Gerdab.IR | گرداب

شکایت یک ایالت دیگر آمریکا از تیک تاک

شکایت یک ایالت دیگر آمریکا از تیک تاک
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۴۰۲

ایالت یوتا از تیک تاک شکایت و این اپلیکیشن را به آسیب به کودکان متهم کرده، زیرا به طور عمدی کاربران جوان را وادار می‌کند مدت زمان طولانی در این پلتفرم اشتراک گذاری ویدئو کوتاه وقت بگذرانند.

به گزارش گرداب، شکایت ایالت یوتا جدیدترین چالش قانون تیک تاک در آمریکا است. این درحالی است که ایالت‌های ایندیانا و آرکانزاس نیز شکایات مشابهی ثبت کرده اند.

ماه گذشته یک قاضی فدرال اجازه نداد کالیفرنیا قانونی را برای حفاظت از کودکان هنگام استفاده از اینترنت اجرا کند.

شان رییس دادستان کل ایالت یوتا در متن شکایت نوشته است: آنچه کودکان و والدین شان نمی‌دانند، آن است که تیک تاک درباره امنیت اپلیکیشن به آن‌ها دروغ می‌گوید و از آن‌ها برای بررسی و تماشای اجباری برنامه سوء استفاده می‌کند. در این میان توجهی به تأثیرات وحشتناکی که بر سلامت روان، رشد فیزیکی، خانواده و زندگی اجتماعی کاربران جوان ندارد.

طبق شکایتی که یوتا در دادگاه ثبت کرده، ویدئو‌ها از الگوریتم‌های قدرتمند و طراحی‌هایی با قدرت دستکاری استفاده می‌کنند و در نتیجه تاکتیک‌هایی برای تحت تاثیرقرار دادن کاربران جوان ایجاد کرده اند.

تیک تاک در بیانیه‌ای اعلام کرد اقدامات ایمنی لازم برای محافظت از کاربران جوان از جمله محدودیت ۶۰ دقیقه‌ای استفاده برای کاربران زیر ۱۸ سال و قابلیت‌های کنترل حساب کاربری نوجوانان توسط والدین را اعمال می‌کند.

به گفته دادستان کل ایالت یوتا تحقیق در این باره ادامه دارد و وی هفته آینده از دادگاه می‌خواهد تا تیک تاک را وادار به پیروی از احضاریه‌های تحقیقاتی کند.

ایالت یوتا به دنبال مجازات‌های مدنی و همچنین حکمی است تا اجازه ندهد تیک تاک قوانین ایالتی مربوط به فریب کاربران با اقدامات تجاری جذاب را نقض کند.

شکایت ایالت ایندیانا علیه تیک تاک در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی ثبت شد. ایالت آرکانزاس نیز از تیک تاک و فیس بوک در مارس ۲۰۲۳ به دلیل ایجاد پلتفرم‌های اعتیاد آور شکایت کرده است.