازمان‌های در حال فعالیت در عرصه سیاست و سیاست خارجی و همچنین ارائه دهندگان فناوری‌هایی که دسترسی مستقیم یا غیرمستقیم به سازمان‌های هدف نهایی در آمریکای شمالی و اروپا را فراهم می‌کنند، خطر به وجود آورد. "

در رپورتاژ سی ان ان ادعا می‌شود که صحبت در مورد هکر‌هایی است که گویا در سال ۲۰۲۰ حملات سایبری به ساختار‌های دولت آمریکا انجام داده اند. نویسندگان مقاله منتشره همچنین می‌نویسند که همان گروه در ورای این حمله هکر‌ها با استفاده از نرم افزار SolarWinds بوده که دولت جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده روسیه را به آن متهم کرده و مسکو هرگونه دخالت در آن را رد نموده بود.

یک منبع CNN در دولت آمریکا که از روند بحث‌ها در این زمینه مطلع است گفت که مقامات آمریکایی آخرین فعالیت "هکر‌های روسی" را زیر نظر دارند. این منبع گفت: "این موضوع در جلسات اخیر شورای امنیت ملی کاخ سفید مطرح شد. "

در اوایل ژانویه، آژانس امنیت سایبری و زیرساخت‌های ایالات متحده (CISA) بیانیه مشترک FBI و تعدادی دیگر از ساختار‌های آمریکایی را صادر کرد که بر اساس آن، احتمالاً روسیه در ورای حمله سایبری گسترده به مشتریان این شرکت امنیت رایانه قرار داشته است. در واشنگتن احتمال دادند هدف از این حمله که شامل سازمان‌های دولتی ایالات متحده بود، دستیابی به اطلاعات محرمانه بود. با این حال، بعداً اعلام شد که سازمان دهندگان حمله به اطلاعات حساس دسترسی پیدا نکردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد دولت این کشور آمادگی استفاده از ابزار‌های مختلف در ارتباط با حمله سایبری را دارد. به گفته وی، این‌ها باید شامل "فقط تحریم" نباشد و همچنین از ابزار‌های "مرئی و نامرئی" دیگر استفاده خواهد شد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه پیشتر بر دست نداشتن مسکو در حملات سایبری تأکید کرده بود. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفت که اتهامات آمریکا درباره دخالت روسیه در حمله گسترده هکر‌ها به آژانس‌های فدرال آمریکا بی دلیل و بی اساس است.

منبع: خبرگزاری اسپوتنیک ایران