Gerdab.IR | گرداب

ممنوعیت کامنت‌های ناشناس در شبکه‌های اجتماعی چین

ممنوعیت کامنت‌های ناشناس در شبکه‌های اجتماعی چین
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۴۰۲

تغییری در حساب کاربری مدیر عامل ویبو نشان‌دهنده اجرای سیاست جدیدی در چین است که افراد با بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده نمی‌توانند درباره امور سیاسی و مالی به طور ناشناس کامنت بگذارند.

به گزارش گرداب، مدیر ارشد اجرایی شبکه اجتماعی ویبو تایید کرد چین احتمالا ناشناس بودن افرادی که درباره امور سیاسی و مالی کامنت آنلاین می‌گذارند را حذف می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد نام واقعی شان را روی حساب‌های کاربری شان نمایش دهند. وی از اجرای این سیاست به کاربران خبر داد.

کامنت‌های وانگ گائوفی که پلتفرم میکروبلاگ آن معادل توئیتر در چین است، توجه رسانه‌های محلی و کاربران ویبو را به خود جلب کرده است. این درحالی است که نگرانی‌های روزافزونی درباره سختگیری دولت بر اینترنت کشور وجود دارد.

چند اینفلوئنسر ویبو طی چند روز گذشته اعلام کردند به آن‌ها اعلام شده کاربرانی با چند میلیون فالوئر که درباره سیاست، سرگرمی، امور مالی اظهار نظر می‌کنند، باید نام واقعی خود را نمایش دهند. آن‌ها اعلام نکردند این دستورات از کجا صادر شده است. از سوی دیگر رگولاتور فضای سایبری چین نیز در این باره اظهار نظری نکرده است.

نخستین بار یک کاربر به نمایش نام گائوفی در حساب کاربری اش در ویبو اشاره کرد و همین امر سبب شد مدیر ارشد اجرایی شرکت در پاسخ اعلام کند سیاست جدید شبکه‌های اجتماعی آنلاین را نخست روی حساب کاربری خودش آزمایش می‌کند.

او در ویبو نوشت: فالوئر‌های قدیمی ام همه می‌دانند قابلیت‌های جدید را نخست خودم آزمایش می‌کنم.

مدیر ارشد اجرایی ویبو ۹۵۷هزار فالوئر در این پلتفرم دارد. به گفته او سیاست جدید نام واقعی در آینده برای تمام کاربران با نیم میلیون فالوئر یا بیشتر اجرا می‌شود. او همچنین پیشنهاد کرد کاربران می‌توانند برای اجتناب از اجرای این سیاست، فالوئرهایشان را حذف کنند.

هرچند بخش اعظم صنعت رسانه چین تحت قانون دولتی فعالیت می‌کند، اما در سال‌های گذشته بلاگر‌های های کوچک یا رسانه‌های مستقل مانند zimeiti که در بخش‌های خاصی فعالیت می‌کنند، به شدت محبوب شده اند.

رگولاتور فضای سایبری چین سعی دارد این فعالیت‌ها را کنترل کند و در همین راستا اقداماتی وسیع انجام داده است.